Omega3 nedir, ne işe yarar , hangi gıdalarda bulunur ?

Omega-3

Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için ilk gereklilik bağışıklık sisteminin güçlü olmasıdır. Bunun için hem içeriden üretilen hem de dışarıdan gıdalar aracılığı ve dış etkenlerden alınan vitamin, mineral ve mikro besinler vardır. Vücudun kendi başına üretemediği ve mutlaka dışarıdan gıdalar yolu ile alınması gereken Omega 3 Yağ asitleri insan bedeni için çok büyük önem taşımaktadır.  Hem gıda takviyeleri hem de belli başlı yiyecekler aracılığı ile alabileceğimiz Omega 3 yağlarının yaşam süreci içinde kişinin bağışıklık sisteminden anne adaylarının bebek sağlığı ve kendi sağlıklarına kadar bir çok farklı görevi mevcuttur. Kadın sitesi Sağlık bölümünde ” Omega 3 nedir yararları nelerdir?” yazımıza yer veriyoruz…

 

Omega 3 Yağlarının özellikleri nelerdir ?

Omega 3 neden gerekli
omega-3-neden-gereklidir-2

Omega-3 yağlarının ^diğer yağlardan ayıran en belirgin özelliklerinden biri , vücudun diğer yağlardan veya ham-maddelerden üretemediği, vücuda mutlaka dışarıdan alınması gereken haricen gıdalardan alınması gereken yağlar olmalarıdır.

Bu sebeple Omega 3 Yağları gibi yağlar “Esansiyel yağ” adını alırlar. Omega-3 yağlarını almanın yolu tüketilen gıdalardan geçmektedir. Yeterince Omega 3 yağları almak İnsan vücudunun sağlıklı, güçlü ve genç kalabilmesi açısından çok  önemlidir. Bunun nedeni Omega-3 Yağ asitlerinin hücre zarı oluşumunda önemli yer almaları ve  vücutta pek çok farklı faydalı etkileri  olmasıdır

Bu nedenle hem yetişkinlerde hem de çocuklarda omega 3 alımı çok önemlidir….

 

Omega 3 Hangi Gıdalarda Var?

 • Omega-3 Yağları;
 • Yumurta,
 • Balık,
 • zeytin Yağı ,
 • ceviz, fındık, fıstık, kabak çekirdeği  gibi kuru yemişlerde,
 • Avokado meyvesinde bol miktarda bulunmaktadır…

 

Omega -3 ‘ün Önde Gelen Faydaları Nelerdir ?

 • Omega-3 ün Kemik sağlığı açısından Önemi Nedir ?
  Omega-3 yağ asitlerinden DHA yaşamımız boyunca kemik sağlığı açısından önemli. Omega-3 vücuttaki kalsiyum dengesi, hücre zarı fonksiyonları ve kemik kuvveti açısından etkilidir
 • Omega-3 ün Bağırsak ve bağışıklık sistemi açısından Önemi Nedir ?
  Bağışıklık sisteminin sağlıklı olabilmesi bağırsak duvarının sağlıklı olmasına bağlı. Bağırsak duvarını oluşturan hücrelerin sağlıklı olması da yeterli omega-3 alımına bağlı.
 • Omega-3 ün Tiroit fonksiyonu açısından Önemi
  Sağlıklı tiroid için omega-3 yağları gereklidir.
 • Omega-3 ün İnflamasyon cevabı açısından Önemi
  Hastalık veya incinme durumunda doku onarımında görevli prostaglandinlerin üretilebilmesi için Omega-3 gerekmektedir. Ancak bu şekilde bağışıklık cevabı oluşturulur.
 • Omega-3 ün Göz sağlığı açısından Önemi
  Omega-3 yağ asitlerinin göz kuruluğuna iyi geldiği gösterilmiştir.
 • Omega-3 ün Damar Sağlığı ve kan Pıhtılaşması  açısından Önemi

Damarlar hasar gördükleri zaman Omega-3 Yağlarının yardımıyla üretilen prostaglandinler hasarlı yeri onarırlar. İyileştikçe artık gerekli olmayan pıhtıların uzaklaştırılmasında omega-3 yardımcıdır.

 • Omega-3 ün Kalp sağlığı açısından Önemi
  Damar sağlığı ve pıhtılaşma kontrolündeki etkin önemi ile  kalp sağlığı açısından önemli olan Omega-3 Yağ asitleri sağlıklı kalp sistemi sağlığı için de çok  önemlidir.
 • Omega-3 ün Ruh Sağlığı açısından Önemi
  Daha fazla balık yiyen toplumlarda ruh hali sorunlarının daha az olması araştırmacıları Omega-3’lerin ruh hali üzerindeki etkilerini araştırmaya yönlendirmiştir. Günde 1 gram omega-3’ün ruh hali üzerine olumlu etkileri vardır.
 • Omega-3 ün Sağlıklı Uyku Düzeni açısından Önemi
  Hem çocuklarda hem yetişkinlerde omega-3 tüketiminin uyku kalitesinin iyileşmesinde yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Omega-3 ün Hamilelik ve Emzirme Döneminde ki anneler ve bebekleri iççin  de Çok Önemli

Bebeğin beyin gelişimi üzerinde hem hamilelik sürecinde hem emzirme döneminde omega-3 kullanımı, özellikle DHA etkili oluyor. Ayrıca doğum sonrası ruh hali ve anne sütü üretimi üzerinde de Omega-3 alımının etkisi oluyor.

Hangi yağlar Nelere Faydalı yazımızı okumanızı öneriyoruz

ve

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.