Omega 3 eksikliği ve önemi

Omega 3 eksikliğine Dikkat !

Bedenimiz içeride olan biteni farklı şekillerde bizlere anlatır. Herhangi bir organda yada vücut sisteminde ki bir bileşen eksilmesi ile meydana gelen aksama farklı belirtilerle bize sinyal verir. Bu sinyalleri fark etmek bizi çok daha sağlıklı kılar. Bu eksikliklerden biri de Omega 3 eksikliğidir.. Kadın sitesi Sağlık bölümünde ” Omega 3 eksikliği belirtileri” yazısına yer veriyoruz…

 

Omega 3 Eksikliği Belirtileri nelerdir ?

Omega 3 eksikliği belirtileri Nelerdir
omega-3-eksikligi-belirtileri-2

İnsan vücudunun bir çok önemli işlevi gerçekleştirmesi için omega-3 yağ asitlerine ihtiyacı vardır. Omega 3 eksildiğinde de diğer rahatsızlıklarda ki gibi belirli belirtiler meydana gelir. fakat diğer belirtilerden daha az hissedilir olduğu için çoğunlukla önemsenmez. Bu belirtilerden önde gelen sağlık durumunu olumsuz etkileyen 5 tanesini sizinle paylaşmak istiyoruz.

  • Saç yapısında bozulmalar ve değişiklikler

Omega-3 yağ asitleri saçın yoğunluğu, dokusu ve kuvvetini korumasına yardımcıdır. O nedenle eğer saç dökülmesi, incelme ve kuruma varsa omega-3 takviyesi işe yarayabilir.

  • Ciltte kuruma ve hassasiyet nedeni ile  tahriş 

Omega-3 yağı cilt bariyerinin bütünlüğünü ve nemini korumasına destek oluyor. Hassaslaşmış, kuru cilt hatta aknelerde artış ve cilt kızarıklığı omega-3 eksikliğinin belirtisi olarak görülüyor.

  • Gözlerde Kuruluk 

Omega-3 yağ asitleri göz sağlığında, göz nemliliğini korumak, göz yaşı üretimini desteklemek gibi önemli rol oynuyor. Kuru gözden şikayetçiyseniz omega-3 alımınızı artırmanızda yarar olur.

  • Eklemlerde sertleşme ve ağrı

Yaş ilerledikçe osteoartrite bağlı eklemlerde ağrı ve sertlik görülmeye başlar. Ayrıca bir otoimmün hastalık olan romatoid artritte de benzer belirtiler görülür. Omega-3 takviyesinin eklemlerde rahatlama sağladığını gösteren araştırmalar vardır.

  • Ruhsal dengesizlikler ve Depresyon

Omega-3 yağ asitleri beynin temel bileşenlerindendir ve sinirleri koruyucu ve inflamasyonu azaltıcı etkileri bilinmektedir. Araştırmalar depresyonu olanların omega-3 düzeylerinin düşük olduğunu gösteriyor. Omega-3 takviyesiyle depresyon semptomlarının azaldığını gösteren çalışmalar var.

 

Omega 3 nasıl alınır ?

Omega 3 nasıl alınır
omega-3-eksikligi-nasil-giderilir-3

Vücudun omega-3 düzeyini yükseltmek için en iyi ve sağlıklı yöntem  beslenme yoluyla almaktır. Yağlı balıklar ve deniz ürünleri besleyici omega 3 kaynaklarıdır. Omega-3 balık yağı adı verilen takviye haplar ile de alınabilmektedir.

Belirtiler devam ediyorsa

Vücuttaki omega-3 düzeyini ölçen testler çok yaygın biçimde uygulanmamaktadır. O nedenle omega-3 eksikliğine işaret eden yukarıda sizlerle paylaştığımız  faktörleri değerlendirerek karar vererek bu durumlar çok ciddiyse ve beslenme alışkanlıklarınız ile geçmiyorsa mutla doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Farklı bir durum olabilir yada takviye omega 3 almanız gerekiyor olabilir…

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.