Ramazan Sigarayı Bırakmak İçin İyi Bir Fırsat

Tütün kullananların en büyük darbe bağımlılık yapmasından dolayı Kendisinden bir türlü kopamamak durumudur…

 

Reklam

Ramazan ayı ise oruç ile birlikte sigara gibi tütün bağımlılığından kurtulabilmek için çok iyi bir fırsattır.

Sigara bir uyuşturucudur, keyif verici madde adına aldanmayın !

ramazan-sigarayi-birakmak-icin-firsat-2

Her ne kadar devlet kontrolünde satılıyor olsa bile içerisinde nikotin bulunan ve birçok farklı kimyasal madde ile birleştirilerek bağımlılığı arttırılarak satılan sigara bir uyuşturucudur. Yani kendinizi uyuşturucu kullanmıyor gibi yansıtıyor sadece bağımlılığım sigara diyorsanız veya çocuklarınıza sigara içerken uyuşturucunun ne kadar kötü bir şey olduğunu söylüyorsanız kendinizin de uyuşturucu kullandığını bilmeniz gerekiyor…

 

Sigara bağımlılığından kurtulmakta neden zorlanıyoruz

Sigara bağımlılığından kurtulmak da zorlanma mısın birden fazla nedeni mevcuttur. Bunlardan en başka gelenleri şöyle:

  1. Nikotinin bağımlılık yapması. Sigaranın içinde bulunan nikotin adlı madde bağımlılık yapıyor. Aynı zamanda tütün yaprağında bulunan nikotin bir tür zehirdir. Böceklerin nikotin yaprağına içeri değil zehir yüzünden yaklaşma dığını biliyor muydunuz.
  2. Tütün üreticileri sigaranın olumsuz etkilerini hissettirmemek için içerisine kimyasal maddeler koyuyorlar. Tütün üreticileri sigaranın zaten yanarak vücudumuza soktuğumuz nikotin Zifir gibi maddelerin yanısıra sigaranın olumsuz etkilerinden etkilenerek bırakmamanın amacıyla ağrı kesici ve öksürük şurubu içerisinde bulunan etken maddeleri sigara içerisinde koyuyorlar. Böylece sigara ciğerlerinizi ağrısa da veyahutta boğazınızı Aslında ilk nefesimizde rahatsız etsede bunu hissetmiyorsunuz ve hızla tüketmeye devam ediyorsunuz. Aynı zamanda sigara firmaları sigaranın içerisine olabildiğince hızlı yanıt tükenmesi için ve yeniden bir tane daha yapabilmeniz için farklı yanıcı maddeler koyuyorlar.
  3. Çevre etkileşimi. Sigara tüketicilerinin en büyük tüketim ve hızlı tüketim sebeplerinden biri sosyalleşme adı verilen sigara tüketicisinin karşımızda bir sigara yakarak sizinle sosyalleşme eğilimi içerisinde bulunmasıdır. Dolayısıyla farkına vararak veyahut da varmadan karşınızda sigara içen birisi sigara firmasından herhangi bir reklam yayınlama ücreti almadan sizlere sigara içmeye teşvik eder…

 

Sigara içenler aynı zamanda çevrelerine de zarar veriyor

Sigarayı Satın alıp yakarak içenlerin yanı sıra çevrelerinde bulunan ve sigara dumanını soluyan kişilerde Farkına varmadan nikotin bağımlısı haline geliyor ve ilerleyen zamanlarda sigara tüketim oranları hiç sigara dumanına maruz kalmayan kişilerden çok daha fazla.

Bu sebepten dolayı çocuklar yakınınızda iken sigara içmeyin içilmesine izin vermeyin. Aksi takdirde sigara dumanını sulayacak olan çocuk potansiyel olarak sigara bağımlısı haline dönüşüyor ve ilerleyen yaşlarda sigara içme olasılığı artıyor…

Reklam

 

Ramazan ayında sigarayı bırakabilirsiniz

Ramazan ayında oruç tutuyor olsanız da olmasanız da sigarayı bırakmak için çok önemli bir fırsatınız var. Tabii tütün bağımlılığından kurtulmak İlk önce bunu gerçekten istemeyi gerektirir.

Sigaranın içerisinde bulunan ve esas kendisine bağımlı kılan nikotin sigara tüketilmeli ilk anlarda göğsümüzün alt tarafında bir boşluk hissi vererek yeniden nikotin almanızı ister. Uzmanların belirttiğine göre bu duygu 72 saat boyunca ataklar halinde gelir ve 72 saatten sonra hızla azalarak yok olur.

Eğer oruç tutuyor sanız zaten yaklaşık 15 saat sigara tük etmiyorsunuz geri kalan sürede de sigarayı içmemeye başarabilirseniz dördüncü gün sigarayı bırakmış olabilirsiniz.

Çevrenizde sigarayı tüketicilere sizlerin sigarayı bırakmış olmanızı içine sindiremeyen bilir ve sizlere uzatabilir bu duruma direnç göstermeniz durumunda sigaraya yeniden başlama ihtimalinizi de ortadan kaldırmış oluyor Hatta Tam aksine siz onları sigarayı bırakmaya davet edin.

Unutmayın olumlu davranışlar her zaman daha etkilidir.

Eğer sigarayı Kendi başınıza bırakamayacağınız ay inanıyorsanız ücretsiz olarak bağımlılıklardan kurtulmanıza yardımcı olan kurumlar mevcuttur Bunlardan yardım almaktan lütfen çekinmeyin.

Daha ayrıntılı biçimde sigarayı nasıl bırakabileceğiniz ile tavsiyeler için HEMEN ZİYARET EDİN

Mutlu sağlıklı ve tütünden uzak bir ömür diliyoruz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.