Pırlanta Seçiminde 5C Kuralı

Konu pırlanta olunca en benim için “önemli değil” diyenimizin bile yüreğini pırpır ettirir pırlanta.

Pırlanta kadın olarak hepimizin özellikle erkek arkadaşlarımızdan sevgililerimizden hatta kocalarımızdan almaktan mutluluk duyacağı bir hediyedir.Peki pırlanta seçimi konusunda olması gereken özellikleri biliyor musunuz ?

Sihirli kadınlar olarak hem kendinize pırlanta alırken hem de eşiniz yada sevgiliniz size pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşmak sitiyoruz…

 

Reklam
pirlanta-seciminde-5c-kurali-pirlanta-nasil-secilir

PIRLANTA KALİTESİ NASIL ANLAŞILIR?

KADINLAR PIRLANTAYA BAYILIR !

Yaşımız kaç olursa olsun boynumuzda, bileğimizde, parmağımızda görmek isteyeceğimiz bu parıltılı aksesuar fiyatı her ne olursa olsun değer kaybetmeyen bir mücevher olarak bijuteri sandıklarımızda hep en değerli yerlerde saklanır.

Özellikle evlilik tekliflerinde tek taş, yaptığımız doğumlarda hediye, sevgililer gününde görmekten mutlu olduğumuz zannedilen bu değerli mücevher aslında her daim boynumuzu, bileğimizi, parmaklarımızı süslemek istediğimiz zarif bir takıdır.Pırlanta hediye edildiğinde mutlu oluruz ama Nil Karaibrahim in dediği gibi maddi imkanımız olduğunda tek taşımızı da pırlanta gerdanlığımızı da bileziğimizi de  kendimiz almak isteriz…

Her ne kadar gelen hediyeye bir kusur bulmayız ama kendi alacağımız pırlantayı doğru seçmeliyiz. Bildiğimiz gibi pırlantalar boyutları parlaklıkları, kusursuz yapılarına göre sınıflandırılmakta.

Peki bu kuralların bir ismi olduğunu biliyor musunuz ?..

 

PIRLANTA 5 C KURALI ( PIRLANTA DEĞERLEME KURALLARI ) 

Pırlanta Seçiminde 5c Kuralı olarak adlandırılan bu kural temel başlıkları ile şöyledir. Karat , Kesim, Renk, Berraklık, Sertifika. Tabi hemen aklınıza gelen soru “5 c kuralı diyorsunuz ama içerisinde C harfi olmayan bu kurallar bütünlüğü nedir ?”  Tabi ki global olarak her yerden anlaşılabilmesi için bu kural İngilizce olarak yukarıda belirttiğimiz kelimelerin anlamlarından oluşmaktadır.

pirlanta-seciminde-5c-kurali-kesim-renk-boyut-parlaklik-

Şöyleki;

Reklam

1- Pırlanta Karat’ı  Ne demek ?  =  ( Carat )

Karat kelimesi Carob adı verilen Keçi boynuzu tohumundan gelmektedir. Bu tohumlar mucizevi şekilde ağırlıkları birbirine neredeyse aynıdır. Eskiden ağırlıkları, keçi boynuzu tohumu olan Carob’lar aracılığı ile ölçülmekte olan pırlantalar günümüzde ağırlık birimi olarak 200 mg ( 0,2  gram  ) ile ölçülmektedir. Az önce bahsettiğimiz gibi gram ağırlığı ile boyutlarının denk olması sebebi ile boyutu ifade ettiği düşünülen bu birim aslında ağırlık ifadesidir. Boyutların denkliği ise bu sebepten dolayı aynı veya çok yakındır.

KARAT NASIL ÖLÇÜLÜR ?

Karat ölçüleri aşağıdaki gibidir;

 • 0.50 Karat =  5.10 mm ( Milimetre )
 • 1.00 Karat =  6.45  mm ( Milimetre )
 • 1.50 Karat =  7.45  mm ( Milimetre )
 • 2.00 Karat =  8.10  mm ( Milimetre )
 • 2.50 Karat =  8.60  mm ( Milimetre )
 • 3.00 Karat =  9.10  mm ( Milimetre )
 • 3.50 Karat =  9.70  mm ( Milimetre )
 • 4.00 Karat = 10.10  mm ( Milimetre )

2- Pırlanta Rengi    =  ( Color )

Genelde renk olark farklılık gösteren pırlantalar beyaz bir yüzey üzerinde yandan bakıldığında farklarını belli ederler. Renksiz pırlantalar bulunamayacak kadar nadidedir.

Belirgin sarı, kırmızı, yeşil, mavi gibi renge sahip olan pırlantalar da aynen reksiz pırlantalarda olduğu gibi nadiren bulunur. Bu pırlantalara “Fancy” ismi verilmektedir.

Pırlanta Renkleri Nasıl kodlanır ?

RENKSİZ PIRLANTALAR

 • D=Tamamen şeffaf,renksiz. Çok nadir bulunur ve bu yüzden en değerli pırlanta sınıfındadır.
 • E= Renksizdir. Cevher üstadları tarafından hafif renklilikleri gözlenir.
 • F= Renksiz. Renksiz pırlantalar sınıfının en alt kısımında yer alan bu pırlanta yine cevher bilimciler tarafından tespit edilebilir.

HAFİF RENKLİ PIRLANTA

 • G-H= Çok az renkli sınıfının en değerli Pırlantalarıdır. renkli sınıfın en temiz taşları olmasının yanı sıra bu sınıfta açık ara en pahalı olanıdır.
 • I-J= Hafif renkli beyaz. Hafif renkli olan bu pırlanta türünde çok nadir renk gözlemlenebilir.

RENKLİ PIRLANTALAR

 • K-M= Sarı renk e yakın bir renk görülür.
 • N-Z= Kahverengi, sarı ve gri renkler görülür. Şampanya Pırlantaları olarak adlandırılır
mucevher
pirlanta-seciminde-5c-kurali-3

3- Berraklık = ( Clarity )

Pırlantanın berraklığı aşağıdaki kodlar ile  derecelendirilmektedir;

 • I1, I2, I3 (Included) : Daha belirgin ve Çıplak gözle görülebilen lekelerdi olan Pırlantalardır. Parlaklıkları gözle görülebilecek derecede azalmıştır.
 • SI1, SI2 (Slightly Included ) : 10 kat büyütebilen büyüteç aracılığı ile görülebilen, tespit edilmesi göz ile zor olan lekeler içeren Pırlantalardır. Bu pırlanta türü en fazla satışı olandır.
 • VS1, VS2 (Very, Slightly Included) : Mükemmel kaliteli olarak adlandırılan pırlantala türleridir. VVS1 ve VVS2 pırlantalardan maliyet olarak biraz daha düşüktür.
 • VVS1, VVS2 (Very, Very Slightly Included) :  10 kat büyüteç kullanarak bile görülmesi çok zor olan lekeler içeren Pırlantalardır. Mükemmel kaliteli pırlantalardır.
 • FL (Flawless), IF (Internally Flawless) : Yüzeyleri ve İçleri  lekesizdir. IF berraklığındaki pırlantaların yalnızca üzerinde küçük dış yüzey lekeleri gözlemlenebilir.Bu pırlantalar en güzel ve en nadir berraklıkta olan taşlar olduğu için doğal olarak en pahalı olanlardır.

 

4- Kesim   =  ( Cut )

Tabiatın bir mucizesi olarak bizlere sunduğu bu mücevher ışığının geçirgenliğini insan elinin maharetinden alır. Cevher ustalarının işçilik maharetleri ile bu çok değerli madenin ışığı yansıtma şekline göre değerlenen Pırlantalar zevke bağlı olan kesim şekilleri sayesinde farklı görüntü ve kullanım alanlarına sahip olurlar.Pırlantanın işçiliği ne kadar iyi olursa değeri de o kadar fazla olur. Taşın temiz olan bölgelerine göre verilebilen şekil pırlantanın boyutlarını da maksimum ölçüde tutarak daha da değerli olmasına sebebiyet verir.

Pırlanta Kesim Şekilleri

Pırlanta kesimleri şekillerine göre ; Yuvarlak, Oval, Markiz, Kalp, Armut, Zümrüt, Prenses ve baget olarak adlandırılır.

pirlanta5c

 

5- Sertifika  =  ( Certificate )

Dünya üzerinde sertifikalar farklı güvenilir kurumlar tarafından uzmanların incelemeleri ardından sertifikalandırılır. Bu kurumların önde gelenleri aşağıdaki gibidir.

 • Avrupa Gemoloji Laboratuarı = EGL 
 • Amerikan Mücevher Sosyetesi Laboratuvarları  = AGSL
 • Pırlanta Üst Kurulu (Hoge Raad voor Diamant) = HRD
 • Uluslararası Gemoloji Enstitüsü  = IGI
 • Amerika Gemoloji Enstitüsü  = GIA
 • Uluslararası Pırlanta Laboratuarı = IDL

 

Uluslararası Pırlanta Tablosu aşağıdaki gibi olup sertifikalandırmalar bu tablo üzerinde olduğu gibi tüm dünya genelinde aynı şekilde değerlenmektedir.

pirlantatablosu

Yukarıda size her bir “C” nin ne anlama geldiğini açıkladığımız, Pırlanta Seçiminde 5c Kuralı ile Tabiatın mucizelerinden biri olan, kömürün bin yıllar boyunca şekillendirdiği bu muhteşem mücevherin kusursuza yakın olanı rengi, berraklığı, karat’ı, ile değerlendirilelek ustaların elinden geçerek işlenir ve sertifika ile belgelendirilerek parmaklarımızda yerini değerinden bulur. Bizim yapmamız gereken ise bu güzel cama benzeyen sert, parlak madeni doğru seçerek bedelini doğru ödeyerek kullanmaktır.

Bol pırlantalı günler dileriz , Sevgiyle kalın ….

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Pırlanta Seçiminde 5c Kuralı

 1. Pırlanta seçimi ve değerli taş, yüzük, bilezik,kolye vs gibi mücevher almak isteyenler için harika ve bilgilendirici bir makale olmuş.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.