Mutsuz evlilikler den Çocuklar nasıl etkilenir?

İnsanlar mutlu bir aile kurmak amacı ile evlenir ve bu evliliğin meyvesi olarak da doğal güdüsünü takip eder ve çocuk sahibi olur. Fakat bazen işler olumlu gitmez ve karı koca olan erkek ve kadınlar bir süre sonra anlaşamadık larını fark ederler. Anlaşamayan karı kocalar iki yolu tercih eder ya ayrılma yani boşanmayı tercih edip dünyalarını ayırırlar veya hayatlarında bir çocuk olduğu için evlilik alma seçeneğini değerlendirirler.

Peki bir şeylerin ters gitmekte olduğu evlilik çatısı altında onlarla birlikte aile olgusunun bir parçası olan çocuklar ters giden karı koca ilişkisinden nasıl etkilenirler ?

Bugün sihirli kadın sitesi olarak sizlerle mutsuz evlilik çocuklarının problemlerini paylaşmak istiyoruz…

 

Çocuk için devam eden evlilik çocuk için ne kadar iyidir ?

Sağlıklı bir evlilik ilişkisi içerisinde sağlıklı karı sağlıklı koca sağlıklı anne sağlıklı Baba durumu söz konusudur. Bu ilişkiler açısından sağlık olarak nitelendirdiğimiz şey genel anlamıyla psikolojik anlamda bu olguların hepsinin doğru şekilde yerine oturuyor olmasıdır. Nihayetinde doğal olarak ilişkiler içerisinde bazı Sarsılmaz Ar problemler olabilir. Fakat mutsuz karı koca ilişkisi süregelen durumlarda çocuklar bu durumlardan zannedildiği neden çok daha fazla etkilenir.

Sadece formalite evliliği olarak devam eden sağlıklı bir karı koca ilişkisi sürmeyen evlilikler içerisinde her ne kadar anne ve baba olgusu evde olsa da bedenen evde olan aile büyükleri kafaca olması gerektiği iletişim alanını doğru şekilde kullanmazlar. Bu durum o gün çocuğun anne ve babasının bir arada olmaları mutluluğunu yaşatırken Aslında görünmeyen birçok farklı karakter gelişimi sorununa neden olabilir.

Yaşama bakışı kişiliği konusunda gelişim sürecinde olan çocuklarda sorunlar görünmezken ilerleyen yaşlarda onların kendi hayatlarını oluşturma anına geldiklerinde bazı problemler meydana gelmesi kaçınılmazdır…

Mutsuz evliliklerde çocuk nasıl etkileniyor

mutsuz-evlilik-cocuklari-2
  • Eğer tartışma ortamı varsa yani karı koca kavga ediyorsa veya sürekli olarak iğnelemeli laflar kullanıyorlarsa bu anne babasının bu şekilde iletişim kurduğuna şahit olan çocuklarda taraflardan birine veya her ikisine acıma , onun gözünde tanrıça olan veya tanrı olan baba figürünün yaralanmasına yetişkin olduğunda karşısındaki kadın veya adama aynı davranış biçimini sergilemeyi benimsemesine neden olabilmektedir. Ayrıca şiddetli kavgalara şahit olan mutsuz aile çocuklarında altına kaçırma, yalan söyleme ilgisizlik nedeni ile ilgi çekmek için kendisine zarar vererek kavganın olmasını engelleme veya kavgayı sonlandırma gibi davranışlar sergileyebilir ve bu davranış biçimlerini benimseyerek tüm yaşamları boyunca bu şekilde yaşayabilirler.
  • Şiddetli kavgaya şahit olan çocuklarda aile bireylerinden arkadaşlarına kadar bir çok farklı alanda olması gerekenden çok daha fazla sinirlilik yada şiddet içeren davranış biçimleri gözlenmesinin yanı sıra anne babanın sevgisiz ortamına maruz kalan çocuklarda sevilmeme korkusu ile duygularını dile getirememe , içe dönüklük gibi sorunlara da sıkça rastlanabilmektedir. Bu hem süre gelen çocuklu yaşlarında problem oluşturabileceği gibi ilerleyen yaşlarda kendi yaşam iplerini ellerinde tutamamalarına, başkalarının duygularına göre yaşama şeklinde etki edebilmektedir.
  • Çiftler her ne kadar Medeni şartlar içerisinde aynı evi paylaşıyor olsalar da ilişki içerisinde uzlaşmacı tavır sergileyerek yaşamaya gayret ediyorlarsa da çiftler arasında çocukların rahatlıkla gözlemleyebileceğimiz ları olması gerekenden fazla mesafeler mevcuttur. Bu kullanılan ses tonu davranış biçimi söylenen ve söylenmeyen birçok kelime bütünlüğünden ibarettir. Bu durum çocuğun aile ilişkisi kavramını geliştirirken rol model almasına Neden olur ve sadece evliliklerde değil ileride yaşayacağı duygusal ilişkiler bağlamında da yapay bir davranış biçimi sergilemesine neden olur.
  • Cinsel eğilimlerde hem karşı cinse karşı soğukluk hissedebilir ve ilişki kavramlarını sakatlayabilir hem de farklı cinsel yönelimlere meyil edebilir veya deneyimlemeye yönelebilirler.
  • Anne baba arasındaki cinsel davranışlar doğal olarak zayıflar. Cinsel davranışlar olarak nitelendirdiğimiz şey sadece cinsel birleşme yani seks yapma iletişimini içermez. Cinsel davranışlar aynı zamanda karı kocanın birbirine hitap ettiği özel kelimeler birbirlerine sarılmak el ele tutuşmak veyahutta temas etmek şeklindeki davranış biçimlerinin tümüdür. Bu davranış biçimleri kız veya erkek çocuklara cinsel kimliklerin oluştururken bu Kimlik hakkında kendi sınırlarını belirlemesi konusunda etki ederken aynı zamanda karşı cinsin cinsel kimliğinin sınırlarını ve profilinde oluşturmasını sağlar. Bu iletişiminin eksik olması ilerleyen yaşlarda ki ilişki ve evlilik profili içerisindeki davranış biçimleri üzerinde de büyük etki taşımaktadır.
  • Mutsuzluğa razı gelme refleksi. Ilişki içerisindeki kadın ve erkek her ne kadar belli etmemeye çalışsalar da çocuklar aralarındaki iletişim kopuklukları ve bazı konularda ki gereğinden fazla hassasiyet nedeniyle mutsuz dünyayı Fark eder ve bu durumu zannedildiği nden çok daha fazla hisseder ve içselleştirme eğilimi gösterir. Dolayısıyla ilerleyen yaşlarda bir ilişki içerisinde veya evlilik içerisinde mutsuz olduğu zaman bu ilişkinin devam edebileceği konusunda tohumları mutsuz ama evliliklerinde sürdüren birbirinden memnun olmayan iki insan durumunu doğal olduğunu ve kendisinin de sürdürebileceği düşüncesine sahip olabilir…

 

Mutsuz evliliklerde çocuklara nasıl davranılmalı

Mutsuz evlilikler içerisinde çocuklara davranış biçimi nasıl Martin sonuna doğru olmalıdır sorusunun cevabı net bir biçimde yoktur.

Evliliğin mutsuz olmasının sebebi Eğer bireylerin birbirleri ile anlaşamama birbirlerinden hazzetmem durumları ise bu durum ile ilgili evlilik danışmanı psikolog gibi uzmanlara danışılarak destek alınıp bireylerin birbirleri ile uyum halinde yaşamalarını sağlamak konusunda adımlar atmalı dırlar.

Aksi takdirde her ne kadar hem anne hem baba hem de çocuk için büyük bir travma olsa da boşanma seçeneği ve Boşanma sonrası mutlu 2 birey tarafından çocuğun büyütülmesi mutsuz anne ve mutsuz babanın oluşturduğu mutsuz bir evlilik kavramından çok daha az zarar verici olacaktır.

Tabii ki boşanmak bir evlilik için son seçenektir ve kesinlikle boşanmayı tavsiye etmiyoruz Fakat eğer karı koca ilişkisi süren iki kişi birlikte yaşamak konusunda başarılı olamıyorlar sa hayatın sonu değil Aksine yeni yaşamların başlangıcını ifade eder.

Ve evlilik travması ile satılmamış mutlu çocukları ancak mutlu anne ve babalar yetiştirebilir.

İyi günler diliyoruz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.