RORSCHACH Testi (mürekkep testi )

İnternetin dev arama motoru Google bugün mürekkep testi adı verilen yöntemi bulan Hermann Rorschach’ ın doğum gününü kutluyor.

HERMAN RORSCHACH KİMDİR ?

8 Kasım 1884 de İsviçre’nin  zürih kentindede dünyaya gelen,Hermann Rorschach babası gibi ressam olmak yerine kendisini insani bilimler olarak da bilinen Psikoloji’ye adamıştır.

 

MÜREKKEP TESTİ NEDİR ?Google doodle Inkblot Test

Aynı zamanda  “Rorschach testi ” olarak da anılan bu test Hermann Rorschach tarafından 20. yüzyılın başlarında bulunmuştur.

Özellikle bazı hastaların kendi düşünme süreçlerini açıkça anlatmaktan çekindiği veya isteksiz olduğu durumlarda, alt benlikte yer alan düşünsel bozuklukları tespit edebilmek için kullanılan mürekkep testi ( Inkblot Test )  halen güncelliğini bazı psikanalistler tarafından korumakta.

Mürekkep Testi ( Inkblot Test ) şu şekilde yapılıyor beyaz kağıt üzerine mürekkep ile önceden yapılmış anlamlı yada anlamsız görünen şekiller mevcut. Bu şekiller kişiye gösteriliyor ve ne gördüğü soruluyor ardından alınan cevaplar, analiz edilerek alt benlikteki bozukluklar tespit edilmeye çalışılıyor.

 

Şekil Yorumlamasından Psikanaliz

Bir diğer adıyla Şekil yorumlama deneyi (form interpretation experiment) adı verilen bu deneyine 1921 de yayınlanan  “Psychodiagnostics” adlı kitabında ayrıntılı bir şekilde yer vermiştir.

 

Çalışmaları, henüz  37 yaşında peritonitis adı verilen karın zarı iltihaplanması sonucunda  22 NİSAN 1922 yılında gelen erken ölümü ile sona ermiştir.

Google’ bugün, HERMAN RORSCHACH ‘ın mürekkep testinden esinlenerek interaktif bir doodle hazırladı. Google arama motorunu açan kullanıcılar rastgele gelen veya yandaki çubuklarla değiştirerek gelen resimde ne gördüğü anlatarak, cevaplarını Google Plus, Facebook, Twitter gibi sosyal medyada kanallarından paylaşabilecekler.

Mutluluklar dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.