Rahat Hamilelik İçin Uzmanların Önerileri

Hamilelik süreci hem çok keyifli hem de anneler açısından fizyolojik değişimlerin olduğu kadın anatomik yapısına göre farklı etkileri olan bir dönemdir. Erkeklerden farklı olarak kadınlar hamilelik sürecini tam anlamıyla içlerinde hissederler. değişen hormonsal hareketler bebeğin büyüme sürecinde anne vücudunda yarattığı fiziksel değişimler en belirgin hamilelik süreci etkileridir. Bunların yanı sıra hamilelik döneminde anne adaylarının yaşadıkları bir çok farklı durum vardır. Sihirli Kadın sitesi yazarları olarak bugün bu konularda hamilelik sürecinde uzman önerileri yazımızı sizinle paylaşmak istiyoruz…

 

Hamilelikte Hangi alışkanlıklar Süreci kolaylaştırıyor

rahat-hamilelik-icin-uzman-tavsiyeleri-2

Rahat hamilelik geçirmek istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit işlemler. Uzmanlar hamile bayanların yapması gerekenleri yapmaması gerekenleri tek tek açıklamışlar. Bizde şimdi uzmanların rahat hamilelik geçirmek için tavsiye ettiklerini tek bir başlık altında anlatmaya çalışacağım…

 

Hamile hanımların güne ılık su ile başlamaları önerilir.

  • Özellikte sabahları daha kahvaltı etmeden aç karnına içilen ılık ve az şekerli su içilmeli.
  • Gebelikte sıkça rastlanan rahatsızlıklar olan kabızlık ve basur rahatsızlıklarına yakalanmamak için bol bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Özellikle de iyice yıkanmış çiğ meyve sebzeler kadın doğum uzmanları tarafından önerilmektedir.
  • Hamile hanımlar rahat bir gebelik dönemi geçirmek için yapmaları gereken ilk şey beslenmeleridir. İçerisinde katkı maddesi barındıran besinleri tüketmemelidir.
  • Gazlı içeceklerden uzak durup mümkün olduğunca içinde bulunulan mevsimde yetişen doğal taze meyvelerden sıkılmış meyve suları tüketmelidir.
  • Tuz kullanımını iyotlu tuz ile yapmalıdır.
  • Yemekler ile birlikte ya da hemen yemeklerin üstüne çay içmemelidir. Yemekler ile içilen çay kansızlığa neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İlla çay içmek istiyorsanız kabuğu ile birlikte çaya bir parça limon atmanız tein adı verilen vücutta demir emilinine engel olan maddeyi etkisiz hale getirebilirsiniz.

Hamilelikte Çalışma Yaşamı 

Hamileyken evde ya da iş yerinizde çalışmak zorunda iseniz her zamankinden çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir. İş yaparken ani hareketlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Bir yere eğilmek yerine ellerden destek alarak dizlerinizin üstüne çökmek en doğru pozisyon olur…

 

Hamile hanımlar uyku ihtiyacını hayatlarında hiç duymadıkları kadar duyar. Bu çok doğal bir durumdur.

Hayata bir can getirmenin manevi gücü bile yorulmanıza sebep olabilir. Siz artık bir annesiniz bu değeri iyi bilin. Hamiliğin ilk 4 ayında bu uyku isteği ve yorgunluğunu çok sık yaşayacaksınız. Bu durumu olumsuz şekilde görmeyin ( tabi ki yataktan kafanızı kaldıramayacak durumdaysanız mutlaka kadın doğum uzmanı hekim’e  danışmalısınız ) . Vücudunuzun istediği istirahati uykuyu verin. Hamilelikte vücudunuzun sizi yönlendirmesine izin verin. Uyumak istiyorsa uyuyun, uyumak istemiyorsa uyumayın.

Hamilelikte Kilo alımı

Hamilelikte olması gereken durumlardan biri de kilo alımıdır. Kilo alacak ve ellerinizde, ayaklarınızda şişmeler olacak. Bu durum çok doğaldır. Anneliğe giden adım olarak gözle görünen en belirgin durum budur. Bu durumda almanız gereken önlemler yeteri kadar ve zararlı olmayan gıdaları tüketerek sağlıklı ve yeteri kadar kilo almak ve hamilelikte  doğru kıyafet seçimleridir  . Gebe bayanlar mümkün olduğunca rahat edecekleri şekilde giyinmelidir.

Hamilelikte Hastalıktan ve Sakatlanmaktan Korunun

Terlemekten ya da üşümekten kendilerini ve bebeklerini korumalıdır.

Bayanların vazgeçilmesi olan topuklu ayakkabılardan hamilelik döneminde vazgeçilmesi gerekmektedir…

 

Hamileliğin Son sürecinde Yaşanabilecek Zorluk ve önlemi 

Hamilelik döneminde doğum yaklaşmaya başladıkça gebe hanımlar biraz daha zorlanmaya başlar. Zorlukların başında nefes almada eskiye nazaran zorlanmalar görülür. Bu durum akciğerin, soluk alma sırasında eskisi kadar genişleme şansının olmaması ve karnınızda büyüyen bebeğin daha fazla oksijene ihtiyaç duyması ve bu ihtiyacı önce o kullanarak anneyi oksijensiz bırakmasıdır. .

Bu duruma maruz kalmamak için sigara içilen, kalabalık olan ortamlardan kaçınılmalıdır. Yapılan işler sık dinlenmeli yapılıp yorucu hareketlerden kaçınılmalıdır.

Ayrıntılı Hamilelik Süreci , Yaşanacaklar ve Öneriler Yazımızı MUTLAKA OKUMALISINIZ 

ve

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Mutlu bir hamilelik Süreci dilerim

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.