Psik… ile başlayan yardımcılar, deli olduğunuz anlamına gelmiyor

Başlığımız ilk önce biraz garip gelebilir fakat çoğu insanın inancına göre ortak başlangıcı “Psik” kelimeleri ile başlayan psikolog psikiyatrist veyahutta psikoterapist kelimeleri deli anlamına geliyormuş gibi bir kanı vardır.

Bu konudan yapılabilecek en basit çıkarımda psi kelimesinin deli anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Fakat bu Kesinlikle doğru değildir…

 

Psikolojinin kelimesinin Kökü !

psik-deli-anlamina-gelmez-2

Burada konumuz kelimelerin kökenini araştırmak olmasa da çok yaygın biçimde bilinen psikolog psikiyatri doktoru olan psikiyatrist (psikiyatri uzmanı ) ve psikoterapist (psikoterapi uzmanı)  uzmanlarının deli doktoru olmadıklarını belirtmek için bu yazıyı sizlerle paylaşma ihtiyacı duyduk.

“Psi” Latince’de ruh anlamına gelir. Psikolojide ruh bilimi anlamına gelmektedir. Burada bahsedilen ruh soyut olan değil somut olan beyin içerisinde bulunan tüm Soyut ve somut olayların neden oldu insan davranışlarını ifade eder.

Yukarıda bahsettiğimiz psikolog, psikiyatri ve psikoterapist gibi uzman ve Doktorlarda Bu konularla ilgilenen kişilere uzmanlıklarının farklılığına yaptıkları işe ve okudukları bölüme göre ilgi alanlarının farklı farklı olduğunu gösteren ünvanlardır…

 

Beyin de bir organdır !

Kafatasımızın içerisinde bulunan pembemsi gri renkte yumuşak dokulu olan şey de aynen göğüs kafesimizin altında ki kalbimiz akciğerimiz altında bulunan karaciğer dalak böbrek gibi bir organdır.

Ve bu organ aynen diğer organlar gibi doğuştan gelen veya sonradan meydana gelen bir fiziki veya ruhsal bir olumsuzluk sonucunda rahatsız olabilir veyahut da sonradan rahatsızlığına bilir.

Rahatsızlığın türüne ve şekline göre Bu organın tedavi edilebilmesi için Aynen kalp rahatsızlandığı zaman kardiyolog böbrek rahatsızlandığı zaman nefrolog gibi konusunda uzmanlaşmış doktorlar ve Uzmanlar tarafından tedavi ediliyorsa , fiziki beyin rahatsızlıklarında nörologlar, ruhsal rahatsızlıklar konusunda da Psikologlar psikoterapistler Beyazıt’ta psikiyatri doktorları Bu organda meydana gelen rahatsızlıkları tedavi edebilmek için bizlere yardımcı olurlar…

 

Beyin hiç dinlenmez!

Genellikle bu doktorların adını duyduğumuzda deli olduğumuz düşüncesi ile sanki hakarete uğramış gibi hissedebiliriz.

Halbuki herhangi bir şey yaparken beynimizi Kullanmadığımız hiçbir an yoktur. Öyle ki uyurken bile organlara vücudun sağlıklı biçimde yaşamına devam edebilmesi için sinyaller gönderir Bu arada ruhsal anlamda duygularımızın olumlu veya olumsuz hallerine göre bizlere rüyalar gösterir. Kısaca diğer organlar çoğunlukla dinlenmeye çekildiğinde bile Beynimiz onları dinlendiri bilmek için Aynen gün içinde olduğu gibi ve hatta bazen gün içinden daha da yoğun biçimde onları sağlıklı biçimde dinlendir e bilmek için vücudumuzu uyurken şeklini değiştirme daha fazla dinlenme hormonu salgılama gibi durumlarla ve tehlike anında duyu organları aracılığı ile bizlere tehlikeden korunma sinyalleri gönderme gibi işlemler yapmaya devam eder.

Dolayısı ile bunu bunu unutarak, Yaptığımız bu davranışın nedeni bilgisizlikten ve kınama kaygısından başka bir şey değildir.

Kimi olumsuz psikolojik problemler nörolojik yani fiziki belirgin sorunlar dolayısı ile gerçekleşebilirken Kimisi ise henüz bilimin ulaştığı yer fiziksel kanıtları dayanmadığı için psikoloji biliminin alanına girer.

 

Psikolojik destek almaktan utanmayın !
psik-deli-anlamina-gelmez-3

Hayatın zorlukları ile mücadele ederken kendimizi çaresiz hissettiğiniz anlarda lütfen Psikolojik destek almaktan utanmayın. çekinmeyin. Kulaktan dolma psikolojinin ehli olmayan kişilerin tavsiyeleri ile hareket ederek durumu daha da zor hale getirmeyin. Beyin de kalp gibi bir organ olduğunu ve onun da hastalanabileceğini ve tedavi edilebileceğini unutmayın. Ayrıca beynin doğru çalışmamasının yönetimi ve koordinasyonunda büyük önem taşıyan bu diğer organların da sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini lütfen unutmayın.

Sağlık ile ilgili faydalı yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Mutlu günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.