ÖNEMLİ KADIN HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Kadın hastalıkları hem sağlığımızı hem de cinsel sağlık konularında yaşam kalitemizi bozan çok önemli sağlık problemleridir. Bu konular hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak ve utanma duygusu gibi belirli nedenlerle ihmal etmek çok ciddi istenmedik sonuçlara yol açabilir.Tehlikeli kadın hastalıkları belirtileri konusunda Sihirli kadın sitesi Olarak , sizleri bilgilendirmek ve bir an önce bazı sinsi belirtiler ile ilgili bilgi sahibi olarak bir an önce çözüme kavuşturarak sağlıklı bir yaşam sürmeniz için sizinle ciddi kadın hastalıklarının belirtileri yazımızı sizinle paylaşıyoruz…

Reklam

 

Tehlikeli Kadın Hastalıklarının Belirtileri nelerdir ?

onemli-kadin-hastaliklarinin-belirtileri-ihmal-ettikleriniz-tehlikeli-olabilir

Bedeninizde hissettiğiniz fakat utanma veya başka herhangi bir sebepten dolayı ihmal ettiğiniz bazı önemli kadınsal sorunlar çok ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Bu tip sağlık sorunlarını ihmal etmeniz ilerleyen zamanlarda gerek cinsel yaşamınızın kalitesini bozabilen gerekse sağlığınızı ciddi anlamda tehtid eden sağlık problemlerinin işaretçisi olabilir.

 

  • Çok Ağır Geçen Adet dönemi süreçleri

Kadınların adet dönemi doğal olarak bir yıkım ve yeniden yapılanma dönemi olması nedeni ile hormonal değişiklilerin ağı rolduğu ve doğal oalrak belli zorluklar içeren dönemlerdir. Adet her ay kadınalrda gözlemlenen çok doğal ve kadın sağlığının normal olduğunu yani kadının sağlıklı olduğunun işaretidir.

Fakat adet döneminden olağan dışı zorluk yaşamak çok fazla sancı ve kanama olması gibi durumlar farklı ciddi rahatsızlıkların belirtileri olabilir.

Uterus ve miyom gibi rahatsızlıklarda da adet dönemini ağrılı ve yoğun kanamalı geçmesine neden olabilmektedirç

Şiddetli adet dönemi kalıtsal bazı sorunları nedeni ile olabilir

Reklam

Bununla birlikte kansılzık olarak bilinen Anemi rahatsılzığı  şiddetli adet dönemine neden olabilir. ..

 

  • Çok Sık İdrara Çıkma

Çok sık idrara çıkma durumu çok fazla sıvı tüketen kadınlarda gözlemlenebilen genellikle normal bir durumdur. Fakat çok sık idrara çıkma durumu sadece sindirim sorunları nedeni ile meydana gelmiyor olabilir.

Sık idrara çıkma durumunun diğer ciddi nedenlerinden bir kaçı Vajinal flora bozukluğu yani vajina iç dokusundaki ve vajinal salgılarda meydana gelen bozulmaların başlangıcının snyali olabilir.

Bunun yanı sıra şeker hastalığı olarak bilinen diyabet rahatsızlığının başladığnı veya başlamak üzere olduğunu işaret ediyor olabilir…

 

  • Vajinal Koku ve olağan dışı akıntılar

Vajinal akıntılar çoğu zaman üşütme ve basit enfeksiyonlara bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Fkat kadınların en fazla ihmal ettiği vajinal koku ve akıntı durumları çok ciddi sağlık sorunlarını işaret ediyor veya ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek sorunlar nedeni ile gerçekleşiyor olabilir.

Vajinal akıntılar ve kötü koku ykadın yumurtalıklarındaki enfeksiyon veya farklı kanser oluşumu nedeni ile meydana gelen iltihaplanmalardan kaynaklanabilmektedir.

Aynı zamanda rahim ağzında meydana gelen enfeksiyon veya rahim ağzı kanseri durumlarında ve öncesinde vajinal akıntılar ile birlikte kötü koku gözlemlenebilmektedir…

 

  • Nedensiz Aşırı kilo alma 

Yediklerinize bedensel aktivitelerin azlığına bağlı olarak kilo almak yada psikolojik nedenlerle kilo almak doğal bir durumdur.

Fakat herhangibir yaşamsal aktivite değişikliğine bağlı olmadan kilo alma durumu çok ciddi kadın hastalıklarına işaret ediyor olabilir.

Yumurtalık kanseri , meme kanseri, erken menopoz dönemi , miyom,  Lenf kanseri, tiroid kanserleri  gibi rahatsızlıklarda hızlı ve beklenmedik şekilde aşırı kilo alma durumları meydana gelebilmektedir…

 

  • Nedensiz hızlı kilo kaybı 

Her hangi bir haklı nedene bağlı olmadan yani yemek yeme alışkanlıkları , spora başlama gibi durumların söz konusu olmadığı durumlarda yaşam şekli aynı şekilde devam ederken meydana gelen aşırı hızlı ve fazla kilo kaybı durumu kadınlar için tehlikeli rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir.

Hızlı kilo kayıpları tip 2 diyabet rahatsızlıkları ( tip 2 şeker Hastalığı ) nedeni ile meydana gelebilir veya bu diyabet türünün başlangıç semptomları olabilir .

Hızlı kilo kaybı yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri gibi kadın hastalıkları kanser türlerini işaret edebileceği gibi farklı tür bür kanser belirtisi olabilir.

Aynı zamanda Crohn hastalığı da hızlı kilo kaybına neden olabilmetedir.

 

  • Kadınlarda Fazla tüylenme

Tüylenme her fizyolojiye göre farklı biçimde gerçekleşen vücudun farklı önlemler amacı ile geliştirdiği bir korunma mekanizmasıdır Tüylenme her bünyede farklı yoğunlukta ve bölgelerde meydana gelir. Aniden artan tüylenme ve daha önce olmayan bölgelerde tüylenmelerin oluşması artması gibi durumlar farklı rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir.

Tüylenme kadın vücudunda yer alan erkeklik hormonu dengesiliklerine bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Erkekleik hormonunun artış göstermesinin nedeni veya sonucu olarak meme kanseri belirtileri olabilir.

AUnı zamanda sindirim sizstemi konusunda ciddi problemler kadınlarda aşırı ytüylenme sorununa neden oluyor olabilir.

Ayrıca Kadınalrda fazla tüylenme endometriyal sorunlar sonucu olabilir veya bu soruna yol açabilir…

 

  • Menopoz sonrası olağan dışı kanamalar

Kadınların doğurganlıklarının sona ermesini ve artık yumurtlamamaya başlamasını ifade eden Menopoz döneminde çok sık ve düzenli olmayan kanamalar olabilir. Bu doğal bir durumdur. Fakat menopoz döneminde gerçekleşen sürekli kanamalar çok ciddi sorunların habercisi olabilir.

Menopoz döneminde gerçekleşen sürekli kanamalar miyom ve çikolayta kisti belirtisi olabilir ve durum ihmal edilmemelidir.

Aynı zamanda Uterus kanseri de menopoz döneminde kanamalara yol açabilmektedir.

Servisit sorunları Menopoz döneminde kanamalara yol açabilmektedir…

 

  • Meme değişimleri

Meme değişimleri yaş dönemine göre doğal olarak büyüme sarkma şeklinde gözlemlenebilmektedir. Fakat meme içerisinde kitle sancı gibi durumlar meme kanseri belirtileri veya farklı bir iç hastalığın dışa vurumunun berlitileri olabilmektedir.

Meme da meydana gelen ve daha önce olmayan sertlikler kitlelerin oluşması meme başı dokusunda değişiklikler ani sancılar kramp benzeri acılar veya ağrı hissi , meme kanseri belirtileri veya ön semptomlarını işaret ediyor olabilir.

Bu durumlar gözlemlendiği anda hemen doktora başvurmanız gerekmektedir…

 

  • Vajinal Kuruluk sorunu

Özellikle doğum sonrasında rastlanan Vajinal kuruluk problemi bu dönem çok sık rastlanan bir sorun olmakla beraber özellikle sağlıklı cinsel yaşam kalitesini bozan bir faktördür.

Bu durum hamilelikten sonra 6-12 ay arası gözlemlernir ve yavaş yavaş normale döner. Fakat bu durumun belirtilen sürelerden uzun sürmesi Vajina florasında olumsuz yönde değişimleri işaret ediyor yada rahim içerisinde farklı sorunların habercisi olabilir.

 

Vajinal rahatsızlıkların çözümleri nelerdir 

onemli-kadin-hastaliklarinin-belirtileri-ve-tedavisi

Yukarıda belirttiğimiz kadın sağlığı problemlerini gözlemlemeniz durumunda ihmal etmeden kadıns ağlığı uzmanlarına ( jinekolog ) acilen danışmanızı öneriyoruz. Aksi taktirde kolayca çözümlenebilecek olan bu sorunların nedenleri kısa zamanda hayati tehlike oluşturabilecek sorunlara yol açabilmektedir .

Vajinal rahatsılzıklar uzman doktorların gözetiminde önce sorunun kaynağı tespit edilmesi ardından ilaç tedavisi veya tıbbi operasyonlar ile günümüzde kolayca tedavi edilebilmektedir. Önemli olan olası bir olumsuz hastalığın erken tanı ile tespit edilerek doğru tedaviye zamanında başlanmasıdır.

EN SIK RASTALAN  KADIN RAHATSIZLIKLARI YAZIMIZI MUTLAKA OKUYUN 

VE

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

DİĞER SAĞLIK YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.