Modern Eklektik Stil örnekleri

Eklektik Stil Nedir?

Eklektik stil, birbirinden farklı olan birçok stilin hayal gücü ve yaratıcılık ile bir araya gelmesinden oluşan dekorasyon stilidir. Ama bu anlamda dikkat edilmesi gerekli olan nokta; bu stillerin bir arada olmasında göz alıcılığının yakalanması, belli bir uyumun oluşması ve bütünlüğün olması gerekmesidir.

Farklı stillere ait olan aksesuarların, desenlerin ve kumaşların bir araya getirilmesi ile kendi kompozisyonunu yaratarak bir ahenk yakalamak ise oldukça önemlidir. Elektik stil, insanları dekorasyon anlamında özgür bırakan ve doğal bir yetenek isteyen stildir. Dekorasyon için unsurları bir araya getirirken belli kuralları ve kalıpları takip etmek gerekmese de, bu stilin uygulanmasında; iddialı aksesuarlar, karışık motifler, sıra dışı çağdaş objeler, farklı tarzlara ait mobilya ve aksesuarlar, parlak renkler ve vintağe parçalardan yararlanılmalıdır. Eklektik stilin yaratılmasında renk kontrastlarından yararlanmak en büyük kurtarıcı olacaktır. Örneğin; petrol mavisi ile sarı vintage tarzı bir objeyi bir arada bulundurmak oldukça ideal bir fikir olacaktır.

Bu stilin uygulanmasında dikkat edilmesi gerekli olan bir nokta da, evde bulunan her odayı farklı stillerde dekore etmek yerine, her odanın dekorunda kullanılan farklı stilleri ustalıkla birbirine karıştırmak olmalıdır. Aksi olan durumlarda eviniz dekorasyon dükkânı veya bir mobilya dükkânını andıracaktır. Stillerin birbirleri ile karıştırılmasında dengeyi yakalamak oldukça önemlidir.

Eklektik Stil En İyi Örnekler

Modern eklektik stile en güzel örnek Piero Lissoni’nin Karteli adına tasarlamış olduğu Pop koltuk veya Philippe Starck tasarımı olan Mademoiselle Chair’i gösterilebilir. Her ikisinde de çiçek baskılı olan kumaşlar tercih edilmiştir. Yine ünlü iç mimar Shelia Bridges’in elinden çıkan evlerde tam olarak modern elektik stil örnekleri olarak verilebilir.

Eklektik tarz yansıtanlar

Modern eklektik stil, evlerinize uygularken zorlanmayacağınız ve gündelik kullanım için oldukça rahat olan bir dekorasyon şeklidir. Önemli olan ise neresi dekore edilecek olursa olsun beklenmedik bir odak noktası ve dikkat çekici bir yer oluşturmanızdır. Örneğin; renkli bir salonda kullanılacak olan kırmızı bir lambader veya puf, var olan mekân oldukça sıra dışı bir görüntü katacaktır. Pembe olan duvarlar veya tek bir duvara uygulanacak olan bol çiçekli bir duvar kâğıdı hemen dikkatleri üstüne toplayacaktır. Klasik olan yuvarlak bir kanepenin yanında kullanabileceğiniz keskin hatlara sahip olan bir mobilya feminen çizgisi ile ortamı dengeleyecektir.

Eklektik stilde amaç farklı tarzların aynı anda kullanılmasıdır. Renk seçimlerinde ise natürel tonlar baz alınarak zemin, duvar ve döşeme rengi seçilmelidir. Fildişi, beyaz, bej, siyah ve gri gibi renkler en dikkat çekici olan renkler içine yer alır. Ama yeşil veya pembe gibi parlak olan aksesuarlar ile kombinlenmelidir. Aslında bu söylenenler sadece dekorasyon değil, aynı zamanda giyim ve moda için dahi geçerlidir.

Eklektik tarz için önemli detaylar

Modern eklektik stil uygulanmasından bazen rüküş, bazen country, bazen de vintage olabilirsiniz. Bunlarda dikkat edilmesi gerekli olan detaylar bulunur;

Koton ve keten gibi ham dokularında ipek bulunan, saten ve kadife gibi naif olan kumaşlar kullanmaya özen gösterin. Eskitme olan bir orta sehpa modern olan cam yan sehpa ile tamamlanmalıdır. Aksesuar seçimlerinde kontrast yaratmak gerekir. Çok modern bir figür çok klasik olan bir ürün ile dekore edilmeli ve bütünlenmelidir. Modern olan mobilyaların içlerine, antik olan melek bibloları, aynalar ve antik olan çerçeveler konulmalıdır. Aslında modern eklektil stil eski ile yeninin birbiri ile kombinlemesi olarak da tanımlanabilir. Ama her eski ile her yeni beraber kullanılmamalıdır.

Önemli olan renkleri ve objeleri en doğru şekilde seçmek ve evi içinde en doğru şekilde dekore etmektir. Bunun içinde ilk olarak insanların eklektil stil aksesuar, boya koltuk gibi ürünlerini incelemesi ve tam detaylı olarak bu konuda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Yani araştırma eklektil stil anlamında oldukça önemlidir. Ancak daha fazla modern eklektik örneği için Yeni Moda Oturma Odası Tasarımları incelemesini mutlaka okumakta yarar var.

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.