Oruç tutarken sigara nasıl bırakılır ?

Ülkemizde Sigara içenler bu hızla devam ederse, 2030 senesinde sigara içmek sebebiyle ölenlerin sayısının 8 milyonu geçmesi bekleniyor. Özellikle sigaradan kurtulmak isteyen kadınlar için Ramazan ayı bu kötü bağımlılıktan kurtulmak için iyi bir fırsat…

 

Reklam

Ramazanda Sigarayı Bırakabilirsiniz

oruc-tutarken-sigara-nasil-birakilir-2

Oruç nedeniyle gün boyunca herhangi bir maddenin tüketilemediği bu süreçte bağımlılar sigaradan uzaklaşabilirler ve bağımlılıklarını kontrol altına alabilirler.

Sigara tiryakileri, tedavilerini ramazan süresince planladıkları, sigara bırakma poliklinikleri ve hekimlerden yardım aldıkları takdirde bilimselliği kanıtlanmış yollarla sigarayı bırakmaları kolaylaşabilir.

Sigaradan kurtulmak isteyen  oruçlu insanlar sigara içme uyarısı almazlar ve kendilerini duygusal yönden daha iyi hissederler…

 

Ramazanda sigarayı bırakmak isteyenler için sorular, cevaplar ve tavsiyeler :

  • Soru: Sigara içen kişiler, iftardan sonra nasıl sigara içmeden durabilir?

Cevap: İftardan sonra sigara (nikotin) ihtiyacını bastırmak için; yavaş bir şekilde su içmek son derece faydalıdır. İftar ve sahur arasında 2 ile 2,5 litre sıvı gıda (su, ayran, komposto gibi) içilmelidir. Sigarayı çağrıştırabileceği nedeniyle kahve ve çay içmek yerine ıhlamur, bitki ve meyve çayları tüketilmelidir.

  • Soru: Sigara içilen yerlerden uzak durmak yeterli midir?

Cevap:  Sigara dumanından uzak durmak yeterli değildir. Aile bireyleri ve yakın kişilerden sigarayı bırakma konusunda destek alınmalıdır. Bolca yürüyüş yapılmalıdır. Sigara içmemeye dayanamayanlar salatalık, elma, havuç gibi kalorisi düşük yiyecekler tüketmelidir…

 

  • Soru: Oruç nedeniyle bütün gün  sigara içmemenin ardından içilen ilk sigaranın vücuda etkisi  nedir?

Cevap:  İftarda içilen ilk sigara, damarlarda daralma ve sertleşme, tansiyonda yükselme ve kalp atışlarının hızlanması gibi olumsuz etkilere sebep olur. Sonuç olarak kalp krizi, inme (felç) riskleri yüksek orandadır.

  • Soru: Ramazan ayı sigarayı bırakmak için avantajlı ve doğru bir zaman mıdır?

Cevap: Oruç tutmak, sigara bırakmada önemli bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Çünkü oruçla beraber sigara, çakmak, ağızlık, kül tablası gibi tahrik edici unsurlar kişiden uzak olacağından sigara içme dürtüsünü körüklemeyecektir. Bu dönemde kendi kendinizi ikna ederek, sigara içerseniz hasta olacağınızı, hatta ölebileceğinizi, sevdiğiniz kişilerin bundan büyük acı çekeceğini mental olarak kendinize aşılamalısınız.  Oruç tutarken sabredebildiğiniz sigarasızlık belki ilk başlarda zor gelse de sonraları sigara içme isteğine karşı kararlılık gösterirseniz onunla mücadele etme gücünüz de o kadar artacaktır.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sigarasız ,sağlıklı ve mutlu bir Ramazan ayı diliyoruz.

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.