Otellerde Kişisel Gizlilik Hakları İhlali Tehlikesi Var mı ?

Bir çok insan çeşitli nedenlerle yaptıkları seyahatler nedeni ile otellerde konaklamakta. Bu otellerin bir çoğunda çeşitli haklı güvenlik gerekçeleri ile bazen kapalı bazense açık devre güvenlik kameraları bulunmakta. Bu kameraların bazıları otel odaları içerisinde de mevcut. Peki bu kameralarda ziyaretçilerin özel anlarının Internete veya dış dünyaya sızma ihtimali var mı ?

Reklam

 

Ne Yazık ki Var !

Otellerde belirli bir süre tatil veya iş amaçlı olarak konaklayan İnsanların otel odaları içerisinde mahremiyetlerinin görüntülenebildiği bilinmekte.

Bu durum kişisel gizliliğin korunması kanununca 3. şahıslarla herhangi bir biçimde paylaşılması kanunen suç teşkil eden bir durum. Fakat ne yazık ki İstanbul Seçimleri arifesinde Fox TV muhabiri İsmail Küçükkaya ile İstanbul seçimleri Belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu‘nun İstanbul’un göbeğinde bulunan Taksim Marmara Otel içerisinde özel bir odada yapılan görüşmenin görüntülerinin basına servis edilmesi ile ne yazık ki ihlal edilebildiği durumunu göstermekte.

Yani eğer bir otel odası içerisindeyseniz ve güvenlik amacı ile odanıza bir kamera yerleştirilmişse bu durum güvenilir olmayan Otel tarafından dışarıya servis edilebilir. Hatta mahremiyetinizi içeren bazı görüntüleri bu tip oteller Internet’e sızdırarak özel hayatınızı dış dünyaya servis edebilir.

Tabi bu durum tüm oteller için geçerli bir durum değil fakat ne yazık ki nihayetinde insan olgusunun girdiği ve bir şekilde maddi veya manevi menfaat gözeten kişiler tarafından böyle bir durumun söz konusu olmayacağının bir garantisi ne yazık ki yok .

 

Otellerde mahremiyet nasıl korunur

Otelde mahremiyetinizi koruyabilmenin en fazla bir kaç yolu var ışıklar kapalı olarak içeride olmak sürekli , giyinik olmak yada güvenlik kamerasının üstünü bir şeyle kapatmak gibi seçenekler mevcut.

Umarız başınıza böyle bir şey gelmez. Fakat eğer gelirse bir avukat aracılığı ile bir an önce ilgili kurum hakkında hukuki işlem yürütmek için harekete geçmenizi öneriyoruz.

Reklam

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.