KARANTİNADA HAMİLE SAĞLIĞI

Pandemi Sürecinde Gebelik

Tüm dünyayı saran Covid-19 (KoronaVirüs) salgını ile birlikte hayatlarımız gönüllü bir gereklilik ile ev içine sınırlandı. Bu dönemde hastalık veya acil bir durum söz konusu yoksa evden çıkmadığımız bir yaşam Türkiye’de aylardır devam etmekte. Fakat bu süreçte hamilelik süreci içerisinde bulunan veya yeni gebelik durumu yaşayan kadınlar için farklı endişeleri de beraberinde getirdi. Bugün sizlerle Korona virüs zamanı Hamilelik konusu ile ilgili kısıtlı da olsa sizler için yaptığımız araştırmalardan edindiğimiz bilgilerden rafine ettiklerimizi paylaşmak istiyoruz.

 

Karantina sürecinde Hamilelik

pandemi-surecinde-hamilelik-2

Karantina sürecinde olması gerektiği gibi dünyamızı eve sığdırmaya çalışıyoruz. Bu durum ne kadar daha sürecek kesin olarak ne biz ne de kimsenin henüz bir bilgisi yok. Henüz virüse karşı kesin bir bilgi ve önlem söz konusu olmadığı için bu durum çok normal ve olması gereken . Peki Hamilelikte korona virüs bizleri nasıl etkiliyor.

Hamilelik süreci içerisinde olan kadınların korona virüse karşı diğer insanlara göre daha fazla etkilendiği yada virüse yakalanmaya daha açık oldukları yada olmadıkları ile ilgili herhangi bir çalışma sonucu henüz mevcut değil. Zaten dünyayı sarsan bu virüsün herhangi bir etkisi ile ilgili kesin herhangi bir bilgi de yok. Bilinen şeyler genel olarak bilinen ; yaşlı ve kronik akciğer rahatsızlığı olan insanları, sigara kullananları çok daha fazla etkiliyor olduğu.

Bu durum bir süre daha devam edecek gibi görünüyor . En azından bizler temkinli olarak kesin bittiğine emin olunana kadar daha temkinli olmalıyız. devam ederken bilinen , daha önce tespit edilen genel gebelik süreci bilgilerinden başka elimizde kesin bir şey yok .

 

Hamilelikte Bedeniniz daha bağışıklı ve daha güçlü

Daha öce yapılan hamilelik süreçleri araştırmaları viral yani virüse bağlı yayılan hastalıklara karşı anne olmaya hazırlanan kadın vücudunun hem bebeği korumak hem de sağlığını muhafaza etmek için daha fazla ve daha güçlü antikor yani olumsuzlukla savaşan hücreler ürettiği.

Tabi ki bu durum Sokağa çıkabiliriz rahat rahat sosyal mesafeyi göz ardı edebiliriz anlamına gelmiyor. . Yukarıda da yazdığımız gibi bu virüs yeni ve farklı henüz kesin bilgilere sahip değiliz ve Aşısı henüz geliştirilmedi , herhangi bir kesin etkili ilaç tespit edilmedi yada üretilmedi.

Dolayısı ile bizler sosyal mesafeye dikkat eden hijyenik yaşamımıza devam etmeliyiz.

 

Gebelik süreçlerinde Hekim kontrolü Nasıl olmalı

pandemi-surecinde-hamilelik-3

Hamilelik sürecinde doktor kontrolü önce annenin ardından da anne karnında gelişmekte olan bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok önemli. Fakat bu süreç hastanelerde hijyen kaygısı ve sınırlı erişim yüzünden normal zamanlarda ki kadar rahat değil.

Doğum için gerekli olan hastaneler de karantina süreçlerini atlatamadıkları için bizleri kaygıya sürüklüyor olabilir. Bu çok haklı bir kaygı. Fakat bu konu ile ilgili pandemi hastaneleri ve normal hastaneler ayrılmış durumda . Özel Hastaneler is doğum konusunda özgür bir seçenek.

Yine de siz doğum uzmanına danışmak için insanların çok bulunduğu alanlardan olabildiğince uzak hatta uzaktan danışmanlık ve destek almaya gayret etmelisiniz. Bu konuda bir çok hastane ve hekim online, yani internet üzerinden veya telefonla uzaktan  sağlık danışmanlığı vermekte. Yani ufak tefek sorunları hastaneye gitmeden önce gitmeniz gerekli mi yoksa değil mi ? Öğrenebilirsiniz.

 

Kronik Rahatsızlığı olan Hamileler Dikkat!

Eğer böbrek rahatsızlığı, akciğer yani solunum yolu rahatsızlığı veya kronik kalp rahatsızlığınız varsa işte o zaman kadın sağlığı ile ilgili doktora gitmek konusunda daha dikkatli olmalısınız.

Çünkü koronavirüs akciğer rahatsızlıkları gibi kronik sağlık sorunları olan kişiler üzerinde diğer insanlara nazaran  daha fazla tehdit altında.

Bu durumda Mutlaka Kadın sağlığı uzmanınızın yanı sıra kronik rahatsızlığınızı takip eden veya edebilecek uzman hekim ( doktor ) ile iletişime geçerek nasıl davranmanız gerektiği konusunda en sağlıklı bilgiyi almanız çok önemli. Sonuç olarak gittiğiniz yer bir çok hastanın geldiği ve hem korona virüs hem de farklı bir bulaşıcı gücü olan hastalığın olma ihtimalinin en yüksek olduğu akanlar. Zorunda olmadıkça doktor kontrolleri evden yapılmalı ve en azından hamilelik süreci sonlanıp sağlıklı dünya güzeli bebeğinizi kucağınıza almadan sosyal izolasyonu devam ettirmenizde fayda var.

 

Lütfen Endişelenmeyin

Bu sürecin hem hamilelikten dolayı hassaslaşan gebe ruh hali hem evde kapanıp kalmış olmanın verdiği huzursuzluk hem de “bebeğime yada bana bir şey olacak mı ?” kaygılarının birleşmesi eminiz ki hamile anne adaylarını olumsuz etkiliyor. Biraz stresim bir zararı yok fakat yüksek stresin hem anne hem de bebeğin bedensel ve ruhsal sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu OLASI VİRÜS SALDIRILARINA KARŞI BEDENİN DAHA DA SAVUNMASIZ olduğu ve diğer bir çok farklı rahatsızlığın ortaya çıkardığı   kanıtlanmış bir durum.

Siz önleminizi alın, sağlıklı beslenin, olabildiğince hareketli olun ve hijyen kurallarına uyun yeter.

Umarız bu süreç bir an önce biter , sosyal hayatımıza geri döner ve yeni doğan bebeğimiz ile çok daha güzel bir dünyayı kucaklayabiliriz.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için …

ve

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlık ve mutluluk dilerim .

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.