Rahim Kanseri Tedavisinde Gelişme

 

Reklam

Kadın Mikrobiyomları Kanser Uyarısını Verebilir

 

Yeni bir araştırmaya göre,  bir kadının mikrobiyolojisi sinyal veriyorsa, bu kanserin vücutta gizli olduğu anlamına gelebilir.

Tıp dünyasında yakın zamanda atılacak olan büyük bir adımla bu erken uyarı sinyalleri  doğrultusunda kadınlar rahim kanserine erken teşhisle engel olabilir.

Mikrobiyom Araştırması :

Çalışmada, Mayo Clinic’teki araştırmacılar kadın üreme bölgelerinde bulunan mikropları incelediler ve bir tür üterin kanseri olan rahim kanseri olan kadınların, kanser olmayan kadınlardan farklı mikroplara sahip olduklarını keşfetti.

 

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre endometriyal kanser adı verilen kanser en sık rastlanan jinekolojik kanser türüdür. Araştırmacılar, Genome Medicine dergisinde 5 Ocak Perşembe günü yayınlanan çalışmada, bunun sebepleri hakkında çok az şey bilindiği belirtiliyor.

Reklam

Mikrobiyom Nedir ?  ( microbiom )

Mikrobiyom, insan vücudunun hem  içinde hem de  üzerinde yaşayan mikroorganizmalar topluluğunun tamamına verilen addır . Yeni araştırmaya göre, araştırmacılar insanların mikrobiyolojilerini diğer kanser türleriyle ilişkili olduğunu keşfettiler. Daha önce de Helicobacter pylori olarak bilinen bakteriler ile mide kanseri arasında köklü bir bağlantı olduğu bulundu bulunmuştu.

 

RAHİM KANSERİ MİKROBİYOM ARAŞTIRMASI

Yeni araştırmada, araştırmacılar Minnesota’daki Mayo Clinic’te uterusun çıkarılması için ameliyat olan histerektomi planlanan 31 kadın üzerinde araştırma yapıldı. Bu kadınlar arasında 17 tanesine “endometrium kanseri “ teşhisi konuldu ve 4 tanesine “endometrial hiperplazi” denilen, endometriyal kansere öncülük edebilecek bir durum olduğu  teşhisi konuldu. Kalan 10 kadına başka nedenlerle histerektomi uygulanmıştı – kanser ya da kanser öncesi durumu yoktu – bu nedenle kontrol grubu idi.

 

İşlem sırasında cerrahlar kadın vajinaları ve servikslerden sürüntü aldı ( yüzeysel parça) . Ardından ameliyattan sonra, çıkarılan organlar (  kadın rahimleri, fallop tüpleri ve yumurtalıklar da dahil )  araştırmaya göre uygulama yapılarak çıkarıldı.

 

Araştırmacılar, endometriyal kanser veya endometriyal hiperplazisi olan kadınların, rahim ağzında Atopobium vaginae ve Porphyromonas türleri olmak üzere, kontrol grubundaki kadınlara kıyasla, iki tür bakteri seviyesininde benzer derecede yüksek olduğunu keşfettiler.

 

araştırmacılar kontrol grubundaki kadınlarla karşılaştırıldığında , aynı mikropların endometriyal kanser veya endometriyal hiperplazisi olan kadınların vajinal yollarında daha yüksek seviyelerde bulunduğu da tespit etti.

 

Bilim insanları aynı zamanda, üreme sistemi içindeki mikroplar ile rahim kanseri arasındaki ilişkinin, yüksek vajinal pH’lı kadınlar arasında daha da güçlü olduğunu da yapılan bu araştırma sonucu ispatladılar.

 

Araştırmacılar, endometriyal kanser gelişiminde hangi  mikrobunhangi rolü oynadığını açıkça belli olmadığının yanı sıra a sınıfı bir bakterinin etken olduğu kanısına vardılar. Vajinanın kronik inflamasyona neden olabileceği ve bu da üreme yerindeki hücrelerin bakterilerin Porphyromonas türlerine karşı daha savunmasız olabileceği hipotezini hazırladılar. Bunun sonucunda araştırmacılar hücreleri kesintiye uğratarak kanser gelişimine yol açabileceğini belirtti.

Araştırmacılar,  bu araştırmalarını farklı etnik köken ve yaş grubundaki kadın üzerinde yaparak genişletmeyi ve daha belirgin bulgular edinmeyi hedefliyorlar.

Araştırmacılar, bulgular genişletilerek devam ederse, mikrobikler üzerinde yapılan testler sonucunda bilim insanlarının kadınların rahim kanseri rahatsızlığı  açısından büyük yol alınabileceğini belirttiler. Mayo Clinic’teki cerrahi bölüm asistanı Marina Walther António,  bu bulguların tıp insanlarının üreme organlarında bulunan mikropları değiştirerek rahim kanserini önlemenin bir yolunun bulmasına yardımcı olabileceğini belirtti.

 

Kanserle savaşan Gıdaları öğrenmek için hemen TIKLAYIN

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Modern Rahim kanseri ilaçları ;

[feedzy-rss feeds=”http://ilac.neyeiyigelir.com/search/rahim+kanseri/rss2/” max=”10″ feed_title=”no” target=”_blank” meta=”no” thumb=”no” ]

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.