ÖKSE OTU NEDİR, FAYDALARI NELERDİR

Ökse Otunun Önemli Yararları

Tabiat şifalarla doludur. Bu şifalarını özellikle toprak ürünleri ile bize sunan doğanın nimetlerinden biri de Ökse Otu’dur. Kadın sitesi Sağlıklı gıdalar bölümünde “ Ökse Otunun faydaları nelerdir ? “ yazısına yer veriyoruz…

Reklam

 

Ökse Otu

ÖKSE OTU NEDİR ?
okse-otunun-9-onemli-faydasi-2-okse-otu-nedir

Botanik bilim de ki ismi “ Viscum alba loranthaceae” olan ökse otu, huş , çam, meşe, ağacı ve elma ağacı gibi çok çeşitli konak ağaçlarda yetişen asalak ( hemiparaziter ) bir bitki türüdür.

Son yıllarda, şifalı bitkilerin yararları ile ilgili binlerce farklı şifalı etkiden söz edilmekte. Fakat bu durum aslında binlerce yıllık birikim ile hali hazırda bilinmekte ve farklı coğrafyalarda farklı şekillerde uygulanmaktaydı. Son zamanlarda bu sözde yeni şifalı bitki keşiflerinin odağında Ökse otu da var

Ökse otunun faydaları saymakla bitmiyor fakat biz bugün sizlere ökse otunun sadece öne çıkan 9 önemli faydasından söz ediyor olacağız.

 

Ökse Otunun Yararları Nelerdir ?

ÖKSE OTU NEDİR, FAYDALARI VE ZARARLARI
okse-otunun-9-onemli-faydasi-3

Not: Yazımızın Başında yazmak istiyoruz çünkü ne yazık ki bazılarımız yazının sadece başlığını okuyarak hareket edebiliyor. Ökse Otu bitkisinin Beyaz-şeffaf renkte, yumuşak yapışkan yapıda olan meyveleri potansiyel olarak vücudu zehirleyen ( toksik) yapıya sahiptir ve kullanılmaz. Ökse otu, genel olarak ilkbahar ve sonbaharın ilk aylarında toplanır ve kurutularak tüketilir.

Reklam

Bağışıklık sisteminin güçlendiren bir bileşen yapısına sahiptir. Bu özelliği bir madde olarak yazmıyoruz çünkü aşağıda yer verdiğimiz faydaların temelini oluşturmaktadır.

  1. Ökse otu kanserin en büyük düşmanlarından biridir. Kemoterapiden sonra hasta bünyesinde meydana gelen kemoterapinin yarattığı olumsuz etkilerini durumunun iyiye gitmesi için ökse otu yardımcı olur. Kanser hücrelerini öldürme özelliğine sahiptir. Bağışıklık sisteminin gücünü arttırır.
  2. Tansiyonun dengelenmesini sağlar. Hipertansiyonun üzerinde kayda değer bir etkisi bulunmaktadır. Tansiyonu azaltarak koroner kalp hastalığı, felç ve kalp krizi riskini azaltır.

 

  1. Diyabete iyi geldiği bilinmektedir. Günde 1-2 bardak kadar ökse otu çayı içerseniz kanda bulunan şeker seviyeniz düşer. Ökse otu, insülin üretimi konusunda da etkilidir.
  2. Stresle mücadele eder. Depresyon, uykusuzluk ve anksiyete gibi durumlarla savaşarak kişiyi rahatlatır. Stres üreten tüm hormonları azaltma konusunda iyidir.
  3. Ökse otu çayı, adet döneminde meydana gelen dayanılmaz ağrıları azaltır ve kişide oluşan ruhsal gerginliği yok eder.

 

  1. İltihaplanmalarla savaşır çünkü doğal bir anti inflamatuar olmaktadır. Eklem ağrılarını azaltır. Mide ağrılarını da azaltıcı etki gösterir.
  2. Kanamaları durdurması ile bilinir. Bağırsak ve akciğer kanamasına iyi gelir. Ökse otu çayı kanamayı durdurur. Günde en az bir bardak ökse otu çayı içmeniz sağlığınız açısından yararlıdır.
  3. Üst solunum yolu rahatsızlıklarına çaredir. Bronşit, şiddetli öksürük, göğüs sıkışması ve boğaz ağrısını tedavi etmeye yardımcı olur.
  4. Uyku sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Ökse otu çayı sinir sistemini yatıştırır ve derin bir uykuya dalmanızı sağlar.

 

 

Ökse Otu Nasıl Kullanılır

Bu ot çiğ bir şekilde tüketilecek olursa nöbetlere sebep olabilir. Ciddi kökenli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu otu tüketmeden evvel muhakkak doktorunuza danışmanız gereklidir. Vücutta çok hızlı değişimlere neden olduğu için Gebe ya da emziren kişilerin bu otu hiçbir şekilde tüketmemesi gerekir.

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.