Mide Asidi Artmasına Baskılayıcı İlaçlar Tedavi Etmiyor

Mide ile ilgili problemler ile ilgili bir çok farklı ilaç sunulmakta. Bu ilaçlar aynı ağrı kesiciler gibi anlık olarak urumun verdiği rahatsızlığı çözmekte. Fakat sorunun esasını yani mide asidinin artması sorununu çözmüyor. Sadece anlık olarak sizi daha konforlu alana geçiriyor.

Reklam

Mide asidi Baskılayan ilaçlar Gerçek sorundan sizi uzaklaştırıyor

mide-asidi-artmasina-baskilayici-ilaclar-cozum-degil-2

Mide asidi arttığında kimi zaman mide yanması ağza mide asidinin gelmesi gibi durumlara yol açabilir.

Bu durum bizleri rahatsız eden ve yaşam konforunu azaltan bir durumdur. Bu durumlara hemen mide asidi azalttığı ilaçlar kullanmak anlık olarak mide yanması rahatsızlığını giderse de aslında bizleri tedavi etmez.

Sadece anlık olarak durumun rahatsızlık veren yönünü baskılar. Bu durum ağrı kesiciler için de geçerli olduğu gibidir. Sorunu çözmez Durum iyiymiş gibi hissettirir.

Mide Asidi Neden Yanma Yada Ağızda Acı Tat yapar

Mide Yanması,  ağza mide asidinin gelmesi veya yemek borusunda yanma hissi bir çok insanın arada sırada yaşayabileceği bir sorundur.

Bu sorunun başlıca nedenlerinden biri yeme alışkanlığı bozuklukları ve yaşam şekli sorunlarıdır. Basit bir deyişle ya yenmemesi gereken gıdalar birlikte yenmesi durumu, fazla yemek yeme durumu , yada yemekten sonra hemen yatay pozisyona geçme yada uyuma gibi alışkanlıklar bu durumlara yol açabilmektedir. Buna asit Reflü yada  Gastroözefageal reflü adı verilir.

Bu durumun nadiren yaşanması doğal olarak karşılanırken çok sık yaşanması sorun oluşturabilmektedir.

Mide Yanması sorununu gözardı etmeyin

Mide yanması sorunu genellikle basit ilaçlarla çözüldüğüne inanılan bir durumdur. Fakat ilaçlar sadece durumu baskılar diğer bir değişle rahatsızlığın üstünü örter.

Reflü sorunu aslında ciddiye alınması gereken bir durumdur. Öyle ki mide yapısı ile yemek borusunun yapısı çok farklıdır. Mide yapısı mide asidine dayanıklı iken yemek borusu bu aside karşı savunmasızdır.

İlerleyen dönemlerde Mide asidi yemek borusunu yakarak hücresel değişikliklere uğratır ve uzun vadede kanser gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Mide İlaçlarının yan etkileri

mide-asidi-artmasina-baskilayici-ilaclar-cozum-degil-3

Mide sorunlarını baskılamak için üretilen ilaçların bir çoğu sorunun belirtilerini baskılıyor yani ağrıyı mide asidini azaltarak yada ağrıyı keserek kişiyi rahat ettiriyor. Bu ilaçların genel adı PPI dır. Yani Proton Pompası İnhibitörü.

Bu durum ise bir çok farklı soruna yol açabiliyor. Nihayetinde mide asidi alınan gıdaya göre dengeli biçimde artıp azalıyor yani sağlığa zarar vermek amaçlı değil mideyi sindirmeyi hedefleyen bir durumun sonucu aslında.

Yapılan son araştırmalarda mide asidi sorununu baskılamak için kullanılan ilaçların mide asidini azalması sonucu meydana gelebilecek diğer sorunları ortaya koyuyor.

Mide asidi azalınca ne oluyor 

Yapılan araştırmalar PPI ilaçların mide asidini azaltması sonucu meydana gelebilecek rahatsızlıkları şöyle sıralıyor:

Mide asidi azalınca meydana gelebilecek Rahatsızlıklar Nelerdir ?

 • Zatürre,
 • Bunama
 • Kemiklerde zayıflama ve kırıklar,
 • Alerjiler
 • Kalp Rahatsızlıkları,
 • Mide kanseri
 • Böbrek Rahatsızlıkları
 • İnce Bağırsak Bakteri artması ( SIBO )

Bu rahatsızlıkların yanı sıra ve bunlar ile bağlantılı olarak mide asidi azalması sonucu bazı mikro besinlerde de eksilme meydana gelebiliyor.

Mide asidi azalınca eksilen mikro besinler nelerdir ?

 • Amino Asitler
 • Çinko,
 • Bakır,
 • Magnezyum,
 • Kalsiyum,
 • Folat (b-9 Vitamini)
 • B-12 Vİtamini
 • Demir
Yaşam Şeklinizi ve yeme alışkanlıklarınızı düzenleyin

Mide ilaçları kullanmak çözüm olmadığıı gibi yukarıda belirttiğimiz sorunlara yol açmaktadır.

Mide asidi sorununu çözmek için öncelikle mide asidinin değil bunun yemek borunuza gelmesinin ve midenizde neden artıyor olduğunun bir sorun olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Eğer durum nadiren yaşanıyorsa bunun o zamanlarda beslenme şekliniz ile ilgili yada yaşam şekliniz ile ilgili olduğunu bilmeniz gerekir eğer durum sürekli yaşanıyor ise bir sorun olduğunu bilmeniz ve oktorunuza danışmanız çok önemlidir.

REFLÜ TEDAVİSİ

ve

Mide asidi sorunu ile ilgili beslenme alışkanlıkları YAZIMIZI OKUYABİLİRSİNİZ. 

veya

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dileriz

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.