K2 vitamininin, Parkinson hastalığına neden olduğu sanılan genetik mutasyonlardan birini tersine çevirebileceği belirlendi.

Reklam

Parkinson hastalığı, beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığıdır. Genellikle orta yaş döneminde ortaya çıkar. Azalmış dopamin sonucu vücutta titreme, yavaş hareket etme gibi vücudun dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan hastalığa Parkinson hastalığı denilmektedir.

ABD’nin Northern Illinois Üniversitesi’nden bilim adamları, meyve sinekleri üzerinde yaptıkları araştırmanın Parkinson hastalığının tedavisine ışık tutabileceğini belirtti.

Bilim adamları 2 haftada bir yumurtlayabilen dişi meyve sineklerinin genlerini değiştirerek bazı genler ve proteinlerin rolünü inceledi. Patrik Verstreken ve ekibi, genetik değişikler yardımıyla PINK1 veya Parkin genlerinde mutasyon olan sinekler elde etti. PINK1 veya Parkin genlerinde mutasyon olan sineklerin, hücre içinde uçmak için gerekli enerjiye sahip oFlmaması nedeniyle uçma yetisini kaybettiği görüldü.

Ayrıca bu sineklerin, hücrenin en önemli enerji üreticisi olan mitokondrilerinin Parkinson hastalarındaki gibi hasarlı olduğu belirlendi. Enerji üretiminde önemli rol oynayan K2 vitamini verilen sineklerin uçma yetisini yeniden kazandığını vurgulayan bilim adamları, konuyla ilgili başka araştırmaların yapılması gerektiğini, ancak bu sonuçların Parkinson tedavisinde K2 vitamininin umut olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Araştırma, Science dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.