Saç Kırıkları Nasıl Onarılır ?

Saçlarımız en çok dikkat ettiğimiz güzellik unsurlarından biridir.Genellikle tüm kadınların sorunu da kırılan saç uçlarıdır. Her kadın modayı takip eder fakat sağlıklı saçlara sahip olmak ister Saçlarda oluşan kırıklar hem güzelliğimizi perdeler hem de saç dökülmesinin artmasına neden olur.Bugün sihirli kadın sitesi olarak “saç kırılması ile nasıl mücadele edilir” konulu makalemizi sizinle paylaşmak istiyoruz…

Reklam

 

Saç Kırıkları Neden Olur ?

sac-ucu-kiriklari-nasil-onarilir-2

Saçların uçlarında meydana gelen kırıkların neden oluştuğunu bilmeniz bu kırıkların nasıl tedavi olacağı ve yeniden kırılmaları nasıl önleyeceğinizi bilmeniz açısından çok önemlidir.

Çok basit şekilde anlatmak gerekirse her hangi bir kumaşı sürekli yıkadığınızı  ve yıkama ısınızın çok yüksek olduğunu aynı zamanda çok yıpratıcı bir deterjan kullandığınızı ve sürekli orasını burasını çekiştirerek esnettiğinizi düşünün . Bu işlemi sürekli olarak uygularsanız kumaş kısa sürede parlaklığını yitirmeye tiftiklenmeye ve yapısı bozulmaya başlar . Saçlarda da yanlış uygulamalar saç kırıklarının oluşmasına ve sağlığını kaybederek dökülmesine neden olan en önemli faktördür.

Kırık uçların oluşmasında temelde 5 ana neden vardır.

 1. Isı hasarı
 2. Saç kesimi ihmal etmek ve hatalı kesim
 3. Hatalı saç bakım ürünleri kullanımı
 4. Saç bakımı ihmali
 5. Ne yaparsanız yapın saçlarınızda düzenli olarak kırıklar varsa bu hormon dengesizliği ile ilgili bir soruna veya  dengesizliklere veya tiroit ile ilgili bir ilgili sorunlara işaret ediyor olabilir. Kırılmaların gerçek nedenini bilmeniz , nasıl bir çözüm bulacağınıza da yardımcı olabilir. Önce dermatoloğa danışmanız bu nedenle çok önemlidir ayrıca saç derinizin yapısı ve saç türünüz ile ilgili gerekli bilgileri almanı  konusunda da faydalı olacaktır…

 

Saç uçlarında ki kırıklardan nasıl kurtulursunuz ?

sac-ucu-kiriklari-nasil-onarilir-3

Aşağıda sizlere önerdiğimiz maddeler hem kırıklar oluşmuş saçların tedavisi konusunda sizlere yardımcı olacak hem de saçların yıpranarak kırılmasına karşı koruyan önerilerdir.

 • Doğru beslenme alışkanlıkları saç sağlığı için çok önemli

Beslenme alışkanlıklarınızı yeniden düzenlemelisiniz  Saçlarınızın sağlıklı olması için gerekli faydalı yağları yeterince tüketiyor olmanız çok önemlidir.

.Avokado ve fındıkta bulunan yağlar gibi yeterli miktarda protein ve yağ içeren gıdalar emin olmanız gerekir çünkü bu vitaminler saçın inşasına ve güçlü kalmasına yardımcı olurlar. Saçların sağlıklı olması için gereken gıdaları  HEMEN ÖĞRENİN …

 • Saçlarınızı Her gün YIKAMAYIN

Bilinenin aksine her gün saçlarınızı yıkamak saçlarınızı temizlemez .
Her gün saç yıkamak saçlarınızın temiz kalmasını sağlamadığı gibi saç derinizin kurumasına daha fazla kir tutmasına ve saçlarınızın kuruyarak ölmesine neden olur.
Saçlarınızın sağlıklı olabilmesi için en sık 3 günde 1 defa yıkanması gerekir. Eğer rahat edemiyorsanız ve “her gün yıkanmalıyım” diyorsanız en azından saçlarınızı yıkamayın sadece vücudunuzu yıkayın

 • Düzenli saç Kestirmek Saçınızın sağlığı için çok önemli

Saçlarınızı düzenli olarak saçlarınızı kestirmelisiniz. Uzun veya kısa fark etmez en azından uçlarından ayda 1 defa kestirmeniz saçınızın sağlıklı parlak ve kırıksız olmasını sağlar. Saçlar boru şeklindedir ve uzadıkça uç kısımları çatallaşmaya kurumaya meyillidir. Dolayısı ile ayda 1 defa yarım santim kestirmeniz hem daha güçlü olmasına hem de daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur…

 

 • Doğru Tarak Seçimi

Saçlarınızda kırıklar olsa da olmasa da tarak seçiminiz saçlarınızın sağlığını korumak için çok önemlidir.

Sık aralıklı taraklardan ziyade daha aralıklı taraklar ve fırçalar tercih etmelisiniz. AYrıca tarak uçlarında toplar olmayan düz incelen yapıya sahip taraklar kullanmanız hemsaçlarınızı kopartmaz hem de kırıkların azalmasına yardımcı olur

 

 • Doğru şampuanı doğru şekilde uygulayın .

Öncelikle saç tipinize ve saç derinize uygun bir şampuan bulmalısınız.

Sadece saç diplerini şampuanladığınızdan ve sülfat gibi doğal olmayan maddeler içermeyen bir bir şampuan kullandığınızdan emin olun.

Sülfatlı ürünler saçı aşırı derecede  kurutur ve halihazırda uçlarında  kırık olan saçlara daha fazla zarar verebilir. Nazik hareketlerle saçınıza şampuan sürün ve tırnaklarınızı kullanmadan parmak uçlarınızla saç diplerinizi ovun .

 • Saç kremi kullanırken dikkat edin.

Saç kremlerini uygularken saçınızın ortasından uçlara doğru uygulamayın. evet doğru görüyorsunuz  Eğer doğal olmayan bir saç kremi kullanıyorsanız saç diplerinize temas ettirdiğiniz sürece saçlarınız hem o ürüne bağımlı olur hem de saç deriniz nefes almayı keser , zararlı maddeleri içerisine alır ve hem doğal yapısını gem de sağlığını kaybeder.

Saçlarınızı ortadan baçlayarak üca doğru önce kremleyin ve 1 dakika sonra şampuan uygulayarak durulayın.

Doğal olduğuna inandığınız bir saç kremi varsa son durulamadan önce saç diplerine temas ettirmeden uçlara doğru uygulayın ve durulayın .

Sadece saçın altından taramaya başladığınızdan ve yavaşça yukarı doğru ilerlediğinizden emin olun. Ayrıca haftada bir veya iki kez saç maskesi de kullanabilirsiniz bu saçlarınızı daha elastik ve daha az kırılgan hale getirir.

 • Soğuk su kullanın.

Her zaman duştan çıkmadan önce saçınızın kütikülünü kapatmak için son olarak hızlı ve serin bir durulama yapmanız öneriliyor. Saç kütikülleri sıcak suda açılırlar bu da kırılma ihtimalini artırır ve soğuk su kütikülü kapatır. Ve uçların daha pürüzsüz olmaları için düz durmalarına yardımcı olur.

 • Hafifçe kurulayın.

Kırılgan uçlar için sert havlu kullanmaktan kaçının ve saçınızı kurutmak için mikrofiber bir havlu ya da yumuşak bir tişört kullanın. Fazla suyu sıkın ve saçınızın mümkün olduğunca kendiliğinden kurumasını bekleyin. Fön makinesı kullanmak ısıdan dolayı katiküllerin açılmasına neden olur ve uçları kırılgan hale getirir.

 • Gece saçlarınızı koruyun.

Uyurken saçlarınızın birbirine dolanarak karışmasını önlemek için saçlarınızı toplamanız en sağlıklı olandır.

Fakat uyurken yaptığınız saç topuzunun gevşek olması kopmaması için gereklidir. Aynı zamanda topuzun saçın en tepesinde yatağa temas etmeyecek şekilde olması gerekir .

Ayrıca her gece bir topuz yapıyorsanız saçlarınızı büktüğünüz yönü sürekli değiştirin.

 • Yastık Kılıfınız Çok önemli

Saçlarınıza en az zarar veren kumaş türü ipektir. Dolayısı ile ipek bir yastık kılıfı kullanmaya çalışın.

 

 • Saç kesiminde Kullanılan makasa dikkat edin.

İnceltici yapıda olan ara makasları gibi makaslar saçlara en fazla zarar veren makas türleridir r. Kendiniz veya kuaförünüzün makasının saç kesmeye uygun standart saç makası olmasına dikkat etmelisiniz. .

Ayrıca saçlarınızı kesmek için ustura kullanabilirsiniz..

 

 • Saç Boyalarına dikkat

Eğer saçlarınızı kuaförde bir saç uzmanına boyatıyor veya evde doğal boyalar ile saçlarınız kendiniz boya uygulaması yapıyorsanız kullandığınız boyaya ve boyama tekniklerine dikkat etmelisiniz.  Evde saç boyanırken dikkat etmeniz gerekenleri HEMEN ÖĞRENİN

Kullandığınız boyaların organik olması ve saça zararlı maddeler içermiyor olması saçlarınızın hem kırılmasına engel olur hem de daha parlak ve güzel olmasını sağlar.

 

 • Saçlarınıza ısı uygularken dikkatli olmalısınız.

Doğal dahi olsa bazı yağları saçlarınıza föy veya maşa uygulaması yaptırmadan önce uyguladığınız bazı yağlar ısıya karşı çok hızlı çözünüp ısınarak saçlarınıza zarar verebilir. Dlayısı ile saç maskesi uygulaması sırasında kullanacağınız yağlar ile fön makinesi  veya maşa zamanının uygun şekilde olması gerekir.  karışımlara karşı dikkatli olun.

Mesela  hindistan cevizi yağı içeren  ürünleri kullandıktan sonra ısı veren fön veya maşa uygularsanız saçınızı kurutur ve hızla yakarsınız .

Şekillendirme araçları kullanıyorsanız saçlarınızı daha fazla hasar görmemesi için laboratuvarda test edilen ısıya karşı koruyan  en uygun ısı koruyucu kullanmak en doğru olandır.

Doğal ürünlerle yapılmış ev maskeleri Veya saçlar için gerekli olan organik yağlar kullanacaksanız bunu maşa veya fön uygulamasından önce değil ya sonra yada farklı bir gün uygulamanız en doğrusu olacaktır.

 

 • Düzenli maske uygulayın.

Haftada bir defa saç uçlarını  ve kütikülleri düzeltmek için saçınızı nemlendiren  bir maske uygulamanız gerekir.

Özellikle daha kuru  olan ve yeteri kadar nemlenme olmadığı zaman tiftiklenen  bölünebilen veya kırılabilen kıvırcık veya  fazla işlem görmüş saçlarınız için çok önemlidir. bu Maskeler saçlarınızın daha fazla kırılmasını önler. SARIMSAKLI SAÇ ONARIM MASKESİ NASIL YAPILIR 

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

KIRIKSIZ VE GÜZEL SAÇLARLA SAĞLIKLI BİR ÖMÜR DİLERİM.

 

 

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.