Ramazanda Sağlıklı ve Nasıl Kilo Almadan Yemek Yemeliyiz

Koronavirüs  ( Covid -19 ) günlerinde bir ramazan ayı geldi çattı. Salgın krizi yaşadığımız günlerde hali hazırda yeme düzenimiz ve vücut dengemizi bulmakta zorlanırken gelen ramazan Ramazan ayında oruç tutulurken  değişen yemek düzenine uyum sağlamak kolay olmayacak gibi görünüyor  .

Sihirli kadın sitesi olarak bugün sizinle ramazanda yemek konusunda bazı temel önerilerimizi paylaşmak istiyoruz…

 

Ramazanda ne yemeli,nasıl yemeli, ne Yememeli

ramazanda-kilo-aldirmayan-saglikli-beslenne-ne-yemeli-nasil-yemeli

Ramazan ayında oruç tutarken , öncelikle bilmemiz gereken en önemli konulardan biri , uzun süre aç kalan vücudun zayıflama refleksi değil Çoğunlukla kilo alma eğiliminde olduğudur. Bunun nedenini 6 ana başlık altında toplayabiliriz;

 1. Pandemi dolayısı ile bozulmuş metabolizma ,sindirim sistemi ve habreketsizlik sorunları
 2. Alışıldık yemek sistemi harici beslenme
 3. Gün içi beslenme değişikliği nedeni ile azalan enerji doğrultusunda daha az hareket etmek
 4. Gece yemeği Dolayısıyla Yemekten sonra hareketsiz kalmak ve uyumak
 5. Açlık duygusuyla olması gerekenden fazla ve hatalı beslenmek.
 6. Alışılan dan daha uzun süre aç kalan vücuda yemek ile birlikte karbonhidrat girmesi ile artan insülini dengelemekte zorlanan vücudun sürekli tatlı yeme ihtiyacı nedeni ile meydana gelen önü alınamayan  tatlı krizleri..

 

Ramazan ayında tüketilmemesi gereken gıdalar hangileridir?

 • Çok fazla hamurlu gıdalar tüketmeyin.

Şuruplu gıdalarda olduğu gibi hamur işi yiyecekler Gece saatlerinde tüketildiğinde toplanma eğilimleri gösterirler ve hem kiloya neden olurlar hem Hazım sorunu yaratabilirler hem de farklı sağlıksal sorunlara yol açabilirler.

 • Fastfood ürünlerinden mümkün olduğunca kaçının

Hazır gıdalar çoğunlukla sıvı içermeyen kuru yapıda gıdalardır bu hem çok daha hızlı A çıkmanıza neden olacaktır hem de sindirim sorunlarına yol açabilir. Çok fazla sıvı içermeyen yemek sistemlerinde kabızlık gibi problemler gözlenebilir.

 • Ramazan ayında özellikle Çok fazla şeker ve tuz ihtiva eden gıdaların çok fazla tüketilmesi önerilmemektedir.

Tuz her ne kadar vücudun içerisinde suyun tutulmasına yardımcı olsa da aynı zamanda Bedenin çok daha fazla su isteme durumuna yol açmaktadır gıdaların doğal tuzları ile gereklş iyot ve mineralleri rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

 

 • Şerbetli gıdalarda başka bir deyişle baklavadan uzak durun.

Baklava gibi şuruplu gıdalar içerdikleri şeker nedeniyle hem yağ depolanmasına neden olur hem de iftar saatlerinde veya sahur saatleri olan geç saatlerde tüketildiğinde diyabet problemine yol açabilir.

 • İşlenmiş et ve köfteden mümkün olduğunca uzak durun

Salam sucuk sosis pastırma gibi işlenmiş etlerden kesinlikle uzak durmanızı öneriyoruz. Birincisi bu gıdalar kuru et sınıfına girmekte bir çok farklı karışım ve yağ ile üretiminin yanı sıra tazeliğini koruyabilmek ve çiğ olarak pişirilmesi ne olanak sağlamak için tuz içermektedir. Bu sebepten dolayı hem hazmı çok zordur hem de çok kısa süre içerisinde çok şiddetli susuzluk hissi uyandırır.

Köfte de içeriğindeki ekmek tuz ve soğan gibi malzemeler yüzünden aynı şekilde susuzluk hissi ne arttırır ve ertesi gün oruç tutabilir miyiz konusunda sizleri zorlayacaktır.

 

Ramazanda ne yemeli ne içmeli

Ramazan ayında temel Prensip olarak enerji karbonhidrat ve besin değeri yüksek mineralli yiyecekler hazmı kolay gıdalar tüketmek hem sağlığınız hem de kilonuz açısından çok daha sağlıklıdır.

 • Her öğünde mutlaka mevsimine uygun biçimde çorba tüketmeniz çok önemlidir. Çorba hem ihtiyacımız olan sıvıyı çok daha dengeli biçimde almanıza yardımcı olacak hem de katı gıdaların sindirimi için midenizi ve bağırsaklarınızı hazırlayacaktır.
 • Et tüketirken mümkün olduğunca parça et tüketmenizi öneriyoruz. Köfte Salam sucuk pastırma kavurma gibi gıdalar yukarıda belirttiğimiz gibi hem çok daha fazla suya ihtiyaç duymanıza neden olmaktadır hem de Hazım zorluğu çekmenize vücut enerjinizin sürekli mideye odaklanmasını neden olmaktadır. Tavuk pirzola biftek gibi parça etler tüketmeliyiz hem protein ihtiyacınızı daha iyi karşılamanın za yardımcı olacak hem de size daha az su satacak Hazım zorluğu çekme ihtimaliniz nispeten çok daha az olacaktır.
 • Ramazan’ın tatlısı olan hurmayı şekerinizi engelleyebilmek için en sağlıklı besinlerden biri olarak tüketebilirsiniz. Tatlı ihtiyacınızı karşılayabilmek için şerbetli tatlılar olarak bildiğimiz baklava türlerini tüketmenizi önermiyoruz bu hem Gece saatlerinde iftar ve sahur olduğu için toplanacaktır hem de şekerinizi dengesini bozarak diyabet eğilimleri göstermenizi neden olabilir.
 • Su tüketimi çok önemlidir. Vücudumuzun günlük ihtiyacı olan suyu tüketmemeniz durumunda Ramazan sırasında oruç tutarken Çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalma durumunuz söz konusu olur.
 • Haftada en az iki gün olmak üzere posalı gıdalar tüketmelisiniz bu hem kabızlık durumuna engel olacak hem sindirim sisteminizi doğru bir düzende tutarak daha kolay oruç tutmanıza yardımcı olacaktır.
 • Zeytinyağlı sebzeler tüketmeye Özen gösterin. Zeytinyağlı olarak yapacağınız mevsim sebzeleri hem posalı olmaları nedeniyle hem de içerdikleri Zeytinyağı ile sindirim sistemimizin rahat hazmetmesine yardımcı olur.
 • Günlük olarak mutlaka yoğurt ve peynir tüketin. Yoğurdun mide üzerinde ve bağırsak üzerindeki faydalarını anlatmamıza gerek yok Hem Probiyotik özelliği ile hem de vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu en doğal biçimde alacağımız besinler yoğurt ve peynirdir. Aynı zamanda tüketeceğiniz peynir makul miktarlarda tuz ihtiyacınızı da karşılayacaktır.
 • Mutlaka bir avuç çiğ badem fındık ceviz tüketin. Bir avuç çerez tüketmeniz Vücudunuzun eksile çinko magnezyum iyot gibi önemli mineralleri tamamlamanıza yardımcı olacaktır….

 

Ramazan’da yemek yeme şekli nasıl olmalı?

Ramazanda Kilo Aldırmayan Sağlıklı Beslenne
Ramazanda Kilo Aldırmayan Sağlıklı Beslenne

Yukarıdaki sizlere belirtmiş olduğumuz Ramazan’da yenilmesi gereken ve yenilmemesi gereken gıdaların yanı sıra Ramazan’da ne şekilde yemek yediğiniz ve ne kadar yemek yediğiniz sağlığınız ve fazla kilolar açısından Hayati önem taşımaktadır.

Öncelikle kronolojik sırayla başladığımızdan dolayı ilk sıraya sahur öğününü önderimizi sizinle paylaşıyoruz

Sahur yemeği

 • Mutlaka yarım Kase ya da porsiyon çorba veyahut bir bardak ayran tüketmenizi öneriyoruz. Bu hem takviye sıvı ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olacak hem de besine Midemizi hazırlayarak daha kolay bir Hazım imkanı sunacak.
 • Sahuru kahvaltı şeklinde yapmamaya özen gösterin. Kahvaltılık malzemeler olan zeytin peynir ekmek yoğun gıdalar olması gerekenden daha fazla tuz ihtiva etmektedir Bu da çok fazla susamanıza neden olacaktır. Mümkün olduğunca hafif ve sıvı ağırlıklı beslenmeye gayret etmenizi öneririz. Domates ve salatalık üzerine birazcık zeytinyağı ve limon eklediğinizde çok ideal bir sahur Halime gelebilir.
 • Kesinlikle ağır tatlılar tüketmeyin en fazla 1 adet hurma veya 1 adet siyah üzüm kurusu şeker ihtiyacımızı tüm gün karşılamak için yeterli olacaktır.
 • Su tüketimine sahura kadar dengeli biçimde yapmaya gayret edin sahurda su sayacınız düşüncesiyle çok fazla su tüketmeniz midenizi genişletecek mesanenin çok hızlı çalışmasına neden olacak bu da çok kısa zamanda yeniden şiddetli biçimde Susam anıza neden olarak oruç süresince sizi çok zorlayacaktır. Yemek sonunda bir bardak su yeterlidir
 • İsteğe bağlı olarak yumurta yenmenizi öneririz yumurta hem protein ihtiyacınızı karşılar hem de tok tutar
 • Muz tüketirseniz hempotasyum eksiğinizi tamamlayarak zinde kalmanızı sağlar hem de tok tutar…

 

İftarda ne yemeli

İftarı yemeğini 2 ayrı öğün olarak düşünmenizi öneriyoruz. özellikle iftar saati geldiğinde az daha sonra doymak üzere kurgulamanız gerekmektedir. Vücudunuz sağlıklı beslenme düzeni olan 3 öğüne göre programlıdır ve bu öğünü azaltmanız durumunda yemek gelmeyecek refleksi ile enerji stoklama eğilimi gösterir bu durum kilo almanıza neden olur.

İftar yemeği

 • 1 bardak su
 • 2 adet hurma
 • 1 kase çorba
 • 1 kaşık yoğurt
 • 3-5 zeytin

Orucunuzu açmanızın ardından en az 30 dakika durmanızı öneriyoruz. Bunun nedeni hem çok aç olmanız nedeni ile bir anda yemeğe yüklenme refleksini durdurmanızdır. İlk bir kaç gün zorlansanız da sonraki günler bu düzene vücudunuz hemen adapte olacaktır.

İftardan yarım saat sonra

 • 1/2 (yarım)  tabak zeytinyağlı yemek
 • Yarım tabak etli bakliyat
 • Az salata
 • Yarım kase yoğurt
 • Tatlı olarak sadece hurma yemenizi öneririz hem sağlıklı şekilde şeker ihtiva eder hem de lifli bir gıdadır
 • 1 bardak su …

 

İftardan Sahura kadar  

 • Eğer iftardan sonra 30 dakika yürüyüş yaparsanız bu hem metabolizmanızı sağlıklı şekilde çalıştırır hem de vücut direncinizi artırır.
 • Mutlaka iftar yemeğinden sonra yavaş yavaş su tüketin. Su tüketmeniz çok önemlidir fakat midenizi genişletmeyecek şekilde yavaş ve sık tüketmenizi öneririz.
 • Gece meyva yemenizi çok fazla önermesekte eğer mevsimi ise 1 elma, 1 armut tüketebilirsiniz.

 

RAMAZAN AYI GÜNLÜK İFTAR MENÜLERİNİ BURADAN SEÇEBİLİRSİNİZ

ve

EN YENİ NEFİS YEMEK TARİFLERİ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Huzurlu ve sağlıklı ramazanlar

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.