mesir-macunu

Mesir Macunu – Hikayesi ve Tarihi

Reklam

41 tür baharat ve şifalı bitki ile yapılan mesir macunu ilk defa Yavuz Sultan Selim hanın eşi Ayşe Hafsa Sultan’ın hastalanması üzerine devrin ünlü hekimi Merkez Efendi tarafından sultana uygulanmıştır. Hafsa Suştan sağlığına kavuşunca, bu şifalı macun halka da dağıtılmaya başlanmış ve halk arasında efsanevi bir ilaç olarak kabul edilmiştir.

Çeşitli medreselerde İslam bilimleri ve tıp eğitimi alan ve Asıl adı Müslihittin Ebu Taki Musa bin Mustafa bin Kılıç olan Merkez Efendi, 1.Süleyman’ın (Kanuni Sultan Süleyman) annesi Ayşe Hafsa Sultan’ın Manisa’da yaptırdığı imaretin yanındaki zaviyeye şeyh olduktan sonra eğitim-öğretim etkinlikleri ve hekimliği ile ünlendi. “Mesir macununu” ilk kez o yaptı ve Nevruz günü mesir macununu dağıtma geleneğini başlattı.

İleri tarihlerde İstanbul’a şeyh olan Merkez Efendi, Silivrikapı ve Topkapı arasındaki gezinti yaparken, yer altından su sesi duyup, kazdırdığında içi su dolu bir havuz çıkması üzerine burada sonradan Merkez Efendi Camii adı verilecek bir cami ile bir hamam yaptırdı. Bugün Zeytinburnu ilçesi sınırlarında bulunan Merkez Efendi türbesi ve yanındaki kuyu eskiden olduğu gibi korunmaktadır.

İşte her yıl kutlanan geleneksel mesir macunu festivali ile Merkez Efendi’nin Sultanı iyileştirmesi temsil edilir. Manisa Mesir macunu şenlikleri kapsamında halk oyunları oynanır, konserler verilir ve halta mesir macunları dağıtılır.

Lezzetli ve hoş kokulu bir macun olan mesir macunu; İnsana güç, kalbe ferahlık verir. Zekayı kuvvetlendirerek, dikkati arttırır. Sinirlere, nefes darlığı, baş dönmesi, sırt ve bel ağrısı, siyatik ve romatizma hastalıklarına iyi gelen mesir mecunu aynı zamanda kanı temizleme, kan dolaşımını düzenleme, göğsü yumuşatma, idrara çıkma zorluğunu giderme, hormonları çalıştırma ve iştah açma özelliklerine sahiptir.

Mesir macunu içinde neler var, içeriği nedir?
41 çeşit şifalı ot ve baharat karışımından hazırlanan mesir macunun içeriğinde;

 1. Anason
 2. Meyan Balı
 3. Çivit
 4. Çöp Çimi
 5. Çörekotu
 6. Darı
 7. Galanga
 8. Hardal
 9. Havlıcan
 10. Hindistan Cevizi
 11. Hindistan Çiçeği
 12. Hıyarşembe
 13. Kakule
 14. Karabiber
 15. Karanfil
 16. Kimyon
 17. Kişniş
 18. Zaferan
 19. Meyan Balı
 20. Kebabe
 21. Karahalil
 22. Limon Tuzu
 23. Udülkahır
 24. Iksir Şekeri
 25. Topalak Kökü
 26. Mürrüsafi
 27. Portakal Çiçeği
 28. Portakal Kabuğu
 29. Ravent
 30. Raziyane
 31. Safran
 32. Sakız
 33. Kara Halile
 34. Sarı Halile
 35. Sinameki
 36. Tarçın
 37. Topalak
 38. Vanilya
 39. Zencefil
 40. Zerdeçöp
 41. Günbalı

bulunmaktadır.

Mesir macunu nasıl kullanılır?

Reklam
 • Sıcak suya veya sıcak süte karıştırılarak içilebilir.
 • Çay içerken şeker yerine kullanılabilir.
 • Tatlı yerine kaşıkla yiyebilirsiniz.

2016 Mesir Macunu Festivali Ne zaman yapılacak?

Manisa’da bu sene 21-26 Nisan 2016 tarihleri arasında 475. kez yapılacak Uluslararası Mesir Macunu şenliklerinde 6 ton mesir macunu dağıtılacak. (Tarihsel gelişiminde; İnsanlar mesir macunu saçım töreninde bir tane mesir macunu alabildiği zaman tüm dileklerinin olacağına inanırlardı. Saçım töreni, bu adetin yüzyıllardır devam etmesinin en önemli sebeplerindendir.)

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.