ADET ÖNCESİ SENDROM NASIL AZALTILIR ?

PMS etkilerini azaltan tavsiyeler

Hepimizin ayda 1 kere yaşadığı özel durum öncesinde meydana gelen atakları ve bu atakların olumsuz sonuçlarını en aza indirmek mümkün. Kadın sitesi Kadın sağlığı bölümünde ” PMS sürecinin etkilerini nasıl en aza indirilir” yazımızı paylaşıyoruz…

Reklam

 

PMS nasıl hafifler ?

PMS ATAKLARINI AZALTAN ÖNERİLER
pms-etkilerini-azaltan-oneriler-2

Aşağıda sizlerle paylaşacağımız Adet öncesi sendromunu azaltan tavsiyeler adet öncesinde tatlı krizleri, sinir dengesizlikleri ve bu etkilerin sonrasında fazla kilo alımı sivilce akne oluşumu ve ilişki çatlaklarını gidermeyi amaçlayan önlemler içermektedir. PMS her kadının bünyesinin farkına bağlı olarak gerçekleşen doğal bir süreçtir ve kesin doğrulara bağlanamaz…

1. Beden ve dolaşım Hızınızı artırın

Mümkün olduğunca düzenli biçimde Yürüyün, bisiklete binin ya da günde 30 dakika boyunca yatak odanızda dans edin. Araştırmalar, kalp pompalamanızı sağlayan egzersizin halsizlik, düşük konsantrasyon ve depresyon gibi PMS semptomlarını iyileştirebileceğini gösteriyor. Araştırmalar Daha konforlu bir ön adet dönemi geçirmenin sırrı olarak, pilates ve aerobik egzersizleri haftanın birçok günü, ay boyunca yapmak olduğunu gösteriyor…

 

Reklam

2. Sağlıklı Uyku

PMS, uyku çevrenizi darmadağın edebilir. İster atlayıp gece gündüz dönün, ister bütün gün uyuyun, uyku düzeninizde herhangi bir bozukluk sizi her zamankinden daha da keyifli hissettirir.

Daha sağlıklı uyumak için rutinine girin. Her gece aynı saatte yatağa gidin ve her sabah aynı saatte uyanın  hafta sonları bile. Ve her gece en az sekiz saat boyunca uykunun tadını çıkaracak kadar erken fırlattığından emin ol.

3. Zihni Rahatlatmak çok önemli 

Stres PMS semptomlarının artmasına neden olur ve kendinizi daha da kötü hissetmenizi sağlar. Rahatlatıcı terapileri deneyin.

Yoga, hafif hareketleri derin nefes almayla birleştiren bir stres alma yöntemidir. Araştırmalar, haftada birkaç kez uygulandığı deneyler PMS şişkinliğini, kramplarını ve ağrıyan göğüsleri rahatlatmaya yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Birkaç dakika sessizce oturup derin bir nefes alıp “ohm !” gibi bir kelimeyi tekrarlamaya çalışın. Yapılan araştırmalar meditasyonun PMS semptomları için de etkili olduğunu göstermiştir…

 

4. Daha fazla kalsiyum, magnezyum ve B-6 vitamini alın

Belirli besinler, döneme kadar geçen hafta kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Kalsiyum, kemikleriniz için iyi olmanın yanı sıra depresyon ve yorgunluk gibi PMS semptomlarını da hafifletebilir. Süt ve diğer süt ürünleri, güçlendirilmiş portakal suyu ve tahıl gibi gıdalardan alabilirsiniz.

Magnezyum ve B- 6 depresyon, anksiyete, şişkinlik ve gıda arzusu gibi semptomlara yardımcı olur ve onları bir araya getirdiğinizde daha da iyi çalışırlar. B-6 vitaminini balık, tavuk, meyve ve güçlendirilmiş tahıllarda bulabilirsiniz. Magnezyum yeşil, ıspanak gibi yapraklı sebzelerin yanı sıra sert kabuklu yemişler ve tam tahıllar içerir.

Beslenme düzeninizde bu besinlerden yeterince alamazsanız, doktorunuza hangi gıda takviyesini almanız gerektiğini  sorun…

5. Pms Dönemi daha küçük daha sık öğün

Gereksiz ve zamansız gıda arzuları PMS ile eşanlamlıdır. Onları yenmenin bir yolu, gün içinde üç büyük öğün yerine altı küçük öğün yemektir.

Daha sık yemek, kan şekerinizi sabit tutarak şeker, bir dilim pizza ya da bir torba patates cipsine açlık hissi veren ani atakları önler. Sebzeler yiyin ve dolabınızda bu ataklara karşı hazır edin

 

6. Akupunktur iyi bir seçenek

Vücudunuzun çeşitli noktalarını uyarmak için ince iğneler kullanan bu antik Çin tekniğiyle PMS semptomlarınıza yapıştırın. Yapılan çalışmaların bir incelemesinde akupunktur, baş ağrısı, kramp, sırt ağrısı ve göğüs ağrısı gibi semptomları %50’ye varan oranda azaltmıştır.

7. Tuzu sınırla

Döneme kadar olan günlerde patates cipsi ya da kraker ister misiniz? Bu tuzlu şeylere karşı koymaya çalışın. Sodyum vücudunuzun daha fazla suya tutunmasını sağlar ve bu mide sorunlarını da beraberinde getirir. 

Tuz oranı yüksek olan konserve çorbalara, sebzelere, soya sosuna ve öğle yemeklerine de dikkat edin. EN güzeli eve hiç almamak çünkü bu dönem de gözünüz dönüğnce bulabildiğinize saldırırsınız…

 

8. Daha kompleks karbonhidratlar yiyin

Beyaz ekmek, beyaz pirinç ve kurabiyeleri kes. Tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç ve buğday krakerleri ile değiştirin. Tam tahıllar sizi daha uzun süre tok tutar, bu da gıda arzularını azaltır ve sizi daha az rahatsız eder.

9. Gün Işığı Çok Önemli 

Işık terapisi mevsimsel affektif bozukluk (SAD) için etkili bir tedavidir ve sınırlı kanıt vardır: Bazı  araştırmalarda  premenstrual disforik bozukluk (PMDD) adı verilen ciddi bir PMS tetikleyici olabileceğini gösteriyor.

PMDD’li kadınlar, dönemlerinden önce özellikle üzgün, endişeli veya karamsar olurlar. PMS’de aydınlık bir ışığın altında birkaç dakika oturmak vücut modunu iyileştirip iyileştirmediği kesin değildir, ancak denemenin zararı olmaz…

 

10. Masaj Çok iyi bir rahatlatıcı

Dönemin boyunca gergin, stresli ve depresif hissederseniz, bir masaj zihninizi sakinleştirecek bir şey olabilir. 60 dakikalık masaj, kortizol seviyelerini düşürür. Bu hormon, vücudunuzun stres tepkisine neden olur. Masaj  Serotonini de artırıyoriyi hissetmenizi sağlayan kimyasal bir vücut bileşeni )

11. Kafeini kes

Adet  zamanı öncesinde sabah kahve rutinini atlayın . Aynı şey kafeinli gazoz ve çay için de geçerli. Kafein, tahriş edilebilirlik ve gerginlik gibi PMS semptomlarını iyileştirir. Kafein, vücudumuzdaki prostaaglandin üretimini artırdığı için göğüslerinizdeki ağrıyı ve kramp sayısını artırabilir. Uykuyu da bozar, bu da sizi halsiz ve huysuz hissettirir. Daha iyi uyumak hislerinizi iyileştirir. Ancak bazı araştırmalar günde  1 adet küçük bardak filtre kahve veya türk kahvesinin  kabul edilebilir olduğunu söylüyor.

12. Sigaraya dikkat 

Kanser ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi rahatsızlıklarınızla ilgili riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara kullanımı daha ciddi Güvenilir Kaynak PMS semptomlarına yol açabilir. Bu özellikle 10 yıl boyunca bu alışkanlığa başlarsanız doğrudur. Uzmanlar Güvenilir Kaynak’a göre sigara içmek hormon seviyelerini değiştirerek PMS semptomlarını kötüleştirebilir…

 

13. Alkole dikkat 

Normal koşullarda bir ya da iki kadeh şarap sizi rahatlatabilir, ancak PMS’in boğazındayken aynı rahatlatıcı etkiye sahip olmaz. Alkol merkezi bir sinir sistemi depresanıdır, bu da negatif ruh halinizi ortaya çıkarabilir. PMS semptomlarınız azalana kadar çekimser kalmaya çalışın veya en azından alkol tüketiminizi azaltın.

14. Çok zor geçiyorsa DOktorunuza danışın

Eğer çok ağır PMS durumu yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Eğer gerekli görürse hekiminiz size mutlaka bir adet öncesi sendronunu en aza indirecek öneriler veyua gıda takviyeleri ve ilaçlar önerebilir. Bu haplar kramp, baş ağrısı, sırt ağrısı, meme ağrısı gibi PMS semptomlarından geçici olarak rahatlama sağlar.

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Mutlu Günler PMS sendromunun hafif geçtiği dönemler diliyorum.

Reklam
Zep

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.