Mutluluk veren şaşırtıcı 16 yiyecek

Birçoğumuz alıştığımız ve tadını sevdiğimiz gıdaların bize mutluluk verdiği inancına sahip olarak onları tüketiriz. Fakat bazı gıdalar içerdikleri bazı yağlar ve vücuda salgıladıkları hormonlar nedeniyle bizleri biyolojik olarak mutluluk hormonu salgılatır ve çok daha iyi bir psikolojiye sahip olmamızı sağlar…  kadın sitesi yemek bölümünde “Mutluluk veren 16 Garip yiyecek ve içecek” ile sizleri tanıştırmak istiyoruz…

 

Mutluluk veren gıdalar

mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-2

Aşağıda sizler için derlediğimiz 16 besin maddesinin bazıları ülkemizde kolaylıkla bulunmasının ve hatta en yüksek değerlere sahip olanların ülkemizde olmasına rağmen bazılarına ne yazık ki ulaşılamamaktadır…

 

16 mutluluk gıdası

 1. Yaban mersini suyu:
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-yaban-mersini-suyu

  ülkemizde Hiç alışkın olmadığımız bu meyve suyu özellikle olumsuz yağ oluşumunu yüzde 75 oranına kadar azaltmaktadır. Bunun yanı sıra ruh haline çok iyi gelir. Yeterli miktarda C vitamini verir diğer C vitamini veren gıdaların aksine yorgunluk ve depresyona neden olmaz. Aynı zamanda iyi bir kilo verme içeceğidir. Günde 1 bardak yaban mersini suyu hem sağlıklı bir bedene sahip olmanıza hem de sağlıklı kiloya gelmenize yardımcı olur.

 2. Papatya çayı:
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-papatya-cayi

  Özellikle gece tüketildiğinde teskin edici özelliği olan papatya çayı aynı zamanda sağlıklı bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Sağlıklı uykuyu olmanız vücut resminizin ertesi gün çok daha doğru şekilde işlemesine yardımcı olacaktır. Akşam yemeğinden sonra mutlaka bir bardak papatya çayı tüketin.

 3. Kanola yağı :
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-kanola-yagi

  Kanola yağı ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmakla birlikte en basit Omega 3 yağ kaynaklarından biridir. Kanola yağı ile yapacağınız yemeklerde düzenli olarak Omega 3 alarak Hem beyninizin daha sağlıklı olmasına hem de ruh halinizi iyileşerek motivasyon kazanmanıza yardımcı olur.

 4. Kabak çekirdeği:
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-ay-cekirdegi

  kabak çekirdeği sakinleştirici ilaçlar kadar etkilidir. Triptofan adı verilen doğal amino asitlerin en dengeli biçimde yer aldığı besin kaynaklarından biri olan kabak çekirdeği aynı zamanda beynin mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin üretimini yardımcı olur. Antidepresan tüketmek yerine bir avuç kabak çekirdeğini her gün tüketirseniz Hem teskin edici etkisinden yararlanır hem de serotonin salgılanmasını destekleyerek daha mutlu hissedersiniz. Tabii ki oturup da koca bir paket kabak çekirdeği tüketmelisiniz 😉

 5. Midye mutlu ediyor:
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-midye

  Deniz süpürgeleri olarak bilinen midye bilinen en doğal B12 vitamininin en güçlü kaynağıdır. B12 vitamini Beyin hücrelerinin yalıtımına yardımcı olur ve beynin yaşlanmasını durdurur. Aynı zamanda tiroit bezlerini besleyen ve sağlıklı tutan iyot çinko ve Selenyum elementlerini de içermektedir. Vücudun sağlıklı yağ üretimine yardımcı olur ve protein anlamında Çok yüksek bir besindir. Sadece midyenin doğru bir yerden alındığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bahsettiğimiz içerisinde pirinç karabiber gibi baharatlar bulunduran midye dolma değil midyenin kendisidir.

 6. İsviçre pazısı.
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-isviçre-pazisi

  İsviçre pazısı beyindeki biyokimyasal reaksiyonları seviyelerine arttırmaya yarayan en yüksek magnezyum içeren gıdalardan biridir. Yeni Zelanda ve Avustralya psikiyatri dergilerinde 2009 yılında yapılan bir çalışmaya yer verilmiş e İsviçre pazısı tüketenlerin aldıkları magnezyum Dolayısıyla en düşük depresyon oranları görüldüğü belirtilmiştir. Tabii ki ülkemizde bulunan hazırda benzer özelliklere sahiptir.

 7. Mavi patates:
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-mavi-patates

  Güney Amerikada yetişen mavi patatesler ülkemizde ne yazık ki bulunmamaktadır. Doğal olarak en yoğun antioksidanları içerir ve kısa süreli hafıza destekleyicileri arasında en güçlü olanlardan biridir. Antidepresan özelliği çok güçlü bir Nero koruyucu özelliğe sahiptir. Aynı zamanda Tiroit bezlerinin ihtiyacı olan en temel iyotları ihtiva eder.

 8. Bitter çikolata ( siyah çikolata):
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-siyah-cikolata

  birçok insan çikolata yediği zaman içerdiği Kakao ve şeker nedeniyle hızlı biçimde kendini mutlu hisseder. En sağlıklı çikolata yoğun kakao ile yapılmış olan siyah çikolata diğer bir adıyla bitter çikolatadır. Bitter çikolata eğer doğru ve yeterli miktarda kakao yoğun biçimde üretilmiş s kan akışını iyileştirir sağlıklı bir şekilde enerji verir ve beyninizi canlandırır. Fakat bakkaldan alacağınız diğer çikolatalar sizlere Belki iyi hissettirir fakat saf bitter çikolata gibi zararsız değildir Aksine yağ birikmesine neden olur.

 9. Sadece otla beslenen sığır eti:
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-cim-mera-eti

  Sadece otla beslenen kim aralarında yetişen hayvanların etleri stres hormonları ile savaşan ve sağlıksız yağların oluşumuna engel olan mutlu yağlar adı verilen yağları içerir. Sadece otla beslenen sığırların etleri daha düşük yağ oranına sahiptir ve tahılla beslenen sığırların etlerinden çok daha fazla sağlıklı Omega 3 yağ asitleri içermektedir. Yine kimle beslenen kuzu etleri tahılla beslenen Kuzuların etlerine oranla çok daha yüksek miktarda Demir konsantrasyonları içermektedir.

 10. Her faydalı besin arasında bulunan yoğurt.
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-yogurt

  Tüm diyetlerde ve beslenme şekillerinde en sağlıklı besinler arasında bulunan yoğurt sütün en konsantre ve en faydalı halidir. Vücudun en temel ihtiyaçlarından biri olan kalsiyumu en yoğun biçimde içeren yoğurt aynı zamanda kalsiyumun devam et komutu veren hormonları olan Nero transmitterleri harekete geçirmektedir. Aynı zamanda yetersiz kalsiyum alımı depresyon hafıza kaybı yavaş düşünme sinirlilik hali ve anksiyeteye neden olduğu için yoğurt en iyi hafıza tetikleyici ve mutluluk verici gıdalardan biridir. Ayrıca en iyi yoğurt ülkemizde yapılmakta olan manda yoğurdu ve klasik inek sütü yoğurdu dur.

 11. Kuşkonmaz:
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-kuskonmaz

  insanlara mutluluk veren en önde gelen kaynaklardan biri olan triptofan en fazla içerdiği gıdalardan biri Kuşkonmaz vardır. Beyin hücrelerinin arasındaki bağların düzenleyicisi olan nörotransmitterler den biri olan serotoninin oluşumu için en faydalı besinlerden biri olan Kuşkonmaz aynı zamanda yüksek oranda Polat adı verilen depresyonla mücadeleye yarayan besleyici maddeyi içermektedir. Yapılan araştırmalar depresyon geçiren insanların %50 oranı ne kadar diğer insanlardan daha az Folat düzeyine sahip olduğunu göstermektedir.

 12. Bal:
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-bal

  dünyanın en mucizevi gıdaların dan biri olan ballı şeker yerine tüketin. Doğal şeker ihtiva eden Bal işlenmiş şeker içerisinde bulunmayan kuwetin ve kaempferol gibi enflamasyonu azaltan ve bu sayede beyninizi sağlıklı tutan ve depresyona engel olan yararlı bileşenlerle doludur. aynı zamanda balın içerisinde bulunan şeker kan şekerinizin seviyesinde olumsuz etkileri yoktur aksine daha olumlu bir etkisi vardır.

 13. Domates:
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-domates

  Doğal domatesler likopen adı verilen beyin iltihaplanmasına engel olan bir antioksidandır. Fakat domatesi soymadan tüketmeniz gerekmektedir Çünkü söz konusu olan likopen domatesin kabuğunda bulunmaktadır. Aynı zamanda domatesi Eğer Zeytinyağı ile birlikte tüketirseniz likopen emilimini arttırırsınız.

 14. Yumurta:
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-yumurta

  Yumurta ruh halini düzelten Omega 3 yağ asitleri ve vitaminleri iyodür ve çinko içermektedir. Içerdiği protein ile birlikte vücudumuza uzun süre enerji sağlamanın yanı sıra bu maddeler ile birlikte mutluluk verir.

 15. Hindistan cevizi:
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-hindistan-cevizi

  Hindistan cevizi trigliseritin orta zincirleri adı verilen beyni sağlıklı tutan ve daha iyi ruh hali sağlayan yağları içermektedir. Yüksek kalorili bir gıda olmasına rağmen mutluluk hissi verir.

 16. Kırmızı biberler:
  mutluluk-veren-16-sasirtici-yiyecek-kirmizi-biber

  Biberlerin tümü C vitamini içermektedir ve A vitamini içermektedir. Fakat Kırmızı biberler diğer biberlerin yanı sıra çok daha fazla C vitamini ve 8 kattan daha fazla A vitamini içermektedir. En değerli sebzeler sırasında yapılan araştırmalar sonucunda Vitamin konsantrasyonu en yüksek olan gıdalar arasında kırmızı renkli biberler 2. Sırada yer almaktadır.

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.