Zarar Görmeden Doğru Güneşlenme

Yaz aylarında güneş ile olan iletişimimiz artar . Güneşin ihtiyacımız olan D Vitaminini alabileceğimiz en önemli kaynak olduğunu biliyoruz . Fakat Güneşin zararlı ışınlarından da korunmamız gerekiyor. Aksi taktirde Kanser gibi hastalıklar bizi tehdit ediyor. Bugün Sihirli Kadın Sitesi güzellik tavsiyeleri bölümümüzde “kimler, ne zaman , ne kadar , nerede, nasıl güneşlenmeli ” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Sağlıklı Güneşlenme Tüyoları

ne-zamannerede-ne-kadar-nasil-guneslenmeli-2

Vücudumuzun güneşin faydalarından yararlanması için sadece yaz ayları değil kış aylarında da gün ışıklarından faydalanmamız gereklidir.

Bu vücudun stoklanamayan D Vitaminini düzenli olarak almamızı sağlayan önemli bir alışkanlık olmalıdır.  Günümüzde en büyük vitamin eksikliklerinden biri güneş görmeden çalışma hayatında olmamızdır.

Kış aylarında 15- 25 dakika arasında sabah saatlerinde açık havada zaman geçirmek D Vitamini dengemizi korumamızı tamamlamamızı sağlar. Güneşlenme tam anlamı ile D-vitamini banyosudur

Yaz Sağlıklı Güneşlenme Kuralları

Yaz aylarında hem biraz bronzlaşıp güzelliğimize güzellik katmak hem de D Vitaminini sentezleyebilmek için Ne kadar? , nerede?, nasıl? ve ne zaman ? güneşlenmek gerektiğini bilmemiz Çok önemlidir…

 

Güneşlenmenin 4-N  1- K Kuralı

ne-zamannerede-ne-kadar-nasil-guneslenmeli-3

Kimler NEREDE NE ZAMAN, NE KADAR, , NASIL GÜNEŞLENMELİ?

 1. Ne zaman Güneşlenmeli ? :   Öğle saatlerinde sıcaklık 40 derecenin altında ise güneşlenebiliriz. Süresi uzun olmayacağından dolayı zarar görmeyeceksiniz.   
 2. Ne kadar Güneşlenmeli ?  : Toplam En fazla 25-30 dakika güneş altında kalmanız yararlı daha fazlası zararlıdır
 3. Nerede Güneşlenmeli ? : Açık bulutsuz havada  Doğada güneşlenmelisiniz 
 4. Nasıl Güneşlenmeli ?  : Herhangi bir koruyucu kullanmamalısınız. Koruyucuların kullanılması güneşin zararlı ışınlarını önlediği gibi faydalı ışınlarını da önler eğer 30 dakikanın altında güneşe çıkarsanız emin olun koruyucuya ihtiyacınız yok fakat 30 dakikayı aşıyorsanız 25.  dakikadan sonra koruyucu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
Sağlıklı eşit güneşlenme tavsiyeleri
 • Gözlerinizi güneşten korumalısınız
 • 10 dakika sırt üstü yatarak vücudunuzun ön kısmını
 • 10 dakika yüz üstü yatarak vücudunuzun arka tarafını
 • 3-5 dakika arası sağ ve sol tarafınıza dönerek yanlarınızı güneşe bırakabilirsiniz.
 • Her pozisyonda avuç içlerinizi güneşe doğru çevirmenizi  tavsiye ediyoruz.
 • Güneşlendikten sonra sıcak su ile yıkanmamak, gerekir . Soğuk yada vücut ısısında ılık Ilık su ile duş alabilirsiniz. Güneşlendikten sonra keselenmemenizi tavsiye ediyoruz.
 • Duştan sonra cildi nemlendirmek için doğal mucize cilt koruyucularından olan zeytinyağı ve  lavanta yağı ile yapacağınız bir karışım kullanabilirsiniz. Kimyasal hiç bir şey kullanmak zorunda değilsiniz.
 • Güzel bronzlaşmak için kozmetik ürünler yerine Organik Brozlaşma Yağları kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Ya aylarında özellikle güneş altına çıkacaksanız düzenli olarak su tüketmemiz gerektiğini lütfen unutmayın

 

Kimler güneşlenmeli ? : Bu aslında kimlerin güneşlenmemesi ile ilgili bir tavsiyedir. Özellikle bilinen cilt rahatsızlıkları olanlar. Daha önce kan pıhtılaşması, kalp rahatsızlığı beyin ile ilgili sorun yaşamış kişiler vücudunda çok fazla benlenme olan lekeler olan lar güneş altında doğrudan bulunmamalıdır. Ayrıca , ileri yaş olarak nitelendirilen kişiler, doğrudan güneş almamalıdır…

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN LÜTFEN  TIKLAYIN

ve

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu güneşler dileriz.

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.