Panik Atak Nedir ? Belirtileri Nelerdir ? Nedenleri nedir , Tedavisi var mı ?

Gün geçtikçe yaşam şartlarının bizleri zorlaması ile beraber farklı hastalıklar bir çok organımızı ele geçirmekte. bu organlardan biri de beynimiz. Yaşadığımız yüksek oranlı stres bazen bir çok ruhsal bozukluğun oluşmasına veya var olan bazı ağrazların belirginleşmesine neden olabilmektedir. Bu beyinsel rahatsızlıklardan biri de gün geçtikçe yaygınlaşan Panik ataktır. Kadın sitesi sağlıklı yaşam bölümümüzde ” panik atak nedir, oanik atak belirtileri nelerdsir, panik atak nedenleri nelerdir ? , panik atak tedavisi nasıl olur ? ” konularını cevaplıyoruz…

Reklam

 

Panik Atak Nedir ?

panik-atak-nedir-belirtileri-nelerdir-nedenleri-ve-tedavisi-nedir

Panik Atak, herhangi bir geçerli sebep yani uyarıcı söz konusu değilken ani bir şekilde çok yoğun bir biçimde  korku ve/ veya kaygı hissedilmesi durumudur. Panik Atak sırasındaki bu korku ve kaygı hali, sıradan bir seviyede ve yoğunlukta doğal bir kaygı gerektirecek durum sonucu gelişmez.

Buna örnek vermek gerekirse, bir spor müsabakası veya bir  sınav öncesi yaşanan bir kaygı çok yüksek olmamak kaydı ile normaldir. Panik atak sırasında herhangi bir uyarıcı yani sınav veya bir müsabaka öncesi heyecanı kaygısı gibi olmayan hatta böyle bir zamanda olmayan hiç bir sebep olmaksızın,   ölüm korkusunun sanki birazdan ölecekmişsiniz gibi hissetmeniz, kapana kısıldığınız gibi bir duygu içerisine girmeniz, nefessiz kalmış gibi boğuluyor hissine kapılmanız, az sonra kalp krizi geçireceğinizi düşündüğünüz ve çok korktuğunuz ve kaygı içerisine boğulduğunuz bir ruh halidir.

Panik atak rahatsızlığının farklı belirtileri, nedenleri ve buna bağlı olarak tedavisi vardır…

 

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak hiç bir işaret göstermeden ortaya çıkabilir. Aniden ve herhangi bir yerde hiç hesapta yokken gelişebilir; Araba sürerken, diş fırçalarken, otobüsteyken, tiyatrodayken vs. Panik ataklar genellikle 10 dakika içinde en üst seviyeye ulaşır ve 1 saat içinde sonlanır. Çok nadiren bir saatten daha uzun sürer.

Panik Atak belirtileri şunlardır:

 • Nefessiz kalma, Boğulma hissi
 • Hava açlığı hissi ve  normalden daha hızlı ve derin bir şekilde soluk alma
 • Kalp çarpıntısı ve hızlı kalp atışları
 • Göğüs ağrısı ve rahatsızlık hali
 • Havale, Titreme
 • Gerçek dışı hissetme, ortama yabancılaşma hali
 • Soğuk Terleme
 • Ani Baş dönmesi
 • Şiddetli İç bulantısı
 • Karıncalaşma hissi
 • Uyuşukluk  hissi
 • Ani vücut soğuması ya da ani sıcaklaması
 • Deliriyor gibi hissetme
 • yüksek sesle sürekli bağırma ihtiyacı
 • Kontrolü kaybetme korkuları
 • Şiddetli ölüm korkusu

Panik atağın çoğu belirtisi fiziksel olarak da hissedilir ve bu belirtiler çoğunlukla kalp krizi belirtileri ile benzeştirilmektedir. Dolayısıyla bir çok panik atak hastası, kalp krizi geçirdiğini zannederek soluğu acilde alabilir. Eğer sadece bir kaç kez panik atak yaşandıysa, çok endişelenilecek bir durum yoktur. Panik bozukluk panik atakların sürekli hale geldiği, ve beraberinde davranış değişiklikleri meydana getiren ve kalıcı bir kaygı halidir.

Reklam

Fakat aynı şekilde geçirmekte olduğunuz kalp krizini de panik atak zanneebilir ve durumu ihmal etmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Siz yine de doktora gitmekten çekinmeyin. Nihayetinde sağlık ihmal edilecek bir şey değildir…

 

panik-atak-nedir-belirtileri-nelerdir
Panik Bozukluk Belirtileri Şunlardır:
 • Panik atakların sürekli hale gelmesi, yada atak sürelerinin giderek daha fazla uzaması
 • Bir süre sonra sürekli olarak panik atak geçirme korkusu yaşamaya başlamak
 • Yaşanan panik ataklardan dolayı davranışlarda fark edilebilir değişikliklerin yaşanması: örneğin, daha önce bir yerde yaşanan panik ataksebebi ile oraya tekrar gitmekten imtina etmek

“tedavi edilebilen fakat eğer tedavi edilmezse çok daha ciddi boyutlarda sorunlara yol açabilen bir beyin işlevi bozukluğudur !”

Agorafobili Panik Bozukluk Nedir

Agorafobili Panik Bozukluk’ta kişi uzaklaşmanın zor olduğu ya da utanç verici olduğunu düşündüğü yerlere gitmekten kaçınır. Örneğin, konserler oldukça kalabalık ve çabuk bir şekilde uzaklaşılması zor yerlerdir ya da tiyatrolar. Dolayısıyla agorafobili panik bozukluk yaşayan kişiler bu tarz yerlere gitmemeye başlarlar ve bu tarz yerlerin sayısı gittikçe artar.

Eğer Aşağıdaki belirtileri yhissediyorsanız Agorafobili Panik Bozukluk yaşıyor olabilirsiniz ;

 • Dışarıda yada evinizden  uzakta olmaktan çok rahatsız oluyorsanız
 • yanınızda biri olmadan Güvendiğiniz biri bir arkadaş ya da sevgiliniz,eşiniz olmadan herhangi bir yere gitmekten terdirgin oluyorsanız
 • Araba sürmekten çok korkuyorsanız
 • Çıkışın zor olduğu asansör gibi kapalı  alanlarda bulnmaktan çekiniyorsanız

 

panik-atak-nedir-belirtileri-nelerdir-nedenleri-nelerdir

Panik Atak ve Panik Bozukluk Nedenleri Nelerdir ?

Panik Atakların ve panik bozukluğun nedenleri henüz net bir şekilde belirlenmiş olmasa da,  panik atak geçirme eğiliminin kalıtsal olduğu konusunda veriler elde edilmiştir. Bir ailede birden fazla kişinin genelde büyükten küçüğe panik atak öyküsü olduğu sıklıkla gözlemlenmektedir. Aynı zamanda, yaşam içerisinde şok oluşturabilecek ani ve  büyük değişimler ile panik atak arasında bir bağlantı olduğu düşünülmektedir. Ölüm ayrılık, kayıp ani şekilde yaşanan şiddetli maddi sorunlar gibi ani durumları örnek olarak verebiliriz…

 

Diğper sağlıksal etkenler ;

 • mitral kapak prolapsusu – kalp kapakçıklarından biri doğru düzgün kapanmadığında ortaya meydana gelendurumdur.
 • hipertiroidzm tiroid bezinin aşırı faaliyet göstermesi
 • düşük kan şekeri (hipo glisemi )
 • Uyarıcı ve/veya uyuşturucu madde  kullanımı ; Ör. fazla kafein, kokain, amfetamin vb.

gibi sağlık sorunları  panik ataklara sebep olabilir, eğer tıbbi yardım alıyorsanız ve bu maddelerden herhangi biri size uyuyorsa lütfen doktorunuza mutlaka yaşadığınız atak ve endişelerden bahsedin…

 

Panik Atak tedavisi var mı ? 

Panik Atak tedavi edilebilen fakat eğer tedavi edilmezse çok daha ciddi boyutlarda sorunlara yol açabilen bir beyin işlevi bozukluğudur. Tedavi ile belirtiler tamamen ortadan kaldırılabilir, kontrol altına alınabilir, ve düzgün bir tedavi sonucunda eskisi gibi rahat bir yaşam sürebilirsiniz…

Panik Atak ve Panik Bozukluk Tedavisi Nasıl oluyor ?

panik-atak-nedir-belirtileri-nelerdir-tedavisi-nedir

Panik Atak ve Panik Bozukluk tedavi edilebilir rahatsızlıklardır. Kendi kendinize yardım ederek ve terapi seanslarıyla başarılı bir şekilde panik atakları ve panik bozuklukları yenmekde mümkündür. Fakat biz yine de bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Aşağıda Belirttiğimiz tedavi yöntemleri uygulamanız için değil sadece tedavilerin ne olduğu onusunda sizleri bilgilendirmek için paylaşılmaktadır !

 • Maruz Bırakma Terapisi

Panik atak için uygulanan, Maruz bırakma Terapisinde fiziksel olarak korkulan, kaygı duyulan şeylere maruz bırakılarak panik atağa sebep olan korkuların rasyonel bir temele oturtulması sağlanıyor. Örneğin, nefesi kontrollü ve belli bir süre tutmak ya da agorafobili panik bozuklukta kaçınılan yere maruz kalmak.Bu terapi kapsamında,  her maruz kalışta, duyulan endişede bir azalma ve rahatlama hedefleniyor.

 • Bilişsel Davranışçı Terapisi

panik bozukluk, panik atak  ve agorafobi tedavisi için en başarılı tedavi yollarından biri Bilişsel Davranışçı Terapi olarak değerlendirilmektedir. Bu terapi panik atakları tetikleyen düşünme biçimlerini ve davranışları merkeze alır. Kaygı ve korkularınıza daha realist bir açıdan bakmanıza yardımcı olur. Örneğin, otobüste yolculuk yaparken gelen bir panik atak en kötü ne ile sonuçlanabilir? Ölmeyeceğiniz ve aklınızı kaybetmeyeceğiniz çok açık: o halde her gelen panik atağa karşı geliştireceğimiz düşünce yapıları önem taşıyor. Gerçekten kötü şeylerle sonuçlanmadığını görünce, panik ataklar her seferinde azalarak daha az korkutucu ve en sonunda tamamen hayatımızdan silinmiş oluyor.

 

 • İlaç Tedavisi

Panik atakları, panik bozuklukları kontrol altına almak için ilaçla tedaviye geçici bir süre için başvurulabilir. Ancak bilinmelidir ki ilaç tedavisi tek başına bu rahatsızlığı çözmek için yeterli değildir.  İlaçla tedavi diğer terapi ve yöntemlerle birleştirildiğinde en etkili sonucu verebilir.

Panik bozukluklar için doktor kontrolünde  antidepresanlar ve benzodiyazepinler kullanılabilmektedir.

Antidepresanların etki edebilmesi için birkaç hafta geçmesi gerekir ve düzenli ve kesinlikle doktor kontrolünde bir kullanım gerektirir.

Benzodiyazepinler ise 30 dakika içinde etki gösteren ilaçlardır. Panik atak sırasında alınması hızlı bir rahatlama ve belirtileri hafifleştirmeye yardımcı olur. Ancak, benzodiyazepinler oldukça alışkanlık yapan ve alınmadığında ciddi yoksunluk belirtileri gösteren ilaçlardır, bu sebeple muhakkak doktor kontrolünde ve dikkatli bir şekilde alınması gerekir.

SAĞLIK KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILARIMIZI . OKUMAK İÇİN …

Sağlıklı günler diliyoruz…

 

Zep

  Benzer yazılar

  Bir yorum var: “Panik Talak ! Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi…

  1. Sınav stresi yaşıyorum yoğun bir şekilde. Açıkçası bende panik atak var zannediyordum ama bu mükemmel makale içime su serpti. Demek ki her kaygı stres durumunu panik atak ile karıştırmamak gerek…

  Bir cevap yazın

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.