OKULA GİDEN ÇOCUKLARIN EN ÖNEMLİ İHTİYACI

Pandemi süreci Korona virüs salgını ardından Okullar açılıyor ve bazı çocuklarımız sıralarda yerlerini almaya başladı. Hem maddi hem de manevi bir çok fedakarlıkla büyütmekte olduğumuz çocuklarımızın bir çok maddi ihtiyacı hepimizin yüz yüze geldiği durumlardan biri. Çocuklarımızın iyi bir birey ve başarılı kişiler olabilmeleri için bir çok farklı element var. Bunların en başında kitap defter ve okula göre boyut ve fiyatları değişen kırtasiye malzemeleri , okulda giyebilecekleri kıyafetler gibi görünürken aslında çocuğunuzun en temel ihtiyacının ne güven olduğunu biliyor musunuz ? Kadın sitesi anne çocuk tavsiyeleri bölümünde bugün sizlerle çocukların , okulda ve aslında tüm yaşamları boyunca hayatını şekillendirecek olan en gerçek ihtiyacının ne olduğunu paylaşmak istiyoruz…

 

Çocuklarımızın EN Önemli ihtiyacı : ÖZ-GÜVEN  ( Kendine Güven )

okulda-cocugun-en-onemli-ihtiyaci-2

Okul hayatına devam eden çocukları olanlar da okula çocukları yeni başlayan aileler de her zaman çocuklarının eğitimlerinin iyi olmaları konusu çevresinde kaygılar taşırlar ve bu kaygıları doğrultusunda olumlu gördükleri bir çok farklı davranış sergilerler.

Kimi aile maddi kaygılar ile çocuklarının konforu konusunda iyileştirmeler yapmaya çalışırken kimisi psikolojik etkenlerin üzerinde durarak davranış biçimleri sergilerler.  ” Okula giden çocuklar için  hangi ebeveyn davranışı çocuklar için faydalıdır ?”  sorusu tüm ebeveynlerin ortak sorusudur. Günümüzde en yaygın yanılgı çocukların fiziksel şartlarını kusursuzlaştırma ve özellikle okula ilk başlayan çocukların ebeveynlerinde gözlemlenen fazla ilgili olarak çocukların psikolojilerini dirençli hale getirmek için çaba sarf etmektir. Tam bu noktada yaptığımız bazı fazla ilgi dolu davranışlar ise düşünülenin aksine çocuklar üzerinde “KENDİNE GÜVEN EKSİKLİĞİ” sorununu yaratabilmektedir.

Anne Babaların heyecanları ve endişelerinin neden olduğu bu davranış biçimleri iyi bir niyet ve amaç için olsa bile özellikle okula ilk başlayan çocuklarda hem o anda hem de birey olmak yolunda ilerlerken gelecekleri konusunda temel bir çok soruna yol açabilmektedir…

 

ÇOCUKLARI İYİLİK TERÖRÜNE KURBAN ETMEYİN

Çocuklara konforlu olmaları ve psikolojilerinin “SÜREKLİ YÜKSEK MUTLULUK” güdülü şekilde yaşamalarını amaçlamak onların gelecekleri konusunda kaygı duyacağımız bir çok farklı soruna yol açmakta.

Su içme ihtiyacını veya tuvalet ihtiyacını sürekli olarak kendisine sorduğunuz yanında olduğunuz çocuklar hem onlardan sorumlu olan eğitmenlerin onlarla iletişim kurma ihtimallerini en aza indiriyor hem de onların temel ihtiyaçlarını giderme konusundaki becerilerinin gelişmesine engel olmakta.

Hayatını sürekli konforlu alanlarda tuttuğumuz her ihtiyaçları olduğunda yanlarında olduğumuz çocuklar hayatın olağan zorluklarının üstesinden gelmekte zorlanan bireyler haline geliyor.

HER AN ÇOCUKLARIN YANINDA OLAMAYABİLİRİZ
okulda-cocugun-en-onemli-ihtiyaci-3

Hayatlarının çocukluk çağlarında sürekli ihtiyaçlarını giderdiğiniz yüksek konfor alanında tuttuğumuz başka bir deyişle korunaklı bir fanus içerisinde büyüttüğümüz çocuklar ilerleyen dönemlerde yetişkinlik çağlarında bu konfor alanından eninde sonunda çıkacaklar.

Basit öz sorumluluklarının edinmelerinin yanı sıra Öğretmenleri ile iletişim kurmaları engellenmiş olan çocuklar hem basit sorumluluklarını almaktan kaçan,  isteklerini yerine getirmek için becerilerini geliştiremeyen veya soru, sorunlarını dile getirmekte zorlanan veya haddinden fazla talepte bulunan bireyler haline gelebilirler.

Bu durumun kaynağı bizlerin Çocukluk çağlarında fazla ilgi göstererek üzerlerine titriyor olmamızdır…

 

Çocuklarınızın Gücünü Kabul edin 

Merak etmeyin çocuklarınız güçlü , becerikli ve sizlerden daha fazla potansiyele sahip bireyler.

Onların öz yeteneklerini geliştirmeleri için fırsat vermiyor olmanız onları baskılayan bir engeldir. Bırakın hatalar yaparak , bedellerini ödesinler. Emin olun bu konuları çözmek için bizlerden çok daha yetenekl içeren beceriler geliştirecek ve hayatlarını çok daha kolay güçlü ve kolay biçimde inşa edecekler.

Tabi ki onları koruyun ve mücbir kötülüklere karşı kol kanat gerin Fakat iyilik terörü yaparak onları gerçek dünyadan kopartmayın .

ÇOCUK GELİŞİMİNDE ANNE BABALARIN DAVRANIŞLARI KONUSUNDA DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ YAZILARIMIZI ÖNERİYORUZ:

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

ve

Evde okul eğitimi alan uzaktan eğitim alan çocukLar için tavsiyeler yazımızı mutlaka OKUYUN

 

Mutlu günler dilerim

Kaynak: Yalın Doğa Karoğlu ( İletişim Eğitimleri için teşekkür ederiz) 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.