rahim_agizi_kanseri

Rahim Ağzı Kanseri istatistikleri

RAHİM AĞZI KANSERİ GÜNÜMÜZDE TÜM KADINLARIN RİSKİNİ TAŞIDIĞI BİR HASTALIK. bU KONU İLE İLGİLİ YAPILAN ARAŞTIRMALAR BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTA. BU ARAŞTIRMALAR AYNI Z MANDA BU RAHATSIZLIĞIN ÖNLENMESİ VE TEDAVİSİ KONUSUNDA IŞIK TUTACAK.

Reklam

Rahim Ağzı Kanseri istatistikleri Türkiye’de en modern tarama testleri olan  HPV-DNA testi yöntemi ile erken tedaviyle başarılı sonuçlar almayı hedefliyor.

Sağlık Bakanlığı, rahim ağzı kanseri tespitinde en başarılı yöntem olan  HPV-DNA testleri ile kontrol edilen 1.500.000 kadının % 3,6’sında rahim ağzı kanserine yol açan virüs (HPV) belirledi.

Günümüze kadar rahim ağzı kanseri taramaları için için smear’ yöntemi kullanılsa da teknoloji ve tıp dünyasındaki gelişmeler, rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) taramasında HPV virüsü DNA’sının taranabileceği ve böylelikle hastalığın tespitinin daha kolay yapılabileceği sonucuna ulaşılmıştır…

Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılan ve en gelişmiş metod olan HPV DNA testi yöntemi ile yapılan taramalar neticesinde, Türkiye’deki kadınların yaklaşık olarak % 3,6’lık kısmında yüksek riskli HPV-DNA tespit edilmiştir ki bu oran, taramaya katılmayı kabul eden 1,5 milyon kadından yaklaşık olarak 54.000 adedinin rahim ağzı kanseri riski taşıdığını istatistiksel olarak göstermektedir.

Türkiye’deki kanser yapan HPV tipleri Avrupa ve Asya’ya benzer olup, HPV-DNA yöntemi İngiltere, İtalya, Amerika, Meksika gibi çoğu ülkede tarama programlarına eklenmiştir…

 

 

Smear Testi çok önemli

Dünyada en gelişmiş yöntem olarak kabul edilen HPV-DNA taraması, klasik smear yöntemi ile karşılaştırıldığı zaman, kanseri yakalama oranları daha yüksek ve tarama sonucunda kanserin negatif olması halinde tahmin gücü de daha yüksek ve dolayısıyla rahim ağzı kanserini saptama oranları da çok yüksek. Bir diğer anlatımla hem kanseri bulma oranı yüksek, hem de çabuk sonuç veren pratik bir test…

 

Reklam

Ücretsiz test yapılıyor

Şu anda Türkiye’de Ankara  ve İstanbul’da iki ulusal HPV analizi laboratuarı bulunmakta olup, tarama yaptırmak isteyen kadınların aile hekimlerine müraacaat etmelerini tavsiye ederiz. Üstelik bu test fahiş fiyatlar ile değil bedava yani ücretsiz olarak yapılıyor.

Rahim ağzı kanseri taramasına katılanlardan alınan örneklerde (numunelerde) HPV virüsünün olup olmadığı, varsa hangi genotip sahibi olduğu belirleniyor, aynı örnek üzerinde refleks smear testi de uygulanıyor ve 10 gün içinde tüm raporlar aile hekimlerine geri bildiriliyor. Bu nedenle rahim ağzı kanseri şüphesi duyan kadınlarımızın aile hekimlerine başvurmasını öneriyoruz.

Kanserle mücadele eden gıdaları öğrenmek istiyorsanız : kanser ile mücadele eden gıdalar  yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Ayrıca şu yazımızda belirttiğimiz gibi spiral kullanmak, rahim ağzı kanseri hastalığına yakalanmayı önlemez…

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı ve estetik günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.