Menopoz Döneminde Cilt Gençliği Nasıl Korunur

Her ne kadar istemesek de hepimizin eninde sonunda gireceği dönem Menopoz. Bütün kadınların eninde sonunda  yaşayacağı menopoz süreci vücudun tüm bölümlerinde olduğu gibi ciltte de bir çok belirgin değişim sürecine neden olur.  Bu dönemin olumsuz etkilerinin en aza indirecek  bazı küçük fakat çok etkili önlemlerle sağlıklı ve güzel bir cilt yapısını korumanın mümkün olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanları, yaşamın bu ikinci baharını yaşayan kadınlara önemli bakım bilgileri veriyor.  Kadın sitesi güzellik bölümünde uzmanlardan Menopoz etkilerinden cildi koruma tüyoları yazımıza yer veriyoruz…

 

MENOPOZ DÖNEMİNDE CİLDE NE OLUR

En başta östrojen olmak üzere birçok hormon için ilk hedef en büyük organımız olan cildimizdir .

Progesteron hormonu ve Östrojen hormonu , cildin kalınlığından, nem dengesinden ve kolajen salgılanmasından sorumlu olan hormonlardır. Cildimizin yaşlanmasında bu hormonların etkisi çok büyüktür. Menopoz dönemi ile birlikte bütün kadınların vücudunda azalan bu hormonlar,  derinin kurumasına, derideki esnekliğin azalmasına ve deri yapısının incelmesine sebep olur.

Ciltteki renk değişikliği, saçlardaki beyazlama, tırnaklardaki kırılma ve damar duvarındaki incelmeler menopozla birlikte görülen diğer dermatolojik değişikliklerdir. Bazı kadınlarda sivilceler, tüylenme artışı ve saçın ön kısmında dökülmeler de menopozla birlikte ortaya çıkar…

 

CİLDİMİZİ MENOPOZ ETKİLERİNDEN NASIL KORURUZ

menopoz-donemi-ve-cilt-sagligi-icin-2

Her kadının farklı cilt yapısı vardır ve her Cilt tipine uygun nemlendiriciler ve temizleyiciler ile  cildinizin kurumasına engel olabilirsiniz. Yaşlanmayı hızlandıran güneşin olumsuz etkilerinden hem yaz-hem de kış aylarında  cildinizi korumanız gerekiyor.

Dermatoloji Uzmanları; menopoz döneminde daha fazla özen isteyen cilt bakımının nasıl yapılması gerektiği konusunda bir çok bilgi veriyorlar.

Sizler için bu önerileri derledik…

 

 • CİLDİN GENÇLİĞİNİ KORUYAN VİTAMİNLER NELER

” Soya içeren ürünlerde bulunan isoflavin maddesinden dolayı menopoza bağlı şikayetlerin azalmasında faydalı olur. Dermatolojik olarak A vitamini, C vitamini, bitki büyüme hormonu, Peptit, ve Tropikal östrojen içeren kozmetik ürünler menopoz dönemindeki kadınlarda önerilen belli başlı  ürün gruplarıdır. A vitamini derinin kolajen salgılamasına, sağlıklı biçimde kalınlaşmasına ve cilt lekelerimizin en aza inmesi açısından etkili olur. C Vitamini ve E Vitamini de cildimize zarar veren antioksidanlardan arınmaya etkili antioksidanlardır, C ve E vitamini içeren gıda ve ürünleri yaşamınızdan eksik etmeyin. Ostrojen içeren Kozmetik ürünleri ,  kremler kullanarak derinizin elastiki yapısını koruyun.

 • PEPTİT ÇOK ÖNEMLİ

İçerisinde Peptit  olan kozmetik ürünler; sinirden kasa giden uyarıyı en aza indirir ve  kas kaynaklı çizgilerin azalmasına yardımcı olurlar. Bitki büyüme hormonu kinetin içeren ürünler ise kolajen salgısının artmasına, cilt lekelerinin açılmasına yardımcıdır. Bu ürünler tek başlarına ya da birlikte kullanılarak menopozdaki cildin bakımı açısından önerilir.

 • MAKYAJ MALZEMELERİNE DİKKAT

Makyaj malzemeleri cildi havasız bırakan ürünlerdir. Bu ürünleri kullanmaktan kaçınmanızı ve kullanım kurallarına uymanızı öneriyoruz. Makyajsız cilt güzelliği yazımızı BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ. 

 • KISA VE ILIK SUYLA BANYO YAPIN

Hem Menopoz öncesi hem de Menopoz süreci döneminde Çok sıcak suyla banyo yapılmamasına özen gösterilmelidir. Banyo süresinin  kısa ve ılık suyla olmasına çok dikkat edilmelidir. Banyo suyuna katılan yağlar ve duş sonrası vücuda uygulanan banyo yağları da cildin yapısının korunması konusunda büyük fayda sağlar. Sağlıklı Yıkanma kurallarını öğrenmek için HEMEN OKUYABİLİRSİNİZ

 • CİLDİN KURUMASINA İZİN VERMEYİN

Menopoz döneminde cilt bakımında bazı şeylere çok dikkat etmek gerekir. Bu dönemle birlikte cilt doğal olarak kuruma eğilimine girer ve bu cildin elastikiyetini yok eden kırışıklıklara sebep olan en önemli etkenlerden biri olduğundan dolayı  cildi kurutacak ürün kullanımından kaçınılmalıdır. Cildi kurutmayan temizleyiciler ve cilt tipine uygun nemlendiricilerin,doğal yağların  kullanılması çok önemlidir…

 

 • BELLİ SAATLERDE GÜNEŞ KORUYUCUSUZ ÇIKMAYIN

” Güneş koruyucu kullanımına menopoz döneminde çok önem verilmelidir. Güneş koruyucular; hem ciltteki renk değişikliklerinin önlenmesi, hem de yaşlanmanın engellenmesi açısından çok faydalıdır. Cilt yapısına ve tipine uygun olan koruyucular sık aralıklarla sürülmeli, dışarı çıkmadan 20 dakika önce uygulanmalıdır. Yüzme ve efor sonrası tekrar sürülmelidir. Son zamanlarda güneş koruyuculara serbest radikalleri yakalama özelliği olan vitamin E ve beta karoten gibi antioksidanlar da eklenmektedir.

 • ÖSTROJEN İÇEREN KOZMETİK ÜRÜNLERİ CİLDİN  ESNEKLİĞİNİ ARTTIRIR

İlla kozmetik kremler kullanacaksanız Bu kremlerin içerikleri cilt sağlığınız ve vilt gençliği açısından çok önemlidir. Harici östrojenler ve bitkisel kökenli östrojen içeren kremlerin menopoz döneminde ayrı bir yeri vardır. Bu ürünlerin derinin elastikiyetinde, kalınlığında, nemlendirici özelliğinde artışa yardımcı olduğu Kanıtlanmıştır. Hormon tedavisi alamayan kadınlara östrojen içeren kremler önerilmektedir.

Bitkisel kökenli, vücutta östrojen benzeri etki gösteren fitoöstrojen olarak adlandırılan maddeler kozmetik sektöründe günümüzde artarak  yer almaktadır. Kozmetik sektöründe , bitkisel östrojenler içinde en sık soya isoflavonoidleri ve resveratrol önemli biçimde yer almaktadır . Ciltte bulunan östrojen reseptörlerine bağlanarak, östrojen eksikliğinden dolayı meydana gelen deri yaşlanması belirtilerini azaltırlar. Yan etkileri, harici östrojenlere göre daha azdır.

 • ESTETİK İÇİN AMELİYATSIZ YÖNTEMLERDEN DESTEK ALIN

İlla estetik operasyona ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız , mümkün olduğunca peeling , botoks, peeling, dolgu ve lazer gibi neştersiz seçenekleri tercih edin . Kadın doğum uzmanları hormon re plasman tedavisi yani hormon takviyesi kullanımında sakınca görmüyorsa bunun cilt üzerine de olumlu etkisi olduğunu belirtiyor. Bu tedavinin uygun dozda ve sürede kullanımı olası yan etki riski açısından önem taşımaktadır.

” Menopoz sonrası cildi gençleştirmek amacıyla sadece beslenme tarzı, alışkanlıkların değiştirilmesi, kozmetik ürün kullanımı, güneşten kaçınma yeterli olmayabilir. Botoks, dolgu maddesi enjeksiyonları, peeling, lazer uygulamaları ileri durumlarda başvurulan yöntemlerdir. Bu yöntemler daha uzun süreli sonuç alınmasına yardımcı olur…

 

MENOPOZ DÖNEMİ BAKIM ÇANTASINDA OLMASI GEREKENLER

 1. Cildin nem dengesinin sağlıklı biçimde korunması için Ph 5.5 olan şampuan ve vücut yıkama ürünleri gibi kişisel temizlik ürünleri.
 2. Cilt yapısına uygun bir sabun veya temizleyici ürün. ( Yağlı ciltler için ise kepekli sabun, Normal ve kuru ciltler için gliserinli sabun gibi.)
 3. Gerçek maden suyu yada Cildi temizledikten sonra uygulanmak üzere sıkılaştırıcı tonik ( Not:  Kullanacağınız Tonikler Kesinlikle alkol, aseton, salisilik asit, resorsinol gibi cildi kurutan katkı maddeleri İÇERMEMELİDİR ! ).
 4. Yağlı ciltlere uygun yağsız krem veya jeller, yada organik zeytinyağı
 5. Cilt yapısına uygun nemlendirici kremler (kuru ciltler için yağlı, yağlı ciltler için ise az yağlı ve su bazlı),veya sızlma zeytinyağı ve soda karışımı.
 6. Yaz-kış dışarı çıkmadan sürülmek üzere yüksek faktörlü güneş koruyucular yada doğal güneş karışımları
 7. Geceleri uyumadan uygulamak üzere yine cilt yapısına uygun bir gece kremi veya doğal cilt karışımı
 8. Banyo suyuna karıştırmak için parfümsüz banyo yağları.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN LÜTFEN  TIKLAYIN

Güzel Günler Dilerim

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.