Tehlikeli kanserojen maddelerden birini dudaklarınıza sürüyor olabilir misiniz? Peki bu madde, yediklerinizle birlikte dudaklarınızdan ağzınıza, oradan da vücudunuza doğru yol alıyor olabilir mi?

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi, 400 ruj markası üzerinde yaptığı incelemelerde tüm ürünlerde ciddi sağlık sorunlarına yol açan kurşun buldu. Kurşunun, yıllarca benzin, boya ve daha birçok üründe kullanıldığı, kadın ve özellikle çocuk sağlığına olumsuz etkileri nedeniyle kullanımının önemli ölçüde yasaklandığı vurgulandı. Rujlardaki kurşunun doğal pigmentlerden geldiği, Amerika Gıda ve İlaç Dairesi’nin bu tür kurşun için sınır belirlemediği ifade edildi.

Hamile kadınların ruj kullanmaya devam edip-etmemesine ilişkin olarak ta, sağlığı tehdit etmeyecek kurşun miktarının belirlenmesine ilişkin tüm testler hamile ve emzikli kadınlar dikkate alınarak yapıldığının belirtillimesine karşın kurşunun az veya çok miktarı fark etmeksizin zararlı oluğunun da unutulmaması gerkektiğini belirtiyor uzmanlar.

ABD’li uzmanlar ayrıca, gençler arasında yaygın bir şekilde kullanılan parlatıcı ruj ve ojeler için kanser alarmı verdi. Yapılan bir araştırmada, bu ürünlerde kullanılan bütil benzil ftalat (BBP) adlı maddenin meme kanseri riskini artırdığı ortaya çıktı. Fareler üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu madde östrojen hormonu gibi davranarak vücuttaki dengeyi bozduğu tespit edildi. Kızlarda ergenliğe girme yaşını da erkene çeken BBP, meme kanserini de tetikliyor. Ayrıca araştırmada yağ hücreleri içine saklanan bu maddenin anneden çocuğa emzirme yoluyla da geçebildiği belirlendi. Böbrek sorunları ve kısırlık gibi rahatsızlıklara da neden olduğu daha önce ortaya çıkan BBP’nin çocuklara hitap eden ürünlerde kullanılması Avrupa’da ve ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yasaklanmıştı. Çevre Çalışma Grubu, ABD Kongresi’ne kozmetik ürünlerdeki zararlı kimyasalların tamamen yasaklaması için baskı yapacaklarını bildirdi.

http://www.britannia247.com/haber/saglik/2583-ruj-sala-zararl-m.html

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.