SAÖ DÖKÜMESİNİ AZALTAN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Saç Dökülmesi ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesi terimi çok farklı problemleri anlatmak için kullanılabilir (saçlardaki hafif bir incelmeden tüm saçların dökülmesine kadar) ve bu durum bir çok farklı fiziksel ve zihinsel nedenden kaynaklanabilir. Kadın sitesi güzellik bölümünde “Saç dökülmesine doğal tedaviler nelerdir ?” yazımızı paylaşıyoruz.

Reklam

 

Saç Kaybını Arttıran Sebepler nelerdir ?

Normal şartlarda, her gün yaklaşık olarak kafamızdaki saçlardan 50-100 arasında saç telini kaybederiz. Anormal saç dökülmesi durumlarında ise bu sayı artar ve taraklarınızda, banyo ve lavabo giderlerinde ve elbiselerinizin üzerinde aşırı miktarda saç biriktiğini görürsünüz. Yoğun ve stresli bir ortamda bulunan insanlarda dökülme daha hızlı ve fazla görülmektedir. Kadınlarda genetik tipte dökülmeler genellikle daha fazla rastlanan durumlardan birisidir. Saç dökülmeleri genellikle genetik anlamda etkin görülen kişilerde testosteron, androstenedion, gibi hormonların etkisiyle meydana gelmektedir. Bu hormonlar erkek hormonu olmalarına rağmen az düzeylerde de olsa kadınlarda da görülmektedir. Saç dökülmesinin en başta gelen nedenleri aşağıda ki gibidir.

 • Tükenmişlik durumu, stres
 • Ateş, enfeksiyonlar
 • Tiroid bozukluğu gibi bazı hormonel ve metabolik hastalıklar (Tiroid bezi tembelliği)
 • Kansızlık
 • Mevsimsel dökülmeler
 • Hamilelik ve emzirme dönemleri
 • Beslenme bozuklukları, bilinçsiz ve ağır sık tekrarlanan diyet rejimleri, alkol bağımlılığı
 • Kanser tedavileri gibi ilaçların kullanımı
 • Zehirlenmeler
 • Radyasyon,

 

Çabuk Kırılan Saçlar İçin Sıcak Zeytinyağı Tedavisi Nasıl olur?

2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Yavaş yavaş tüm saç derinize yedirin. Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonra başınıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak, başın yağı iyice emmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı yıkayıp durulayın.

İnce ve Kuru Saçlar İçin Hintyağı tedavisi:

Yarım çay fincanı hintyağını ısıttıktan sonra baş derinizi ovarak saçınızın yağı emmesini sağlayın. Yavaş yavaş tarayacağınız saçlarınızı kaynar suya batırıp sıktığınız havluya sarın. Bu işlemi yaptıktan sonra yarım saat kadar bekleyip şampuanla yıkayın…

 

Lavanta Kürü:

Bir tutam (yaklaşık 5g) lavantayı 750 ml kaynamakta olan suya ilave ediniz. Yaklaşık 5 dakika yüksek sıcaklıkta (kaynama noktasına yakın) demleyiniz. Demleme tamamlandıktan sonra ılımasını bekleyiniz ve ılıkken süzünüz. Eğer, saçlarınız temiz ise demlediğiniz lavanta suyu ile saçlarınızı yıkayınız ve yarım saat etki ettiriniz. Yarım saat etki ettirdikten sonra sadece suyla durulayınız. Eğer, saçlarınız kirli ve çok yağlanmış ise, önce yeşil sabun veya şampuanla yıkayınız. Sonra demlenmiş lavanta suyu ile yıkayarak, yarım saat etki ettiriniz. Daha sonra sadece su ile durulayınız. Saç dökülmesi durana kadar haftada bir-iki defa uygulanır. Saç dökülmesi durduktan sonra önleyici amaçlı olarak zaman zaman uygulanır.

Saç Dökülmesini Önlemede Çinkonun Önemi:

Çinko aynı zamanda çok etkili bir anti-androjen olan bir vitamin-mineraldir. Çinko, B6 vitaminiyle birlikte kullanıldığında 5 alfa-redüktaz enzimini bloke ederek testosteronun DHT’ye dönüşmesini engeller. Propecia gibi başka 5 alfa-redüktaz inhibitörleriyle karşılaştırıldığında çinko çok daha güvenlidir, çünkü çinko vücudumuzda zaten bulunmakta olan bir vitamindir ve yan etkisi yoktur….

 

Baş Derisine Nem Kazandırmak ve Kuru Saçlar İçin Mayonez Tedavisi:

Bir yumurtayı, 1 çorba kaşığı sirkeyi, 2 çorba kaşığı bitkisel yağı karıştırarak çırpın. Bu karışımı baş derinize ovarak iyice yedirin. Ardından saçlarınızı tarayarak bütün karışımın saçlarınıza eşit yayılmasını sağlayın. 15 dakika böyle bekledikten sonra saçlarınızı yıkayıp durulayın.

Diğer Pratik Önleyici Tedavi  Yöntemleri:

 • Saç derinize ve saçlarınıza hindistancevizi sütü veya aloe vera jeliyle masaj yapın. Bunu başınızda yarım saat kadar tuttuktan sonra, ılık suyla durulayın. Haftada 3 kez tekrarlayın.
 • Saç derinize ve saçlarınıza bal ve yumurtanın sarısıyla masaj yapın. Başınızda yarım saat kadar tuttuktan sonra, durulayın.
 • 2-3 hafta boyunca, her öğünde bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi karıştırarak için.
 • Saçlarınızı beslemek için elma sirkesi ve adaçayını karıştırarak, saçınızı bu karışımla durulayın.
 • Saçların azaldığı kısımları kızarana dek soğanla ovun, ardından da bal sürün.
 • Eşit miktarda ılık keneotu ve badem yağını karıştırıp, haftada bir saç derinize masaj yapın.
 • Misket limonu çekirdekleri ile kara biber tohumlarını bira suyun içinde eşit sayıda öğütün ve düzenli olarak saç deriniz üzerine uygulayın.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN LÜTFEN  TIKLAYIN

Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.