Saç birkaç saatte beyazlar mı ?

Genetik Yapı itibarıyla gerekse yaş alınması ile birlikte saçların beyazlaması çok normal bir durumdur. Bu durum çoğunlukla ay ile nitelendirebileceğimiz zaman süreçleri içerisinde gerçekleşir belli bir süre sonra saçların bir kısmı beyazlarken diğer kısmı kendi renginde kalıp gri veya platin tonlarında renkler alır ve ilerleyen zamanlarda tamamı ile bembeyaz olabilir.

Reklam

Peki Saçların haftalar aylar ve hatta yıllar süren bir süreç sonucunda değil de birkaç saatte veya bir gecede beyazlaması mümkün müdür ?…

 

Bir gecede saç beyazlar mı?

sacin-bir-kac-saatte-beyazlamasi-2

Saçın saatler içerisinde beyazlamasını bilinen en önde gelen örneklerinden biri eski Fransa kraliçesi olan fakirlik için söylediği “ pasta yesin efendiler!” sözü ile bilinen 37 yaşındaki Marie Antuanete nin 1793 yılında Fransız devrimi sırasında giyotin ile idam edilmeden bir gece önce saçlarının tamamının beyazlaşmış olması.

Saç neden beyazlar

Saç rengini iki çeşit melanin pigmenti neden almaktadır. Bunlar Saçın sonunu belirleyen eumelanin ve saçın sarı ve ya Kızıl olma derecesi üzerinde etkisi olan feomelanin pigmentleridir.

Yaş ilerledikçe saç yapılarını uyuşturan saç foliküllerinin içerisinde bulunan hücreler bu pigmentleri üretmeye başlar. Bu saçın renksiz hali olan beyaz görünme dönüşmesine neden olur. Bu süreç orta zamanlı bir süreç olur aylar ve yıllarla ölçümlenir ve beyazlamaya başlayan bölge saç diplerinden başlayarak saç uzadıkça tüm saça yayılan şekilde devam eder.

Ani Saç ağrıması ise tıpta canities subita olarak adlandırılır. Çok hızlı saç beyazlaması Aslında saçlarım hepsinin çok kısa sürede beyazlaması anlamına gelmiyor

 

Saçlar neden saatler içinde beyazlıyor ?

Saçın bir kaç saatte beyazlaması
Saçın bir kaç saatte beyazlaması

Saatler içerisinde saçların beyazlamasının açıklaması psikolojik nedenlere dayanıyor.

Alopesiya arieta adlı bir rahatsızlığım da neden olabildiği öne sürülen Bir rahatsızlık söz konusu olabiliyor. Bu haksızlık Aslında anı saç dökülmesine ve kısmi olarak kelleye yol açıyor.Her iki rahatsızlık da şok halinde vücudun Fazla stres yüklenmesi ve bunun sonucu olarak bağışıklık sisteminde meydana gelen bir durumun sonucu….

 

Saçlar aniden beyazlamaya başlıyor Fakat bu durum köklerden başlıyor. Alopesi arieta da ise renkli olan saçlar ise vücudun Bağışıklık sisteminin bu tepkisi sonucu dökülüyor ve geriye Beyaz Saçlar kalıyor.

Bu durumda saçların birkaç saat içerisinde bembeyaz olduğu izlenimi uyandırıyor. Kısaca ani şok bir travma sonucu renkli olan saçların birçoğu dökülerek renksiz olan beyaz saçlar kalması sonucu bir gecede bütün saçlar beyazlıyabiliyor…

 

Hayatım çok değerli ne kısa bir süreç olduğunu bu süreç içerisinde kendinize Yiğit davranmanız halinde vücudumuzun bizlere zarar verebileceğinin bilincinde olmalıyız.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

Sağlıklı günler dileriz

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.