Panseksüel ne demek ?

Panseksüel’in Anlamı Nedir ?

Günümüzde demokratik bir çok ülkede insanların cinsel tercihlerini özgür biçimde yaşamaları artık mümkün. Daha öncelerde ahlaki ve dini olarak ayıp sayılan bu tercihler gizliden gizliye yaşanırken günümüzde artık bu tercihler göz önünde yaşanabiliyor. Heteroseksüel insanların genelde bu seçimleri , eğilimleri ile yaşadıkları normal bir durumken artık biseksüel, homoseksüel, transeksüel ya da bu makalenin konusu olan Panseksüel insanlar da bu seçimlerini demokratik alanlarda çekinmeden paylaşabiliyor. Peki Panseksüel (pansexual) ne demek bugün sizlerle bu kavramın anlamını paylaşmak istiyoruz…

 

Panseksüel ne demek ?

Panseksüel kelimesi 2 kelimenin birleşmesinden oluşmaktadır Pan-Sexual  ve anlamı da bu kelimelerin anlamları ile tam  olarak uyumludur. Pan: Tüm anlamına gelir. Seksüel (sexual) : Cinsel kimlik anlamını ifade eder.

Dolayısı ile , Panseksüel en net anlatımı ile bedeni erkek bedeni yada kadın bedeni olsun kendisini net bir cins olarak görmeyen , sevme duygusunda herhangi bir cinsiyette doğmuş veya kendi tercihi ile cinsiyet değiştirmiş  ayırımı yapmayan kişi anlamına gelmektedir. Yani Panseksüel kişi cinsiyeti her ne olursa olsun yani kadın , erkek veya transseksüel (trans birey) olsun  , herhangi bir cinsel kimlikte olan yine kadın erkek veya trans birey ile duygusal anlamda birlikte olabilen kişi anlamına gelir. Bu durum tabi ki duygusal birliktelik yaşayan Panseksüel cinsel seçilimi olan kişilerin duygusal bağ kurdukları herhangi bir cinsel tercihte olan kişi  ile cinsel temasta bulunabilmesi anlamına da gelmektedir.

 

Panseksüel ile Biseksüel arasında ne Fark var ?

Panseksüel bireyler ile biseksüel cinsel seçimleri olan kişilerin aralarında ki farkı anlamak için biseksüel kavramını anlamak gerekir.

Biseksüel cinsel seçim, kişi kadınsa , hem erkek, hem de kadın ile erkekse, hem karşı cins olan kadın hem de hemcinsi olan erkek ile duygusal ve tensel bağ kurabildiği anlamına gelir.

Panseksüel cinsel seçimde ise kadın yada erkek , hem erkek hem kadın hem de trans bireyler ( transseksüel )  ile yani bir cinsiyette doğmuş fakat kendi seçimi ile diğer cinse geçmiş; (  kadınsa cerrahi operasyon ile cinsel kimlik değişikliği yaparak erkek olmuş erkekse kadın olmuş)  yada cinsel kimliğini değiştirmemiş fakat hemcinslerinden hoşlanan erkek veya kadın ( Gay ) lerle hem duygusal hem cinsel birliktelik yaşayabilen kişilerdir.

 

Ünlü panseksüel var mı ?

Nihayetinde ne kadar özgür alanlar gibi görünse de bir çok yerde bu tarz cinsel seçimler genellikle herhangi bir yerde görüntülenmedikçe cinsel kimliklerini kendileri söylemezler. Dolayısı ile henüz çok yaygın bir bilgi ağına bu konuda sahip değiliz.

Bildiğimiz en ünlü Panseksüel şimdilerde yirmili yaşlarının ortasında olan dünyaca ünlü manken Cara Delevingne . Kendisi birlikte yaşadığı kadın sevgilisi ile kameralara poz vermekten kameralar karşısında onunla öpüşürken defalarca kere görüntülenmişti.

Fakat geçtiğimiz günlerde ünlü magazin dergisi “Variety” ye verdiği bir röportajda kendisinin her ne kadar cinsel bir kimliğin içerisine sokulmayı sevmediğini belirtmiş olsa da , Panseksüel olduğunu “kendimi bazen çok erkek bazen çok dişi hissediyorum” ifadesi ile desteklemiş.

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN !

Güzel günler dileriz

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.