Proaktif olmak yanlış anlamlandırılabiliyor

Hem özel hem de özellikle iş yaşamında çok sıklıkla duyduğumuz bir terimdir Proaktif olmak. Bir çok profesyonel bu terimi genellikle hızlı hareket eden, düşünmeyen, hemen yol alan kişilikler için kullanır. Fakat proaktif olmak ile hareketli olmak arasında çok büyük farklılıklar vardır. Öyle ki çoğu zaman yaşanan sonuçlar da çok olumlu ve çok olumsuz olarak 2 uçta yer alan şekilde sonuçlanır Kadın sitesi kişisel gelişim bölümünde sizlerle proaktif olmak ve faydaları ” yazımıza yer veriyoruz…

Proaktif ne demektir ?

proaktif-olmanin-anlami-nedir-2

Proaktif’in tanımı mevcut olumsuz veya tatmin olunmayan, memnuniyetsiz olunan durumu değiştirmek veya bu durumla ilgili yeni olanaklar yaratmak amacı ile Karar Vermek ve hareket etmeyi ifade etmektedir.

Proaktif olmanın en önemli öne çıkan özelliği eksiği tespit ederek o eksiklikleri geliştirmek değiştirmek yönünde olumlu davranış biçimi sergileme yeteneğidir.

Sadece olayın olumsuz istenmeyen yada daha iyi olması istenen haline geriye bakarak yani neden olmadı kısmına odaklanarak değil nasıl olmalı bakış açısı ile ilerlemektir.

 

Proaktif olmak ne değildir ?

Genelde Pro-aktif olmak bilinçsizce yapılan bir acil durum hareketi olarak görülmektedir ve Bu hatalı bir anlayıştır.

Proaktif olmak bilinçsiz bir tepki ve acil durum davranışı değildir.

Genelde bu düşünce sonuçları olan olumsuz durum bu kadar kötü sonuçlara yol açabilen olumsuz bir davranış biçimini ifade eder…

 

Proaktif olmak ve sonuçları ?

Öncelikle Proaktif olmak daha önce yaşanmış olan olumsuzluklardan doğru dersleri çıkartmayı gerektirmektedir.

Yaşanan olumsuz veya olumlu duygusal yada maddi anlamda olsun hiç fark etmez yaşanan olaydan, doğru çıkarımı sağlayıp, buna göre kişinin kendisini geliştirmesi sonucu oluşan olumlu tecrübeyi hayatının geneline yayıp daha sonra karşılaştığı benzeri veya  ders aldığı konuda yardımcı olacak bilgileri aktif biçimde rol alarak yani diğer bir deyişle inisiyatif kullanarak faydaya çevirmesini ifade eder.

Proaktif olmanın bilinenin aksine en temel kuralı kesinlikle pozitif ve fayda ya yönelik olmasıdır…

 

Proaktif olmanın sonuçları nelerdir ?

  • Proaktif olmanın duygusal yaşamdaki sonuçları

Proaktif olmak gerek sosyal hayatta gerekse aşk gibi ilişkilerde kişinin daha önce öğrendiklerini pozitif biçimde tecrübelere dönüştürerek yaşamını yönlendirmesinde en büyük yardımcıdır.

Proaktif insanlar pozitif çözümleri odaklı olduklarından dolayı diğer insanlardan çok daha Yapıcı hayatı çabuk kabullenen bir yapıya sahiptirler ve çevreleri tarafından sürekli olarak istenen ve sevilen insanlar olurlar.

Arkadaşlıkları doğru temelleri oturduğu gibi ilişki konularında da çok daha sağlıklı yaşantıları vardır. Kendileri mutlu oldukları gibi çevrelerindeki insanlarda mutluluk odaklıdır.

  • Proaktif olmanın iş yaşamındaki faydaları nelerdir

Pro aktif olan insanlar iş yaşamlarında sorun değil çözüm odaklıdır.

Yanlış anlaşılan kısım satılık sorunları görmezden gelmezler aksine sorunları görür sorunun neden kaynaklandığını olabildiğince çabuk çözmek için gereken araştırmayı ve incelemeyi yapar ve ardından olabildiğince çabuk çözüm çerçevesine geçerek karar verir ve hareket ederler.

Özellikle iş yaşamında Proaktif insanlar çok daha hızlı yükselirler Bunun nedeni ise sorunu odaklanarak onu büyüten davranış biçimleri sergilemeleri ve çözüme yönelik gerekli çalışmaları yapmaları ve bu konuda olabildiğince başarılı olmalarıdır.

Proaktif insanlar gerekmeyen ayrıntılarla uğraşmalı için iş yaşamlarında çok daha fazla Saygı görür sözleri çok daha fazla dikkate alınır Ve çok daha hızlı ilerleme kaydederler….

 

Proaktif olmamanın zararları nelerdir ?

Proaktif olmayan insanlar genelde daha önce yaşadıkları duygusal veyahutta Profesyonel mi olumsuz tecrübelerin etkisinden çıkmak için hareket etmek yerine bu sorunları erteleyip onların canını ne kadar sıktığı ile ilgilenip konu ile ilgisi olan veya olmayan tüm olumsuzlukları mercek altında tutmaya devam ederler.

Bu durum özel yaşamda ve profesyonel hayatta çok fazla zaman kaybetmelerine olumsuz bakış açısına sahip oldukları için olayları bir türlü açamamak gibi sonuçlara yol açar.

Çevrelerinde olumsuz enerji yaydıkları ve sorunu hiçbir zaman çözemedikleri için Uyumsuz olumsuz kişi olarak görülürler ve hem profesyonel Hem de özel yaşamda bir süre sonra yalnız kalma durumu ile karşı karşıya kalırlar.

DİĞER KİŞİSEL GELİŞİM ÖNERİ YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYIN , HEMEN ZİYARET EDİN

Proaktif olun, mutlu olun

Güzel günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.