Migren Ağrısı için Pratik ve Doğal Çözümler

Reklam

Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir.  genellikle orta şiddette ya da şiddetli olur. Kişinin normal aktivitelerini engeller. Hem kişinin, hem de yakınlarının yaşam kalitesini bozar. Bulantı, kusma ısığa karşı aşırı duyarlılık gibi belirtileri olan bu hastalık kişinin kendisi ve ailesi için çok sıkıntı vericidir.

İşte sizi Migren kabusundan kurtarabilecek pratik ve doğal çözüm önerileri;

  • Ağrı geldiği zaman kahvesi bol olan soğuk ve sade bir kahve içilmesi tavsiye edilir.
  • 1 bardak kaynar suya 4-12 gram arasında kedi otu kökü konulup, 10 dakika bekletilir. Bu karışımdan yemeklerden önce günde 3 fincan tüketilmesi önerilir.
  • Defne tohumu toz haline getirilip, 5 gram balla macun yapılarak tüketilmesi önerilir.
  • 1 bardak kaynar suya 2-3 gram kekik konulup, 10 dakika demlenmeye bırakılır. Bu çaydan günde 3 bardak içilmesi tavsiye edilir.
  • 1 bardak suya 2-4 gram anason konulup, 10 dakika demlenir. Bu çaydan günde 2-3 fincan içilmesi önerilir.
  • 1 bardak kaynar suya 4-10 gram ufalanmış oğul otu yaprağı konulup, 10 dakika bekletilir. Bu karışımdan günde 3 fincan içilmesi tavsiye edilir.
  • Migren noktalarına papatya yağı ile masaj yapılabilirsiniz.
  • 2 su bardağı kaynar su içine, birer tatlı kaşığı hafif ezilmiş defne, oğul otu ve fesleğen konularak, 15 dakika demlenir. Bu karışımdan ılık olarak günde 2-3 fincan içilmesi önerilir. Şeker hastalığı olmayanlar bitki çayını bir kaşık balla tatlandırabilir.
Aslanpençesi Kürü 

4 – 5 gram (yaklaşık bir  tutam) kurutulmuş arslanpençesi kaynamakta olan yarım litre suyun içine atılarak  hafif ateşte 2 dakika kaynatılmaya devam edilir. İkinci dakikadan sonrasıcaklığınıkaybettirmeden10  dakikademlenir. Daha sonra soğuması beklenir ve süzülür. Demlemeişlemi  tamamlandığında mutlaka süzmeişleminin yapılması gerekmektedir.

Uyarı: Kesinlikle  demleme süresi tamamlandıktan sonra daha  fazla kabın içinde bitkiyi bekletmeyiniz, süzerek bitkiyi  ayırınız.

Bir ay boyunca bir gün  arayla (gün aşırı) bir su bardağı içilir. Bir aydan sonra 15 gün ara verilir.  Onbeş  günlük aradan sonra 6 ay boyunca haftada iki defa birer bardak içilir.  Altı aydan sonra dönem dönem uygulanır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Arslan pençesi çayı kullanırken içimini kolaylaştırmak için herhangi bir şekilde  tatlandırıcı veya başka bir madde kesinlikle ilave edilmez. Yemek yedikten bir  saat sonra içilir Arslanpençesi çayını hazırlarken kesinlikle 10  dakikadanfazla demlemeyiniz!. Demleme süresi  tamamlandıktan sonra süzülerek ayrılması gerekir. Hazırlanan arslanpençesinin  arta kalanı buzdolabında en fazla 3 gün korunabilir. Üçüncü günden sonra kullanılmaz ve mutlaka taze olarak tekrar hazırlanması gerekir.


Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.