Postür kadınlar için çok önemli

Postür diğer bir adıyla duruş kadınlar için çok önemlidir. Estetik anlamda taşıdığımız kıyafetler ve dış görünümünü Temel genel görünümü ne oluşturan postür (Posture )  aynı zamanda ortopedik anlamda sağlık açısından çok önemlidir.

 

Postür nedir?

Vücudunuzun yapısal duruşu anlamına gelen Postürünüz bozulursa sağlığınız bozulur. Bu durum genellikle bir çok farklı hastalık‘a neden olan tolun başlangıcı olabilir.  Postür vücudun dış yapısının konumlandırılması ve omurilik bacak omuz yapısının düzenlenmesi anlamına gelir.

Hayatın her alanında gerçekleştirdiğimiz bedensel aktivitelerle paralel olarak vücudu doğru hizalamak ve hareketleri doğru şekilde yapabilmek en temel gereksinimlerden biridir.

İnsanlar yürürken yatarken otururken ve bunun gibi benzeri tüm beden hareketlerini gerçekleştirirken vücudun duruş şekli zaman içerisinde genel postürün şeklinin değişmesine neden olur…

 

Postür bozuklukları neden olur? Postür’ün önemi nedir?

İnsanlar sürekli olarak alışkanlıkları değişen canlılardır. Bu alışkanlıkları çok sık biçimde değiştirir ve bu alışkanlıklara uyum sağlayabilmek için bedenlerini rahat hissettikleri konumlarda belirli süre tutarlar bu durum doğal olarak sık yapılan bedensel duruş Neyse vücudun o şekilde şekillenmesine sebep olur. Eğer doğru şekilde duruş gerçekleşmezse yani yanlış şekilde duruş belirlenirse genel postür bozulur.

Postür bozukluğunun günümüzdeki nedenleri nelerdir

postur-nedir-kadinlar-icin-onemi-neden-bozulur

Günümüzde postur bozukluğunun genel nedenleri sosyal hayatta ve iş yaşamında oturma Uzanma ayakta durma yürüme sırasında en uzun yapılan beden aktiviteleri sırasında yapılan bazı duruş yanlışlıklarıdır.

Bedene verdiğimiz şeklin hatalı olması durumu özellikle uzun süre yapılan fiziksel eylemlerin sonucu olarak postürün bozulmasına neden olur.

Mobil cihazlarla uzun süre iletişim kurarken duruş bozuklukları Bilgisayar karşısında çalışırken oturma şeklindeki bozukluklar televizyon izlerken doğru şekilde oturmama veya doğru şekilde uzan mama yürürken hatalı vücut şekli ile yürüme spor gibi Herhangi bir bedensel aktiviteyi yaparken hatalı duruş ile bedeni tutma en yaygın postür bozukluğuna neden olan uzun süreli bedensel davranış biçimlerini oluşturmaktadır.

Postür bozukluğunun yarattığı diğer zararlar nelerdir?
  • Postür bozukluğu ilk önce omurilik rahatsızlıkları olan kamburluk skolyoz gibi omurilik rahatsızlıklarına neden olarak hem estetik açıdan görünümünüzü bozar hem de bedensel aktivitelerimiz i olması gerektiği oranda gerçekleştiremememiz nedeniyle sağlıksal bir sorun oluşturur. Aynı zamanda omurilik hem içerisinde hem de dışarısında beyin ile vücut arasında sinyalleri Taşıyan sinirlerden oluşmaktadır ve bu sinirlerin zarar görmesi iç organların doğru çalışmamasına veya bedensel aktivitelerin sekteye uğramasına neden olabilir.
  • Bunun yanı sıra postür bozulması damarların olması gerekenden çok daha fazla uzamasına kısalmasına genişlemesine daralmasına neden olarak kan Dolaşım sistemimizi olumsuz şekilde etkileyebilir.
  • Duruş şeklinin hatalı olmasından dolayı iç organların yerlerinde değişiklikler gözlemlenebilir olmaması gereken bazı noktalarda gereğinden fazla yağlanmaya neden olabilir.
  • İskelet yapısında ağırlık merkezinin hatalı biçimde değişmesi Dolayısıyla Biz gibi kalça kemiği gibi kemiklerin eklem yapılarında fazla veya dengesiz yüklenmesi nedeniyle sorunlara yol açabilir.
  • Duruş yapı bozukluğu nedeniyle bağırsak gibi organlar doğru şekilde çalışmayarak sindirim problemlerine neden olabilir kanın doğru şekilde akmaması nedeniyle beyin fonksiyonlarında problemlere yol açabilir.
  • Kasların postür bozulması nedeni ile kısalması veya uzaması hem güç kaybına hem de kasların erimesine yol açabilir.
  • Estetik anlamda dış görünümü olumsuz etkileyebilir…

 

 

Kadınlar için postür çok önemli

postur-nedir-kadinlar-icin-onemi-cok-fazladir

Özellikle kadınların duruş bozuklukları sahip oldukları göğüs ve kalça yapılarının bozulmasına göğüslerde sarkma ya kalça düzleşmesine Sebep olarak estetik anlamda olumsuz bir görünüme sahip olmasına neden olabilir. Bu sebepten dolayı özellikle menopoz dönemi süresince duruş bozukluklarının etkileri erkeklerden çok daha belirgin bir biçimde kendini gösterir. öyle ki omur ilik eğriliklerinde çok daha hızlanan eğilme hareketi hızla kamburlaşmaya yol açabilir bu yürüme zorluğuna neden olabileceği gibi çok daha hızlı boy kısalmasına neden olur ve bunun gibi bir çok diz rahatsızlıkları gibi leğen kemiği deformasyonları gibi sorunlara yol açar…

 

Postür bozuklukları nasıl düzelir?

Postür bozuklukları çok ileri safhalara ulaştığı zaman skolyoz ve kamburluk gibi ya da bel fıtığı diz kapağı rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir Eğer durum bu aşamaya geldiyse tıbbi müdahale gerekebilmektedir ve mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir problem ilerlediği zaman yaşam kalitesini çok düşürecek olan daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Hekimler operasyon gibi seçenekleri önerebilirsken korse kullanımı gibi seçenekler le de duruş bozukluklarını tedavi edebilmekte…

 

Duruş şekillerinizi düzeltin 

postur-nedir-kadinlar-icin-onemi-nasil-duzelir

Duruş bozukluklarını düzeltme ise hem postürü tam anlamıyla düzeltebilmek de hem de yol açtığı sorunları geri almanız konusunda yardımcı olmaktadır.

Bunun için çok aktif olmayan pilates yoga gibi basit egzersiz sistemlerini kullanabilmenizin yanısıra Yaşamın her alanında duruşunuzu olması gereken şekilde değiştirerek bunu bir alışkanlık haline getirmeniz en önemli postür bozulmasını engelleyen davranış biçimidir.

POSTÜR DÜZELTME VE ZAYIFLAMA EGZERSİZİ YAZIMIZI MUTLAKA OKUYUN

ve

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.