Meme Kanserinin en belirgin belirtileri

Bildiğimiz gibi her kadın ve hatta bazı erkekler meme kanseri rahatsızlığına yakalanma ihtimali taşıyor.Özellikle kadınlarda 40 Yaş üzerinde yaygın biçimde görülebilen meme kanserinin tedavisi mevcut. Erken teşhis koyulması durumunda yaşamın kalitesinden çok fazla taviz vermeden sağlıklı biçimde Hayat sürebilmekte. Kadın sitesi kadın sağlığı bölümünde “meme kanserinin erken belirtileri ,  kendi kendine meme kontrolü ve tedavi ” konusunu paylaşıyoruz…

 

Meme kanserinde kişinin kendini muayene etmesi Erken teşhis açısından çok önemli

meme-kanserinin-en-onde-gelen-belirtileri-kendini-muayene-et-sakin-ihmal-etme

Birçok kanser hastalığı türünde olduğu gibi Meme kanserinde de Erken teşhis hayat kurtarmakta. Erken teşhis konusunda Biz kadınların kendi kendimize basit muayeneler yapmamız çok önemlidir.

“Korkmayın, Utanmayın ve Sakın ihmal etmeyin !”

Her kadının meme kanserinin erken teşhisi konusunda bazı temel bilgilere sahip olarak kendisini Belirli aralıklarla Kontrol etmesi gerekmektedir. Meme kanseri çoğunlukla önceden önemsiz gibi görünen ufak tefek belirtiler göstererek varlığını önceden haber vermektedir. Bu konuyla ilgili olarak yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız bazı meme kanserini önceden haber veren belirtileri ve bu belirtileri kendiniz nasıl gözlemleyebileceğinizi paylaşmak istiyoruz.

Bu şekilde Sizlerde bir meme kanseri durumunu önceden tespit ederek yaptığınız ve doktorun koyacağı erken tanı ve Erken teşhis doğrultusunda gerekli tedavileri büyük sorunlar yaşamadan kolayca atlatarak yaşamınızda sağlıklı biçimde devam edebileceksiniz…

 

Meme kanserinin önceden belirtileri ve kadınların kendini muayenesi

meme-kanserinin-en-onde-gelen-belirtileri-elle-muayene hayati-onem -tasiyor

Öncelikle rutin olarak aşağıda sizlerle paylaşacağımız erken tanı Gözlem ve basit muayenelerini ergenliğe girmesinin ardından Her kadının en az ayda bir kere gözlemlemesi gerektiğini belirtmek istiyoruz.

  • Elle muayene alışkanlığı edinilmeli

Ergenlik çağlarından itibaren her kadının mutlaka el ile kendi memesini kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmesi gerekmektedir. 35 kırklı yaşlardan sonra ultrasonik ve mamografik tarama rutini periyotlarını Her kadının sıklaştırması gerekmektedir. Elle muayene Her Yaşta kadının alışkanlık haline getirmesi gereken bir kendini kontrol etme yöntemi olarak en az Ayda bir kere yapmak Hayati önem taşımaktadır. Ultrasonik ve demografik taramalar meme kanseri ile mücadele konusunda yüksek oranda başarılı Erken teşhis sonuçları vermekle beraber kişilerin kendilerini kontrol etmeleri de çok büyük biçimde önem taşımaktadır…

 

  • Memede kitle kontrolü

Meme kanseri konusunda en büyük belirtilerden biri koltuk altı ve meme bölgesinde Ele gelen kitlelerdir. Bu durum hiçbir yaş ve hiçbir şartta ihmal edilmemesi gereken en önemli belirtilerden biridir Eğer elinize tanımlayamadığım bir kitle geliyorsa mutlaka kadın doktoruna görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Genel el ile yapılan kişisel meme muayenelerinde kanserli olan kitlelerin diğer şişkinlik ve bezelerden daha sert yapıya sahip tükürüklü bir yüzey ihtiva eden ve düzensiz kenarlı yapılara sahip olduğu Uzmanlar tarafından belirtilmektedir…

 

Meme kitle kontrolü nasıl yapılır?

Memede kitle kontrolü yapmak için ilk önce bir elinizi başımızın altına yerleştirmeniz gerekmektedir.

Sonra diğer elinizin işaret ve orta parmağını kullanarak diğer tarafta bulunan göğsünüze dokunmanız gerekmektedir. Aynı şekilde diğer elinizi başımızın altına koyup öbür elinizle diğer memenizi de kontrol etmeniz gerekmektedir Mehmet başından başlayarak dairesel hareketler yaparak memenin dışına doğru yuvarlaklar çizerek hareket uygulayın.

Aynı işlemi koltuk kartınızın tam ortasından başlayarak bir spiral çekiyormuş gibi genişleyen daireler çizerek yapınız yeterlidir.

Eğer yukarıda belirttiğimiz şekilde daha önce var olmayan bir kitle ile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir…

  • Memede akıntı

Özellikle meme başı bölgesinde herhangi bir gebelik durumu olmadığı ve sıkma eyleminde bulunmadığı durumlarda meme başı veyahutta ucundan tek bir kanaldan şeffaf renkli akıntı veya kan ya da kanlı akıntılar geliyorsa bu konuya süratle eğilerek hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kanlı veyahutta şeffaf ama olağan dışı olan meme başı akıntıları meme kanseri riskini arttırmaktadır an bir lezyon türü intraduktal papilLom durumu nedeni ile olabilmektedir…

 

  • Meme başında oluşan şekil bozuklukları

Ayda bir yapacağınız rutin kontroller den biri meme başı şekil kontrolüdür.

Bu kontrolü yapabilmek için öncelikle bir ayna karşısına geçmeniz gerekmektedir. Ve yemeğinizi herhangi bir çökme şekil bozukluğu içe doğru çekilme meme ucundaki gözeneklerde olağandışı büyüme gibi durumlar var mı bunu kontrol etmeniz gerekmektedir.

Eğer meme başında olağandışı şişmeler gözeneklerde fazla büyümeler kızarıklıklar ve şekil bozuklukları gibi bir durumla karşılaşırsanız hemen doktorunuza görünmenizi öneririz…

 

  • Meme genelinde meydana gelen şekil bozukluğu

Öncelikle yeniden ayna karşısında geçmeniz ve el ile kendinizi muayene etmeniz gerekmektedir.

Ellerinizi belinize koyun bu hareketle göğüsleriniz birazcık yukarıya doğru kalkacaktır.

Daha önce de bu kontrolü yaptıysanız ve bir vicdansızlık yani simetri bozukluğu olup olmadığını biliyor olursunuz. Bir önce kontrol ettiğinizde nazaran Eğer bir simetri bozukluğu yani hizalanma bozukluğu mevcutsa veya memelerden biri diğerine göre daha önceki kontrolünden daha büyük hale gelmişse bu memeniz de bir şekil bozukluğu oluşmaya başladığının göstergesidir.

En kısa zamanda kadın doktorunuza bu konuyu tanışın ve kontrolü ihmal etmeyin

  • Memede içe doğru çekinti şişlik ve ödem

Her ödem ve şişlik meme kanseri belirtisi değildir özellikle hamilelik ve muayyen günlerde kadınlar sıkça ödem ve şişkinlik ve bunlara bağlı rahatsızlıklar hissedebilirler. Bunlar doğal süreçlerdir.

Fakat memeyi kaplayan cilt bölgesinde içeriye doğru çekintiler çökmeler portakal kabuğu dokusu gibi pürüzlü bir yapı oluşumu şişlik ve ödeme eşlik ederse bir an önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir…

 

Bu belirtiler her zaman meme kanseri olduğunuz anlamına gelmez

meme-kanserinin-en-onde-gelen-belirtileri-kendini-muayene-et-sakin-ihmal-etme

Yukarıda belirttiğimiz her durum meme kanseri olduğunuz anlamına gelmeyebilir Yani bu durumları arada bir yaşıyor doktorunuza danışıyor fakat ne mutlu ki meme kanseri teşhisi tarafınıza koyulmuyor ve rahatlıkla hayatınızı sürdürüyor olabilirsiniz.

Fakat kendinizi muayene etmeyi alışkanlık haline getirmeyi ve yukarıda bahsettiğimiz türde değişiklikleri gözlemlemeyi ve doktorunuzla irtibat halinde olmayı lütfen ihmal etmeyin. Nihayetinde sürekli olarak sağlıklı olduğunuzun onayını alıyor olmakta sizleri rahat ve huzurlu hissettirecektir. Fakat aksi bir durum olması konusunda yapacağınız bu rutin kontroller Erken teşhis konusunda sizlere yardımcı olacak ve hayatınızı sağlıklı biçimde devam ettirebilmesi için en büyük yardımcınız olacaktır.

VAJİNAL KANSERLERİN ERKEN TEŞHİS BELİRTİLERİNİ BU YAZIYI OKUYARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. HEMEN OKUYUN

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler diliyoruz

Zep

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.