PUDRA NEDİR ? NASIL KULLANILIR ?

Makyaj pudrası

Makyaj yaparken bir çok farklı malzeme kullanırız . Bu malzemelerin en doğru şekilde güzelliğimizi yansıtabilmesi için makyajın temelini oluşturan pudra dır. Bugün kadın sitesi güzellik bölümünde ” Doğru Pudra Kullanımı Tüyoları” yazımızı sizinle paylaşıyoruz…

 

Pudra Nedir,  Nasıl Kullanılır?

PUDRA KULLANMA İP UÇLARI
pudra-kullanmanin-onemli-puf-noktalari-2

Makyajda en önemli iki malzeme allık ve pudra’dır. Ancak cildin adeta porselen gibi pürüzsüz ve kadifemsi görünmesini sağlayan, ayrıca makyajın olmazsa olmazı olan pudranızı doğru bir şekilde kullanmanız çok önemldiri.

Pudra, fondötenin kapatıcı özelliğini artırır ve fonu güzelleşmeyi sağlar. Cilde mat bir görünüm vermeyi sağlar, cilalanmış gibi parlamasını önler ve makyajı çok güzel bir şekilde tutmaya yarar. Cilt parlamadığı zaman kırışıklıklar ve diğer pürüzler gözle görülmez. Pudra, yağlı ve sivilceli ciltleri daha mat ve duru gösterir. Ayrıca sivilceler üzerinde kurutucu etkisi vardır. Çok kuru ciltleri ise daha fazla kurutabilir. Bu nedenle kuru ciltlerde pudrayı pek tercih etmemek gerekir.

Pudra seçimi yaparken, fondöteninizin rengiyle pudranızın renginin yakın olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Çok büyük renk farklılıkları yüzünüzün kötü görünmesine neden olabilir. Biraz daha bronz ya da biraz daha parlak bir pudra kullanarak yüzünüzün daha renkli ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer pudrayı cilt renginize uydurmaya çalışmak size zor gelirse; bunların yerine, ışık geçirgenliği olan şeffaf bir pudra da tercih edebilirsiniz…

Cildinde yağlanma sorunu olanların, vazgeçilmezi olan pudra; ayrıca renk düzensizliklerini örterek, yağı kontrol eder ve deriye mat bir görünüm kazandırır…

İki tür pudra var;

  • Toz pudralar; çok ince ve hafif bir yapıya sahiptir. Fondöteni matlaştırır ve şeffaf bir görünüm sağlar. Toz pudralar, cildi daha açık renk ve daha aydınlık, parlak gösterirler fakat kullanımları diğerine nazaran daha zordur. Toz olduğu için dikkatli olmazsanız, her yere bulaşabilirler.
  • Kompakt pudralar; taşınma ve kullanım kolaylığından dolayı daha çok tercih edilir. Preslenmiş veya toz olarak bulunur. Preslenmiş (kompakt) pudraların kullanımı çok kolay olduğu için genellikle bunlar tercih edilir. Makyajı sabitlemek ve gün boyu rötuş yapmak için idealdirler.

 

 

Pudra sürmenin püf noktaları nelerdir?

  • Küçük ama etkili bir ayrıntı olarak, pudranın fazlalıklarını pamukla hafifçe almanızı tavsiye ederiz.
  • Yüzünüzde tüyler varsa, pudra kullanmayın. Çünkü pudra tüyleri daha çok belirginleştirir.
  • Uygulamadan sonra, kaşlarınızda kirpiklerinizde veya saç diplerinizde pudra kalıp kalmadığına dikkat edin.
  • İstenilen doğal görünüme kavuşmak için pudrayı fırçayla, gevşek biçimde uygulamalısınız. Pudrayı fırça ile uygulayacaksanız; fırçanın kıllarının uzun, sık ve yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz. Bu özelliklerde bir fırça ile yüze ve boyuna pudranın en iyi şekilde yayılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Pudrayı uygularken fırçayı yüzünüzde hızlı hareketlerle sağdan sola ve yukarıdan aşağıya dolaştırmalısınız. Böylece pudranın yüzünüze eşit olarak dağılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Cildinizdeki kusurların daha iyi örtülmesini istiyorsanız, pudrayı cildinize iyice bastırmalısınız. Bunun içinse puf kullanmalısınız. Puf fondöteni, kapatıcıyı ve pudrayı birbirine karıştırdığı için, yüzünüzde tozlu bir katman değil, kusursuz ve mat bir görünüm oluşmasını sağlayacaktır.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN…

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. 🙂 

Mutlu günler dilerim…

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.