Makyaj

Makyaj genel anlamda herhangi bir şeyin görüntüsünü düşük veya yüksek oranda değiştirerek güzel yönlerinin daha fazla öne çıkartılması ,değiştirilmesi, faklı hale getirilmesi gibi düzenlemelerin genel tanımıdır.

Reklam

Kadın makyajı da kadınların yoğunlukla yüz bölgesine uyguladıkları çeşitli doğal veya kimyasal kozmetik ürünleri birleşimleri ile uyguladıkları boyama tekniklerine verilen genel addır.

Makyaj Neden Yapılır ?

makyaj-nedir-2

Makyaj çoğunlukla kişinin daha güzel görünmek amacı ile yaptığı bir işlemdir.

Kimi zaman kişinin beğendiği yönlerini daha da fazla belirgin, görünür hale getirmek isteği ile yapılan makyaj büyük değişikliklerden çok ufak rötuşlar ile belirginleştirme işlemidir.  Bu durumda makyaj yapan kişinin makyajlı hali ile makyajsız hal arasında farklı olarak nitelendirilmeyecek değişimler küçük farklar vardır.

Bazı durumlarda ise makyaj bir maske görevi görerek tamamı ile farklı bir ifadeye büründürmek için yapılan bir çeşit kamuflajdır. Bu durumlarda kişinin makyajsız hali ile makyajlı hali arasında belirgin farklar vardır.

Makyaj aynı zamanda fiziksel belirgin bazı yaraların fiziksel bozuklukların gizlenmesi için de başvurulan bir uygulamadır.

Makyaj Nasıl Yapılır ?

Makyaj bin yıllardır özellikle kadınlar tarafından uygulanan bir boyama tekniğidir. Makyaj kişinin kendisi tarafından yapabileceği bir uygulama olmasının yanı sıra makyaj uzmanları tarafından da yapılmaktadır.

Vücudun her bölümüne uygulanabilen makyaj , kalem, fırça, sünger veya parmak ile vücudun düzenleme yapılmak istenen bölge veya bölgelerine, Pudra ( toz ) , sıvı , yarı sıvı, katı maddelerin sürülmesi, dağıtılması gibi tekniklerle uygulanmaktadır. Eski zamanlarda bitkisel ve boya bırakan kömür gibi taşlar kullanılarak yapılan makyaj günümüzde yaygın biçimde makyaj için özel olarak üretilen kozmetik ürün adı verilen ürünler ile yapılmaktadır.

Günümüzde en iyi makyaj nasıl yapılır sorusunun belirgin bir cevabı yoktur değişen teknikler, değişken moda akımları makyajı gelir geçer bir durum haline getirmiştir.Makyaj yapmak konusunda çeşitli teknikler olmakla beraber makyaj uygulamasını yapan kişinin yeteneklerini arttırması ve modaya göre uyum sağlaması mümkündür.

Reklam

Makyaj Malzemesi Nedir ?

makyaj-nedir-makyaj -malzemeleri-kozmetik

Makyaj Malzemesi makyaj işleminin uygulanması için kullanılan kozmetik üreticileri tarafından çeşitli taş, bitki , hayvansal ürünler, kimyasal bileşimler ve bu ürünleri uygulamak için kullanılan metal plastik kağıt , pamuk ve pamuklu ürünlerin tamamına verilen addır.

Makyaj malzemeleri üreticilerin yanı sıra kişiler tarafından tabiatta bulunan çiçek , kömür gibi boya veren ve cilde tutunan ürünler ile yapılabilmektedir.

Günümüzde kozmetik dünyası bir çok farklı kozmetik ürün çeşidi ile çok büyüktür.  En yaygın bilinen makyaj malzemeleri maşa, pudra,ruj,allık, aydınlatıcı,rimel, göz kalemi, firkete ,cımbız gibi ürünlerdir

Makyaj Ne zaman Yapılır ?  

Makyaj genellikle diğer insanlarla sosyalleşmek amacı ile kendini daha güzel göstermek için yapılan bir uygulama iken ,kişinin ruh haline göre dilediği zaman yaptığı bir işlemdir.

Daha az makyaja ihtiyaç duymamak için güzellik tüyolarını öğrenmek için

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN…

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZU OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN HEMEN TIKLAYIN 🙂

Güzel günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.