OKUL ÇOCUKLARINDA BAĞIRSAK ENFEKSİYONU ALARMI !

2019- 2020 tılı eğitim döneminin başlaması ile birlikte olası grip salgını, bit salgını gibi salgın rahatsızlıkların yanı sıra olası BAĞIRSAK ENFEKSİYONU SALGINI okulları alarma geçiriyor.

Reklam

Su , hava veya temas yoluyla bir kişiden diğer kişiye rahatlıkla meydana gelebilen bağırsak enfeksiyonu çocukların sağlığını tehdit ediyor.

Özellikle okula giden çocukları olumsuz yönde etkileyen bu rahatsızlık çok ciddi sonuçlar doğura bilmekte.

BAĞIRSAK ENFEKSİYONUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

okullarda-bagirsak-enfeksiyonu-alarmi-belirtileri

Her insanın yakalanabileceği genellikle hijyen şartlarına bağlı olarak meydana gelen Bağırsak enfeksiyonu rahatsızlığının yaygın olarak görülen belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Şiddetli nedensiz karın ağrısı
  • Şiddetli nedensiz halsizlik
  • Şiddetli Mide bulantısı
  • Şiddetli kusma
  • İshal ( diare )

OKULLARDA BAĞIRSAK ENFEKSİYONU SALGINI NEDEN OLUR ?

Bağırsak enfeksiyonu salgını tüm bireylerin yaşayabileceği bir rahatsızlık. Fakat yetişkinler bu hastalığa yakalanmalarının ardından sorunları kendileri tespit edebiliyor ve kendilerini izole ederek yediklerine içtiklerine dikkat ederek 2-3 günde geçirebiliyor. Fakat çocuk ve bebeklerde bağırsak enfeksiyonu daha önce bu tip bir enfeksiyon geçirmediği ve bağışıklık sistemi buna alışkın olmadıkları için çok daha ağır geçebiliyor ve ciddi sonuçlara yol açabiliyor.

Okul çağındaki çocuklar tüm diğer salgınlarda da olduğu gibi çok daha hızlı biçimde Bağırsak enfeksiyonu rahatsızlığına yakalanabiliyor ve çok daha hızlı diğer çocuklara bulaştırabiliyor.

Bunun en önemli sebebi çocukların birbirlerine çok fazla temas ediyor olmaları ve aynı tuvaleti kullanıyor olmaları. Bir çocuk bağırsak enfeksiyonu varken tuvalete girip herhangi bir yere temas ettiyse diğer çocuk da aynı yere temas edip eğer bir şekilde ağız yolu ile veya gözünü ellemesi gibi sebeplerden virüsü vücuduna alıyor ve bir süre sonra ishal kusma, karın ağrısı gibi rahatsızlıklar ile birlikte sağlık sorunları yaşayabiliyor. Aynı zamanda içme suyu ve dışarıda güvenilmeyen yemekler yolu ile bağırsak enfeksiyonu yaşama riski çok yüksek.

Gıdaların iyi yıkanıp temizlenmiyor olmaları kullanılan çatal, bıçak, kaşık tabak gibi yiyecekleri tüketmek için kullandığımız araçların olması gerektiği gibi temizlenmemiş olmaları da bağırsak enfeksiyonunun bir kişiden başka bir kişiye bir yerden başka bir yere gitmesi sebeplerinden birisidir.

Okullarda Bağırsak Enfeksiyonuna Karşı Ne yapılmalı ?

Okula giden çocuklarımızın bağırsak engeksiyonuna yakalanmamaları için öncelikle çocuklarımızı bilinçlendirmemiz gerekmektedir. Çocuklarımıza edindireceğimiz bazı hijyen kuralları bağırsak enfeksiyonu riskini en aza indiri ve bunların en başta geleni Tuvalet hijyen kurallarıdır.

Reklam
  • tuvalete girdiğinde oturarak ihtiyacını gidermeden önce klozetin silinmesi.
  • tuvaletten çıkarken ellerin doğru şekilde yıkanması
  • okul kapılarına temas edildikten sonra ellerin temizlenmesi

Bu önlemlerin en başında gelmektedir.

Bağırsak enfeksiyonu tedavisi

Önlem almak en iyi tedavidir fakat.Rahatsızlık gözlenmesi durumunda ise mutlaka hastane ,sağlık ocağı gibi bir sağlık kuruluşuna çocuğun götürülmesi gerekmektedir.

Çocuklarınızı okullardaki bit salgınından korumak için hemen tıklayarak OKULLARDA BİT SALGINI yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.