Ruj Nedir ?

Günümüzde değişen renk ve içerikleri ile ruj kadınların vazgeçilmez makyaj malzemelerinden biridir. Bir kadının makyaj çantasında ruj yoksa Garip karşılanır. En basit anlamıyla ruj dudak boyasıdır. Kadın sitesi Güzellik ve makyaj bölümünde “Ruj nedir ? , Nasıl kullanılır ”  yazısına yer veriyoruz…

Reklam

 

Ruj Ne işe yarar ?

ruj-nedir-2

Ruj Asırlardır insanların kullandığı tamamlayıcı bir güzellik ve dudak koruma  malzemesidir.

Kadınların yüzünün en önemli bölgelerinden biri olan dudakları boyamaya yarayan ruj en basit ve temel makyaj malzemesi olması ile çok değerlidir.Kadının Teninin rengine uygun olarak sadece ruj kullanması bile güzelliğini öne çıkarmasına yardımcı olur. Bu nedenle ruj kadınların en önde gelen makyaj malzemelerinden biridir.

Rujlar siyahtan beyaza kadar kırmızı mavi mor pembe sarı turuncu birçok farklı renkte üretilmektedir. Aynı zamanda renklerin üzerine resim gibi parlak görünüm sağlayan rujlar da mevcuttur. Aynı zamanda güneşten korunmak çatlakları kapatmak ve tedavi etmek amaçlı Lipstick adı verilen renkli ve renksiz , parlak ve mat rujlar da mevcuttur…

 

Ruj nasıl kullanılır?

Eski zamanlarda renk veren bitkilerden bir kömür gibi malzemelerden elde edilen ruj günümüzde birçok farklı boya ve benzeri malzemeler ile üretilmektedir.

Temel olarak ruj seçiminin ve ruj sürmenin teknikleri ve Rujun kullanım şekilleri modaya kişiye ve makyaj türüne göre değişiklik gösterir.

Ten rengi giyilecek olan kıyafet gidilecek yer mevsim ruj kullanımını moda ile birlikte belirleyen önemli bilgilerdir.

Ruj sürme Çeşitleri

Ruj dudak için kullanılan bir kozmetik makyaj malzemesi olmasına rağmen yanakları ve göz çevresini renklendirmek için de yaygın biçimde kullanılmaktadır.

  • Parmak ile ruj sürmek

    ruj-nedir-parmak-ile-ruj-surmek

Dudak boyası olan ruj dudağım belli noktalarına sürülmek veya parmağa sürünerek dudağa dudak çizgisi veya kişinin istediği alan içerisine sürülebilir…

 

  • Ruju doğrudan dudağa sürmek

    ruj-nedir-kalem-ruj

Günümüzde en yaygın biçimde uygulanan ruj sürme mum benzeri katı veya tüp halinde sıvının bulunduğu kalem şeklinde ruj’ların dudağa doğrudan sürülmesidir. Bunun için katı ve hızlı boya bırakır şekilde mum şeklinde ruj veya sıvı tüp rujlar  kullanılması gerekmektedir.

  • Fırça ile ruj sürmek

    ruj-nedir-firca-ruj

Ruj üreticileri farklı malzemelerden farklı şekillerde ruj üretiyorlar. Bunlardan biri de sıvı halde olan rujlar. Burçlar özel olarak üretilmiş olmuş fırçaları ile dudağa sürülmektedir.

RUJ TÜYOLARI YAZIMIZI DA OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUM 

ve

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN LÜTFEN  TIKLAYIN

Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.