Sanal Seri Katillerden Çocuklarınızı Koruyun

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte birçok kolaylık imkanı bulurken Diğer yandan da Hayati tehlikeleri içeren durumlar ile karşılaşabiliyoruz. Kimi zaman maddi olarak bize zararı uzatabilecek sorunlar yaşarken Bunun yanı sıra çok daha ciddi değil Hayati sorunlara yol açabilecek tuzaklar bizleri çevrilmiş durumda.

Reklam

Internette ki Çocuğunuzu kontrol edin

Geçtiğimiz aylarda mavi balina oyunu ve Ondan önce de internet videoları arasında çıkan momo mesajları gibi oyun ve videolardan gelen çocukları korkutarak veya onları ödüller vererek oyunda ilerleme ve çocuklar merak uyandırarak görevler tanımlayıp Hayati tehlikelere sürükleyen oyunlar ile tanışmıştık.

Kimi zaman çocuklarımızın eline zaman geçirsinler diye verdiğimiz tabletler telefonlar veya bilgisayarlar aracılığı ile onlara ulaşan kötü amaçlı insanların varlığını küçümsemişe benziyoruz.

Fakat Gün geçtikçe artan ve nereden geldiğini bilmediğimiz ne zaman çocuğumuza temas edeceklerini göremediğimiz bu tehlikeler karşısında ne yazıkki savunmasız durumdayız.

Bu durumda esasında çocuklarımızın bilgiye ulaşması için ve eğlene bilmeleri için Onlara sunduğumuz bu iletişim araçları onlar açısından hayati tehlike oluşturabilecek silahlar haline gelmiş durumda.

Oyunlar çocuklara intihar ettiriyor

Bir oyunun iyi veya kötü olduğunu ne yazık ki Oyun başladı gibi bilmemiz mümkün değil.

Ancak mavi balina gibi oyunlar ilk başlarda basit görevler verip bu görevler karşılığında oyunun bir bölümünün ilerlemesine izin vererek çocukların merakını uyandırıyor, açılan Her yeni bölümde farklı zorluğu olan ve çocuğun Güvenini kazanıp yavaş yavaş hissettirmeden sadakatini kazanıyor ve bu durum çocuğun kendini öldürmesi veya çevresindeki insanlara zarar vermesi sonucuna kadar ilerleyebiliyor.

Dolayısıyla Çocuğunuzu tablet cep telefonu veya bilgisayar kullanırken denetlemek ten başka bir çareniz kalmıyor.

Son olarak Epilepsi hastası belli oranda zihinsel engelli olan bir çocuğun son anda Yeşilay Danışmanlık Merkezi Psikolog tarafından mavi balina adlı oyunun intihara sürüklemesin den son anda kurtarıldığı haberi Bu durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Çocuklarımızı bizden kork mamalarını sağlayacak ve dürüst olmalarını sağlayacak şekilde iletişim kurarak Bu tarz durumlarla karşılaştıklarında ne yapmalarını bilmelerini sağlamamız öncelikli olan şeylerden biridir. Yasaklar koymak veya onları korkutma yöntemini seçmek onların sizlerden gizlemesini ve gizli gizli bu tuzaklara düşmesine neden olabilir.

Lütfen çocuklarımızla daha sağlıklı biçimde ilgi gösterelim onların ellerinde teknolojik cihazları bırakıp onları kendi hallerine terk etmemiz hayati tehlike yaratan sonuçlara neden olabilir.

Mutlu günler dileriz

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.