HANGİ VİTAMİNLER SAÇI ONARIR

Saçı En Çok Besleyen Vitaminler

Saçlarımızın renginin parlaklığı  ve sağlıklı uzunluğu çok önemli bir kadın estetik göstergesidir. Saçların sağlıklı olduğunu gösteren en belirgin 2 özellik budur. .Saçlarda kırıkların çok olması ve renginin soluk yapısının mısır püskülü gibi olması en önde gelen saç sağlığının bozulduğunu anlatan göstergelerdir. Bugün saçlarımızın en çok ihtiyacı olan 2 vitamin konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz…

 

Saçlarınız sağlıklı değilse dökülür zayıflar, matlaşır

Saç büyümesini bir şekilde teşvik eden birçok vitamin vardır ve her birinin sizin için ne gibi faydalar sağlayabileceğini anlamak önemlidir. Kesin olan bir şey var, saçınızın uzun ve sağlıklı büyümesini istiyorsanız, çok çeşitli farklı vitamin ve besinler almanız gerekmektedir. Bu vitaminleri doğrudan saça uygulasanız da, sadece dahili olarak tüketseniz de, saçınızın sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olacaklardır.

 

Saçın en çok ihtiyacı olan Vitaminler

saci-en-cok-besleyen-iki-vitamin-2-hangileri
  • A Vitamini

A vitamini keskin görme ve sağlıklı cildin korunmasındaki önemli rolü ile daha çok bilinmesine rağmen, bu vitamin saç büyümesini de teşvik eder. Genel sağlığınızı iyileştirebilecek her vitamin iyidir, ancak A vitamininin saç için özel olarak sunduğu bazı faydalar vardır. Sebum, saç köklerinizin yağlanmasına yardımcı olan bir bileşendir. Çok fazla A vitamini tüketirseniz, vücudunuz kuru saçlardan kaçınmanıza yardımcı olabilecek birçok sebum üretir.

A vitamini, foliküllerin içindeki retinoik asit sentezini kontrol ederek saç foliküllerini saçın daha hızlı büyümesi için uyarabilir. A vitamini kullanırken, her zaman dikkatli olmayı unutmayın ve aşırıya kaçmayın çünkü çok fazla A vitamini tüketirseniz, ters bir etki yaşayabilirsiniz. Bu maddenin aşırı tüketimi saç büyümesi yerine saç dökülmesine neden olabilir .

A vitamini Nerede bulunur?

A vitamini brokoli, havuç, ıspanak ve tatlı patates gibi birçok sebzede bulunur. Sebzelerin yanı sıra, diğer değerli A vitamini kaynakları arasında karaciğer, yumurta, süt ve süt ürünlerinin çoğu bulunur.

 

  • B Vitamini

Bazı insanlar B vitamininin saç bakımı için en önemli vitamin grubu olduğunu söylemektedir, bu nedenle B vitamininin birçok saç kremi ve şampuanın önemli bir bileşeni olması şaşırtıcı değil. Saç büyümesini çeşitli şekillerde teşvik edebilir.

B Vitamininin saç için en çok bilinen faydaları:

  • Saç köklerini daha güçlü yapar.
  • Saçların kırılmasını önler.
  • Saç köklerine kan akışına yardımcı olur.
  • B vitamini saç büyümesini arttırma yeteneğine sahiptir, çünkü saç foliküllerinin metabolik oranları iyileştirerek ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini almasını sağlar. B vitamini ayrıca folikülleri zayıflatabilecek zararlı maddelerle savaşır, bu nedenle saçlarınız dökülürse bu vitamin gerçekten ihtiyacınız olan şeydir.

Bu vitamin grubu birkaç farklı vitamin içerir (B1, B2, B3, B5, B6, B7 ve B12) ve hepsi birbirinden farklıdır, bu nedenle saçlarınıza yönelik B vitamininin neler yapabileceğini daha iyi anlamak için daha fazla B vitamini almalısınız.

B Vİtamini Nerede bulunur?

B vitamini farklı gıda türlerinde bulunabilir. Et ve balık arasındaki en iyi kaynaklardan bazıları şunlardır: somon, ton balığı, karaciğer, hindi ve sığır eti. Bu vitaminin yüksek konsantrasyonuna sahip diğer yiyecekler: kümes hayvanları, maya, süt, muz, patates ve birkaç çeşit tahıl.

Sağlıklı beslenmeniz ve bu vitaminleri dengeli ve sürekli almanız saçlarınız sağlığına kavuşacaktır.

SAÇLARINIZI GÜÇLENDİREN VE SAĞLIĞINA KAVUŞTURAN SAÇ MASKESİ NASIL YAPILIR ?

ve

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN LÜTFEN  TIKLAYIN

Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.