pike-takimi

Pike takımı nasıl yıkanır?

Yaz günleri en ideal uyku pike gibi ince yapılı örtülerle olur. Sıcak yaz gecelerinde üzerimize örttüğümüz pike takımları da zamanla kirlenir ve yıkanması gerekir. Bu makalemizde ” pike nasıl yıkanır ? “sorusunun cevabını sizlere sunuyoruz.

 

Pike 

pike-takimi-nasil-yikanir-2-pike-nedir

Fransızcası “piqué” olan kelimeden gelen pike ve anlamını sizlerle kısaca paylaşalım ;

  • Kalın ve kabartmalı pamuklu kumaş türü.
  • Bu kumaştan yapılan yatak örtüsü. “(Örnek: Yarım saate kalmadan evde bulunan tüm çarşaflar, pikeler, yorganlar, yastıklar salonun ortasına yığılmış oluyordu.” Veya, yaz ayarında sadece bir pike ile yatıyoruz.)
  • (Sıfat) Bu kumaştan yapılan: “(Örnek: Gece sıcak olduğundan üzerine yalnız ince bir pike örtü örttük.” VEYA, Masanın pike örtüsü kirlendi.) …

 

Pike Nasıl Yıkanır ?

pike-takimi-nasil-yikanir-3-dogru-temizleme-onemli

Pike takımları da tıpkı giysiler gibi yıkama aşamasında çekebilir, küçülebilir ve fazla yıkama nedeniyle zaman içinde aşınabilir. Pike takımlarınızı uygun şartlarda yıkarsanız, çok daha uzun süre yıpranmadan kullanabilirsiniz.

Çok sıcak su ile yıkanan pike takımlarının çekme olasılığı vardır. Yine, aşırı sıcak su pikelerin çok çabuk yıpranmasına sebep olur. 30-40 derece pike takımlarını yıkamak için ideal bir sıcaklık olup, aynı zamanda enerji tasarrufu sağlamaya da yardımcı olur.

Pike takımları yıkanırken, mutlaka renkli ve beyazları ayırmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde pikelerin rengini korumuş olursunuz. Çünkü koyu renkli pike, birlikte yıkadığınız açık renkli pikeyi boyar.

Yeni satın alınan bir pike takımını yıkamadan kullanmamanızı öneririz. Zaten pike takımı yıkanırsa çok daha yumuşak olur…

 

Pike Yıkama Kuralları

İşte size pike takımının yıkanması gerektiğine dair kurallar;

  1. Ağartıcı maddeler içeren deterjan kullanılmamalıdır..
  2. Yıkama suyu sıcaklığı en fazla 30-40 derece olmalı ve renkliler için color-matic deterjanlar ya da yün şampuanı gibi ağartıcı içermeyen temizlik maddeleri ile yıkanmalıdır. Yoksa pike çeker veya kısa sürede yıpranabilir.
  3. Çamaşır makinesinde pike yıkarken, perde ayarında veya hassas yıkama programı kullanılmalıdır.
  4. Santrifüj kurutma veya sıkma yapılmamalıdır. Hatta mümkünse hiç ütü kullanılmadan, kendiliğinden kuruduktan sonra serilmelidir.
  5. Pike, nemli bir şekilde serilerek ütü gereksinimi en az düzeye indirilmelidir.
  6. Pike takımlarını ütülemek zorunda iseniz, ütünün buhar ayarı çok iyi kontrol edilmeli ve pike ılık ütülenmelidir.

Unutmayınız ki dayanıklı bir pike takımı doğru yıkandığı sürece yıllar boyunca sağlam kalır. Zaten özelliği, kalın pamuklu kumaştan yapılmış olmasıdır. Avantajı sıcak yaz gecelerinde terlemeyi önlemek ve böylelikle daha rahat bir uyku uyumaktır. Piyasada açık renkli, düz desenli pikeler bulabileceğiniz gibi emprime pike takımları da bulmak mümkün. (Emprime=Tekstilde değişik renkte boya kullanarak, zemin ve desen basma işlemidir).

Hayat Kurtaran Pratik ev düzeni önerileri için hemen TIKLAYIN

ve

Günlük Burç Yorumunuzu okumadıysanız okumak  için Hemen Tıklayın

HAYAT KURTARAN 20 PRATİK EV TEMİZLİĞİ ÖNERİSİ

Sevgiyle kalın …

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.