Mantar Rahatsızlığı ile Nasıl Başa Çıkılır

Ayak mantarı bir çok insanın farklı nedenlerle hayatında en az 1 defa yaşadığı sorunlardan biridir. Bu sorun farklı nedenlerle yaşanabilir fakat mantar sorunu ile mücadele etmenin ve korunmanın yöntemleri aynıdır. ..

Reklam

 

Tırnak Mantarı

mantar-rahatsizligi-ile-nasil-basa-cikilir-2

Tırnak mantarı genellikle ayak mantarı olarak bilinir. Sorun aslında ayak derisinde değil. Tırnaklarda baş gösterdiği için aslında doğru söylem Tırnak mantarıdır.

Mantar bakterileri tırnaklarda yayılmaya başlayarak deri üzerine yayılır . Bu yayılma sonucu terleme deri dokusunda değişikliğe neden olabilir.

Mantarın bulaşıcı özelliği vardır ve hem tırnaklardan ayağa ve vücudun diğer bölgelerine bulaşabileceği gibi ayrıca farklı insanlara temas tolu ile kolaylıkla bulaşır…

 

Mantar rahatsızlığı belirtileri nelerdir?

Mantar rahatsızlığı belirtileri çok belirgin ve ayırt edici 4 temel özelliğe sahiptir.

 1. Kötü koku,
 2. Kaşıntı,
 3. Deri üzerinde farklılaşmalar
 4. Tırnak mantarında ayak tırnakları rengi değişmeye tırnaklar mat ve sarı kahve rengi renk almaya başlar ve daha kalın bir yapıya bürünerek  kırılgan olur

Eğer ayak kokunuz koltuk altlarınızda koku ve deri üzerinde alerjik görünümlü değişimler ve kaşıntı varsa bu mantar belirtileridir.

 

Mantar ile nasıl başa çıkılır Nasıl Korunulur ?

Mantar yaygın biçimden kişiden kişiye geçerek ve hijyen koşullarını yerine getirmemek nedeni le olur.

 1. Hijyen kurallarına uyun: Düzenli olarak ayaklarınızı ve kapalı bölgeler olarak bilinen koltuk altı ve bacak arası bölgelerinin yıkanması çok önemlidir.
 2. Kurutmak çok önemli: Ayak bacak arası ve koltuk altı bölgelerinin iyice kurutulması çok önemlidir. Mantar su ve sıcak ile en elverişli yayılma olanağına sahip olur. Dolayısı ile yıkandıktan sonra ve genel olarak ayak koltuk altı ve bacak arası bölgelerin kuru olmasına dikkat edilmelidir.
 3. Giyim alışkanlıklarınızı düzenleyin: Giyim konusunda hijyen şartlarına dikkat etmek mantar açısından çök önemlidir. Özellikle ayaklar sürekli olarak ayakkabı içerisinde olması dolayısı ile çok daha fazla terler ve havasız kalır . Bu nedenle ayaklarda meydana gelebilecek tırnak mantarı oluşumu için elverişli bir ortam oluşur. Özellikle çoraplarınızı ve iç çamaşırlarınızı sentetik olmayan pamuklu seçmeniz ve sürekli olarak değiştirmeniz çok önemlidir. Aynı şekilde iç çamaşırı değiştirme sıklığınız en az günde 1 olmalıdır.
 4. Mantardan korunmak için doğru beslenin : Mantarlar temas yolu ile geçmenin yanı sıra gıdalar ile de bizlere bulaşabilir. Özellikle gıdalarınızı arındırmanız çok büyük önem taşır. sizden önce mantar olan bir insanın sizin aldığınız bir elmaya temas etmiş olması sizin dokunarak mantarı kendi vücudunuza almanız mümkündür.
 5. Umumi tuvaletlerde Dikkat : Özellikle umumi tuvaletler mantar gibi bulaşıcı olumsuz rahatsızlıkların bulaşması için çok verimli bir ortamdır. Yanınızda bakterilerden koruyacak temizleme malzemeleri ile tuvalete girmeniz ve tuvaleti ihtiyaç gidermeden önce temizlemenizi bu olumsuzluklardan korunmak için sizleri koruyabilir.
 6. Sauna, spa  ve Hamamda dikkat: Hamam , sauna ve Spa gibi alanlar sıcak ve bir çok insanın tenine temas eden alanlar mantarların hızla çoğalması için çok uygun alanlardır. Bu alanlarda kendinizi mutlaka korumalısınız ve bazı mantardan koruyan arındırıcı ürünleri mutlaka bu alanlara girerken ve çıkarken kullanın.
 7. Çamaşırlarınızı ayırın.: Çamaşırlarınızı bir arada yıkamamaya gayret etmelisiniz. Örnek olarak iç çamaşırlarınız ile çoraplarınızı mantar olsa da olmasada bir arada yıkamamaya özen göstermelisiniz. HerBöylece bir bölgeen diğerine yani bayaklarınızdan bacak aaranıza mantar bulaşması ihtimalinin önüne geçmiş olursunuz.
 8. Eğer mantar rahatsızlığınız varsa o bölgeye temas eden çamaşırlarınızın arındırıcı doğal veya dermatoloji  ürünleri ile doğru şartlarda yıkanması gerekmektedir. Bu mantardan kurtulmak ve  diğer bölgelere bulaştırmamak için gereklidir.

Mantar tedavisi

Mantar çok hızlı bulaşan bir rahatsızlıktır fakat çok hızlı tedavi olan bir sorun değildir.

Mantar rahatsızlığı bizleri hem sosyal yaşam konusunda zor duruma sokar hem de yayılan özelliği ile rahtsız edebilir. Dolayısı ile mutlaka hekim desteği almakta fayda vardır.

hekimin önereceği tedaviyi çok sadık ve dikkatli biçimde uygulamanız gerekmektedir.

Çoğu zaman bölgeye uygulanana kremler önerilmesinin yanı sıra nadiren dahili olarak hap kullanımı ile de tedavi edilebilmektedir.

MANTARDAN KORUNMAK İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.