MULTİDİSİPLİNER TEDAVİ NE DEMEK ?

Günümüzde bir çok farklı rahatsızlık için farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tedaviler sağlık sorunu ile ilgili kimi zaman yeterli olarak kişi sağlığına kavuşurken bazı tedavilerin sonuçlarının olumlu olması mümkün olmamakta yada tedavi süreci çok uzun sürmektedir. Bu sebepten dolayı gelişen tıp teknikleri ve anlayışları tıp insanları tarafından geliştirilmektedir.

Reklam

Sihirli kadın sitesi olarak bugün bu sağlık gelişmelerden biri lan “Multidisipliner tedavi” hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Mutidisipliner Ne demek ?

Multidisipliner ingilizce 2 kelimeden oluşmakta ve ikili yada çoklu disiplin anlamına gelir. Yani aynı konu başlığı altında toplanmış farklı konularda uzman kişilerin fikir ve amaç birliği olarak değerlendirilebilir.

Tıpta yer alan Multidisipliner anlayış da aynen yukarıda belirttiğimiz gibi farklı konularda uzmanlaşmış olan doktor hekimlerin herhangi bir hastalık veya sağlık sorunu ile ilgili tedavi arayışı içerisinde olan kişiye bilgilerini birbirleri ile uyumlu tedavi yöntemler içeren eş zamanlı veya sıralı şekilde tedavi uygulamaları yapmaları anlamına gelir.

Bu bir beyin cerrahının, diyetisyen ile çalışmasından tutun, bir böbrek mütehasının Psikoterapi uzmanı ile birlikte çalışmasına kadar varabilmektedir.

Multidisipliner Tedavi Nasıl olur ?

Multidisipliner Tedavi yöntemleri öncelikle kişinin rahatsızlığının temeline ulaşarak gerekli görülen tedavi süreçlerinin uzman doktorlar tarafından istişare edilerek uygun olan şekilde uygulanması ile ve tabi ki hastanın rızası ile gerçekleştirilmektedir.

Multidisipliner tedavilerde Doktor Hekimler konuyu bireysel olarak ele almazlar .  Konu ile ilgili hangi uzmanlıklardan faydalanacakları belirlenir.

Belirlenen Uzman hekim veya hekimler hastalığın tedavisi için rahatsızlık yaşayan kişinin sıhhatine kavuşması amacı ile aynen bir takım gibi çalışırlar.

Multidisipliner Tedavinin Amacı Nedir ?

Multidisipliner Tedavilerin Hastanın oası sorunlarını olması gerektiği sırayla gidermek, yeniden tekrarlanmasını önlemek gibi bir çok farklı sağlık açısından olumlu amacı söz konusudur.  Multidisipliner çalışmalar en yaygın biçimde üniversite hastanelerinde gerçekleştirilmenin yanı sıra bir çok hekim ve özel hastane tarafından da yaygın biçimde uygulanmaya başlamış durumdadır.

Reklam

SAĞLIK İLE İLGİLİ SİZİN İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.