Meme Kanseri Nedenleri ve Korunma Yöntemleri

Her kadın için sağlığı önemlidir. Meme Kanseri her kadının korkulu rüyalarından biridir. Kadınlarda ve çok nadiren erkeklerde de görülebilen bu kanser türünün oluşmasına neden olan bazı önemli faktörler vardır. Bugün Sihirli Kadın Sitesi olarak sizler için dünyada gerçekleştirilen bazı araştırmalar doğrultusunda hazırladığımız meme kanserinin nedenleri ve korunma yöntemleri ile ilgili yazımızı paylaşmak istiyoruz…

 

Meme Kanseri İhtimalini artıran Nedenler Nelerdir ?

meme-kanseri-nedenleri-ve-korunma-yontemleri-2
 • Aşırı Stres

Stres seviyesinin yüksek olması meme kanseri riskini artıran faktörlerden biri.

 • Hormon dengesizlikleri

Kadın hormonlarında dengesizlik oluşması meme kanseri ve diğer kadın tipi kanserlerin meydana gelme ihtimalini artırıyor . Özellikle östrojen dengesinin sağlıklı olması kadın bedeni için çok önemli . Bu sebepten dolayı kadınların vücutlarında ki  Östrojen hormonunu azaltan  besinlerden  yada fazla östrojen içeren (özellikle mandıra ürünleri) besinlerden uzak durmalı.

 • Toksinler 

Çevresel toksinler, kişisel eşyalar en önemli etkenlerden bazıları, deodorantlar, parfümler ,  krem, ruj, oje ve bunun gibi  makyaj malzemeleri, kişisel bakım ürünü olan kadın pedleri ve besinlerde ki pestisitler, evde kullanılan kimyasallar östrojenin ritmini değiştirerek hormon dengesini bozuyor ve bu diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanseri riskini de arttırıyor.

 • Genetik Etkenler

Tüm kanser türleri için genetik yapı etkilidir . Aile geçmişinde meme kanseri geçmişi olan kişilerde doğal olarak meme kanser riski daha fazla görülmektedir. Fakat bazı alışkanlıklar ile bu ihtimali en aza indirebiliriz .

 • Kilo Problemi

Fazla Kilolu  olmak (Metabolik sendrom) bu geni harekete geçiriyor. Kilo kontrolünü ele alalım.

 • İnflamasyon

Vücutta meydana gelen inflamasyon , meme kanseri oluşmasında sebeplerden biridir.

 • Bağırsaklardaki bakteri dengesinin bozuk olması.

Beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik bağırsak işleyişimizi olumsuz etkiler ve bu bağırsak için gerekli bakterilerin azalmasına ve zararlı bakterilerin artmasına neden olmakta. Bu durum tüm kanser türlerini tetiklediği gibi meme kanserini ihtimalini de artırmaktadır.

 • Beslenme ve  Mikrobesin eksiklikleri 

Beslenme bozuklukları hatalı beslenme ve düzensiz beslenme gibi bir çok faktörden oluşmaktadır ve neredeyse tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanseri riskini de arttıran bir faktördür. Beslenme eksiklikleri ile meydana gelen vitamin ve mikro besin eksiklikleri aşağıdaki gibidir.

 1. A vitamini eksikliği
 2. D Vitamini eksikliği
 3. Folik asit eksikliği
 4. İyot eksikliği
 5. Esansiyel yağların eksikliği
 6. Melatonin eksikliği
 • Hatalı iç çamaşırı kullanımı

Meme kanserinin göz ardı edilen diğer bir nedeni hatalı çamaşır kullanımı en yaygın olarak da hatalı sutyen seçimidir. Göğsün şeklini hatalı biçimde kullanılan sutyenler bozar ve göğsün iç yapısına zarar verir. Aynı zamanda hatalı kullanımda aynı olumsuz sonuca yol açar

Sıkı ve balen barındıran sutyenler kullanılmamalı .Yapılan araştırmalarda sıkı ve içinde balen olan  sutyenlerin meme bölgesindeki lenf dolaşımını toksinlerin birikmesine neden olarak kanseri tetiklediği bulunmuştur.
Yapılan araştırmalarda yaklaşık 4000 kadının sütyen takma süreleri araştırılmıştır. Bu araştırma sonuçlarına göre , 24 saat boyunca sutyen takan kadınların Yaklaşık%25-30 unda meme kanseri geliştiği , 12 saatten dahauzun süre sutyen takan ve  yatakta çıkaran kadınların yaklaşık% 15 inde , 12 saatten daha az süre sutyen takan kadınların Yaklaşık %2 sinde , ender olarak sutyen takan, ya da hiç sutyen kullanmayan kadınların ise 168 / 1 inde  meme kanseri gelişme durumu olduğu görülmüştür…

Meme Kanserine Karşı Koruyan maddeler nelerdir ?
meme-kanseri-nedenleri-ve-korunma-yontemleri-3

Yukarıda sizinle paylaştığımız Eksik besinlerin yanı sıra bazı maddeler meme kanseri riskini azaltan dost maddelerdir. Bunlar :

 • Mantar
 • Polifenoller (kahve, böğürtlen türleri, yeşil çay,)
 • Curcumin( zerdeçal )
 • Sülforafan (kükürtlü besinlerde, brokoli, bürüksel lahanası, sarımsak, soğan)
 • Lycopene (domates, salça, kuru domates)
 • Sirtuinler
 • Resveratrol
 • Bütirat
Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır

Meme kanseri Belirtileri genellikle memede bir kitle hissedilmesi ile anlaşılır ve her kadının düzenli olarak meme kontrolü yapması gereklidir. Her hangi bir kitle tespit edildiğinde ise ihmal edilmeden acil olarak kadın sağlığı uzmanı bir hekime başvurulmalıdır.  Lütfen unutmayın Erken teşhis hayat kurtarır.

EN SIK RASTLANAN KADIN SAĞLIĞI ŞİKAYETLERİ YAZIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYI 

veya

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI OKUMAK İÇİN BURAYI TIKLAYIN 

Sağlıklı günler diliyoruz

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.