Maşukiye’de Tatil 4 mevsim boyunca sürer…

Reklam

Doğusuda Sakarya ile sınır olan Maşukiye, hem Sapanca gölünün kıyısında, hemde Kartepe zirvesinin eteklerinde olması nedeniyle tüm mevsimleri ayrı güzellikte yaşamaktadır. Ulaşımı ise son derece kolay. İstanbul’dan çıktıktan yaklaşık 1,5 saat sonra insanın içini ferahlatan dereleriyle Maşukiye alabalık vadisine varıyorsunuz.

Maşukiye Kocaeli İline bağlı bir belde olup, ilçe ve il merkezine uzaklığı 20 kilometredir. Güneyinde Kartepe ve Samanlı  dağları bulunmaktadır. Dağ turizmi açısından çok elverişli bir konumda olan Kartepe, İzmit’in güney doğusundadır. Yüksekliği 1606 m’dir. Çam, kayın, ıhlamur ağaçlan ve rengârenk çiçeklerle çevrilmiş yoldan Kuzu Yaylası’na gelindiğinde ise temiz havanın, panoramik manzaranın ve vahşi doğanın birbiriyle kaynaşarak size büyülediğini hissedersiniz. Maşukiye’nin ismi aşık anlamına gelen maşuktan geliyor.  Gerçekten de etraftaki doğal güzellikler “buraya gelen aşık olur” sözünü doğrular nitelikte.

Kış sporlarının yapıldığı diğer turistlik bölgelerimize göre deniz manzarasına sahip birkaç dağdan biri olması nedeniyle ayrı bir güzellik taşıyan Kartepe, yaz ve kış faydalanılabilecek bîr özelliğe sahip. Kartepe ormanları ve Kuzu Yaylası, günübirlik turizme’de hizmet vermekte ve gelenlerin tüm ihtiyaçları karşılanmaktadır. Günümüzde bahar ve yaz aylarında gezilmeye daha elverişli olan Kartepe, yapılan otel ve kayak pistleriyle kış sporları için’de ideal bir merkez haline gelmiştir. Aslında tepenin ismi “Keltepe” ama bol kar yağdığı için İzmitliler bu adı uygun görmüş. Kartepe üzerinde birçok yürüyüş rotası mevcut. Hatta buradan Samanlı Dağları’nın diğer bölgelerine birkaç günlük kamplı yürüyüşler de yapılabiliyor.

İstanbul’a 120 Km, İzmit’e 37 Km, Maşukiye’ye 17 Km uzaklıktaki  Kartepe özellikle Büyük merkezlere uzaklığı, dağ yolunun sürekli açık olması ve gelenlerin her türlü ihtiyacının rahatlıkla karşılanabiliyor olması ile cazip bir merkez olmaktadır. Maşukiye’ye gelip de kirazlı yaylaya çıkmadan dönmeyin. Burası aslında büyük bir piknik alanı. Ama sadece manzara izlemek için de gelebilirsiniz. Çünkü aşağı baktığınızda  Maşukiye bölgesi ve Sapanca gölü boydan boya görülebiliyor. Kirazlı Yayla bölgeye tam anlamıyla kuşbakışı bir görüş sağlıyor. İzmit Körfezi bile ayağınızın altında.

Maşukiye demek alabalık demek. Zaten bölgenin adı da alabalık vadisi. Dere kenarında fonda kuş sesleri eşliğinde sakin ve huzurlu bir yemek yiyebilirsiniz. Maşukiye’nin meydanında hediyelik eşya satan dükkânlar mevcut. Tahtadan yapılmış süs eşyaları, yöresel peynirler ve sırt bölgesi için tasarlanmış ahşap masaj aletleri en çok satılanlar. Maşukiye’nin önemli bir özelliği de tüm sokak isimlerinin çiçek adları olması. Belediye ilk kurulduğunda sokaklara Maşukiye Çiçekçilik’ten alınan listeye göre menekşe, papatya, oya ağacı sokak, küpe çiçeği caddesi gibi isimler verilmiş.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.