Meyve Açlık Giderici olarak Kullanılmalı mı ?

Genellikle öğün dışı acıkma durumunda hemen evde bulduğumuz mevsim meyvesinden 1-2 tane ağzımıza atarak açlığımızı bastırma refleksi gösteririz. Böylece hem kilomuzu dengelediğimizi hem de meyveden gerekli vitaminleri aldığımızı düşünürüz. Fakat bu ne yazık ki doğru değil . Kadın sitesi Sağlıklı beslenme Form Bölümünde ” Meyve Nasıl Ne zaman tüketilmeli ?” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Meyve Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yapılan en büyük hatalardan biri beslenme sürecinde meyve tüketiminin tamamı ile özgür bırakılması

Halk arasında oluşmuş yaygın bir inanç meyvenin limitsiz yense bile bir zararının olmayacağı ; sırf meyve yiyerek zayıflanabileceği ve meyvenin sadece sudan ibaret olduğunu düşünmek. Mevsim gereği birbirinden güzel kış meyveleri sofralarımızı süslemeye başladı.

Canlı canlı renkleri ile soğukların artmaya başladığı şu günlerde içimizi ferahlatan yaz meyvelerinin sağlığa katkıları da saymakla bitmez. Ama….

 

Fazla meyve kilo aldırır

Unutulmaması gereken bir nokta; meyvenin yeterli miktarlarda tüketilmesi gerektiğidir. Meyveler, gereksinimden fazla tüketildiğinde fazladan enerji alımına sebep olacağından kilo kontrolüne ters etki yaratabilir. Çünkü basit karbonhidrat içeren besinlerdir. Meyvenin içinde yüksek miktarda fruktoz bulunur  ve vücut bunu glukoz ( şekere ) çevirerek kullanır. Meyveden sadece enerjinizi karşılayacak glikozu sağlarsınız ancak vücudunuzun tamiri için gereken proteinleri, enzimler için gerekli yağ asitlerini ve mineralleri  tek başına meyveden sağlayamazsınız. Bu yüzden sadece meyve yiyerek zayıflamaya çalışmak yanlış bir diyet şeklidir. Meyveler fazla yendiğinde, fazla kalori alınmasına neden olunur. Bu fazla kalori de kilo olarak geri döner. Bu yüzden meyve tüketiminde porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir. Bir kişinin bir günde yemesi gereken meyve miktarı, üç-beş porsiyon arasında değişir.

Bunu değiştiren faktör kişinin yaşı, cinsiyeti ve alması gereken kalori ile ilgilidir. Bu porsiyon miktarını gün içine dikkatlice dağıtmak gerekir. Çocuklarda ve büyüme çağında meyve günde en az 3 porsiyon alınması gerekir. 1 porsiyonu gösteren örnek miktar; 1 küçük boy elma, armut, şeftali veya 1 çay bardağı kiraz, erik veya çilektir. Karpuz kavunun 1 porsiyonu 2 parmak kalınlığında hilal şeklinde kesilmiş 1 ince dilim miktarıdır. Yetişkinlerde 2-3 porsiyon alımı yeterlidir. Vücudumuz için zararlı üç beyazdan, yani un, tuz ve şekerden en zararlısı şekerdir. Sanıldığı gibi kolesterol değil, şekerdir damar sertliğine sebep olan. Meyvelerin içinde ise bol miktarda şeker var, hele ki üzümde çok fazla miktarda bulunur.

Metabolizmamızın düzenli çalışması için ilk başta meyvenin ara öğünlerde tüketilmesi önerilir. Ayrıca kalorisi düşük tok tutucu, tüketimi kolay ve bulunabilirdir. Ana öğün olarak tüketilmesinde sakınca yoktur. Yemekle beraber tüketilince yağlandırmaz…

 

Meyveyi ne zaman ,  ne ile tüketmeli?

Etli yemeklerin yanında bol sebze meyve yemek bazı çalışmalarda etin kolesterolü yükseltici etkisini azalttığı üzerine bazı çalışmalar var. Yine yumurta tüketiminde de yanında meyve yemek veya suyunu içmek ya da menemen gibi sebzelerle pişirmenin de kolesterol açısından daha koruyucudur. Proteinli gıdalarla tüketilince daha uzun süre tok kalmayı sağlar ve insülin dengesi de korunur.

Bilinen ve birçok kişi tarafından uygulanan en büyük yanlış öğünde tek başına meyve tüketmektir. Yani sabahtan akşama kadar kiraz ya da karpuz yemek yanlıştır. Çok kısa sürelerde fazla kilo kayıpları sağlansa da kalıcı olmaz Kısa sürede ağırlık kaybı sağlar, hızlı kaybedilen ağırlık; yağdan değil yağsız kitleden oluşur. Eski beslenme alışkanlıklarına geri dönüldüğünde kaybedilen ağırlığın korunması mümkün olmaz, daha fazla kilo artışı olur.

Oysaki ana öğünlerde tüketilen meyvelerin yanında proteinli bir besinin olması tek başına meyve tüketimine oranla besin öğelerini içermesi sebebi ile her açıdan sağlıklıdır. Özellikle yaz mevsiminde kilo vermek için doğru bilinen yanlışlardan birisi de tüm gün yemek yemek yerine meyve yiyerek daha az kalori almaya çalışmaktır. Oysaki gün boyu tüketilen meyvede günlük almamız gereken kaloriyi karşılamaya yetebilir. Tek başına basit karbonhidrat alımı vücutta hızlıca harcanmaktansa depolanmayı tercih ederek özellikle adipoz doku üretimine sebep olur. Yani bel çevresi başta olmak üzere yağlanma artabilir. Yani kilo verme isteği hüsrana dönüşerek kişi kilo veriyor gibi tartı ibresinin düştüğünü görse de yağlanması değişmez…

 

Meyve Aslında Şekerdir

Gelelim önemli soruya “Peki ne kadar şeker kullanabiliriz?” Günde 8 kesme şeker hakkımız var. Başka hiçbir meyve ya da bal, reçel yememek şartıyla tabii ki. Örneğin bal ağırlıklı olarak früktoz içerdiği için, yiyeceğiniz meyveyi de üçte bir oranında düşürmeniz gerekir. Meyveler içeriğindeki karbonhidratın türü basit olması sebebi ile daha bilinçli tüketilmelidir. Çünkü basit şeker içeren besinler kan şekerini hızla yükseltip hızla düşüren etkiye sahiptir. Bu bağlamda meyvelerin glisemik indeksi göz önünde bulundurulmalı.

Meyveleri, az, çok ve orta şekerli diye, tabii ki geçişler var ama kabaca üçe bölmemiz mümkün. İlkbahar meyveleri, kiraz, vişne, erik, kayısı bir dereceye kadar az şekerli meyveler arasına giriyor ve başka hiçbir şeker tüketmediyseniz, yani hiç pasta kek yemediyseniz, çayınıza, kahvenize şeker katmadıysanız, günde 400 gram bu meyvelerden yiyebilirsiniz. Elma, armut, şeftali, portakal mandalina orta şekerli meyveler sınıfına giriyor. Bunlardan da 300 gram yiyebilirsiniz. Ama yine çayınıza, kahvenize hiç şeker koymamış, sabah kahvaltıda bal ve reçel yememiş olmak koşuluyla. Eğer yediyseniz onları da bu miktardan düşmek gerekir. İncir, muz ve üzüm gibi çok şekerli meyvelerden ise günde en fazla 200 gram yiyebilirsiniz.

Yani yaklaşık olarak 3-4 incir, bir muz gibi, Meyvelerin sağlığa olumlu katkılarının yanında aslında tüketimi ile ilgili bu tip yanlışları yapmamak gerekmektedir. Sıklığını ve miktarını doğru ayarladığımız süreçte vücuda olumlu getirileri vardır.

HIZLI KİLO VERMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN BASİT EGZERSİZLERİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİ ? O ZAMAN HEMEN YAZIMIZI OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. 

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN ! 🙂

GÜzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.