Mutlak kulak yeteneği ne anlama gelir

Her insanın farklı farklı yeteneği olmakla birlikte Bazı insanlar duygusal anlamda diğerlerinden daha farklıdır. Duygusal anlamda farklılıklar müzik konusunda eğilim gösterildiğinde dahi veyahut da özel insanlar olarak adlandırdığımız müzik insanları haline gelir.

Reklam

Bugün sihirli kadın sitesi olarak sizlerle mutlak kulak adı verilen bir müzikal duyu yeteneğinden bahsetmek istiyoruz.

 

Mutlak Kulak nedir ?

mutlak-kulak-yetenegi-nedir-3

Mutlak kulak duygusal anlamda bir insan yeteneğinin adıdır.Diğer ismi mutlak perde yeteneğidir.

Mutlak kulak yeteneği kişinin duyduğu bir müzik notasını herhangi bir referans almadan veya diğer bir nota ile karşılaşmadan hemen tanıyabilme yeteneğine verilen isimdir.

Bu yetenek müzik konusunda Eğitim alan ve sesleri tanıyan insanların yanı sıra herhangi bir eğitim almayan insanların da notaları hemen tanıyabilmeleri şeklinde  açıklanmaktadır.

 

Doğuştan mutlak kulak yeteneği nasıl anlaşılıyor ?

Müzik konusunda Eğitim alan insanlar notanın ismini söylerken diğer insanlar herhangi bir enstrümanı ellerine aldıklarında duydukları sesi hemen çıkartabilmek yani Örnek vermek gerekirse piyanonun seslerini bir kere çalıp ardından piyanonun tuşlarını tanır ve kendilerine verilen sesin tuşuna doğru şekilde herhangi bir başka tuşa basmadan basarlar.

İdil Biret de “Mutlak Kulak” yeteneğine sahip

mutlak-kulak-yetenegi-nedir-2-piyanist-idil-biret

Bilindiği kadarıyla Angelina Akbar doğuştan mutlak kulak yeteneğine sahip olan insanlardan biridir.

Diğer bir mutlak kulak sahibi ise Türkiye’de çok ünlü olan piyanist sanatçı İdil Biret tir.

Bir insanın mutlak kulak sahibi olup olmadığını anlayabilmek için orta düzeyde bir müzik eğitimi almış olan Eğitmen konuyu analiz etmek için gayet yeterlidir.

Mutlak kulak sahibi olan insanlar duydukları bir müziği enstrüman kullanma becerilerini geliştirmeleri ardından kolaylıkla icra edebilmekte. Ve müzik konusunda erimeleri sonucunda bu yetenekleri sayesinde çok olumlu işler başarabilmektedir.

Mutlu günler diliyorum

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.