MAKARNA NEDİR , NASIL YAPILIR ?

Makarna

Neredeyse Tüm dünyada en hızlı pratik ve doyurucu şekilde öğünün temel yemeklerinden biri makarnadır. Kadın sitesi yemek bölümümüzde ” Makarna nedir ? Makarna nasıl haşlanır ” yazımıza yer veriyoruz…

Reklam

 

Makarna Nedir?

MAKARNA NEDİR ?
makarna-nedir-makarna-nasil-haslanir-2-makarna-nedir

Makarna Temel olarak unun su ile karıştırılmasından oluşan hamurun ince ince ve farklı şekillerde kesilip kurutulması ile yapılan yemektir. Makarna kesim ve verildiği şekle göre spagetti makarna, düdük makarna, fiyonk makarna, burgu makarna, kelebek makarna, erişte makarna, gibi farklı isimlerle adlandırılır. temel ham madde olarak türüne göre aslında hepsi aynı şeydir. Zevke uygun olarak farklı şekillerde üretilmektedir.

Makarna su ile kaynatılıp haşlanarak ve farklı malzemeler ile sıcakken yada soğuduktan sonra üzerine koyularak tüketilen bir gıdadır.

Makarna un ham maddesi beyaz buğday unu, kepekli un, tahıllı un ve glütensiz un gibi bir çok farklı buğdaydan elde edilen türlerde değişiklik gösterir. Un içeriğinden üretilen hamur olması nedeni ile  makarna yüksek miktarda karbonhidrat içermektedir.

 

Makarna nasıl yapılır ?

MAKARNA YEMEĞİ NASIL YAPILIR
makarna-nedir-makarna-nasil-haslanir-3-nasil-yapilir

Makarna haşlamak çok kolaydır. Temel olarak mantık tektir makarnaları yapışmadan ve hamura dönüşmeden haşlamaktır.

 1. Makarna miktarına göre tencereye su koyun
 2. Su kaynayana kadar ısıtın
 3. Dilediğiniz miktarda katı veya sıvı yağ koyun ( yağsız da haşlayabilirsiniz )
 4. Dilediğiniz miktarda tuz koyun ( Tuzsuz da yapabilirsiniz )
 5. Makarnaları içine atın
 6. 30 saniye ile 1 dakika arası karıştırın
 7. Paket üzerinde belirtilen süre isteğinize göre diri yada sünmüş olacak sürede kaynatın
 8. makarna kaynadıktan sonra üzerine 1 bardak soğuk su koyun
 9. 1 dakika daha ısıtın
 10. makarnayı süzün
 11. Servis edin

 

Makarna ne kadar sürede haşlanır.

Hazır makarnalar paketleri üzerinde yazılı değişen sürelerde ortalama 8 ila 25 dakika arasında değişen sürelerde haşlanmaktadır…

Soslu makarnalar nasıl yapılır

Soslu makarnalar genelde sosu ayrı olarak yapılıp makarna haşlandıktan sonra içine karıştırılarak yada üzerine koyularak servis edilerek yapılır.

Bir çok farklı makarna sosu vardır. Bunlar mantarlı, domatesli yada domates salçalı, kaşarlı gibi çeşitlidir. Panne arabiata veya pane sos gibi bir çok farklı isimle adlandırılır.

Ayrıca ketçap , yoğurt, acı sos gibi soslarla da sonradan damak tadına göre lezzetlendirilebilir.  Üzerine permasan peynir, kaşar peyniri yada beyaz koyularak da tüketilebilir.

 

Makarna içine ne koyulabilir?

Makarnanın içerisine ana yemek olarak yapılan tüm gıdalar haşlanarak yada pişirilerek damak tadına göre koyulabilir. Karışık sebzeli, brokolili, kıymalı, parça kırmızı etli, mantarlı, tavuk parçalı gibi bir çok farklı çeşidi damak tadına uygun şekilde ayrı pişirildikten , makarna haşlandıktan sonra içerisine koyularak tüketilebilir.

DİĞER EN YENİ NEFİS YEMEK TARİFLERİ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Güzel günler dilerim

 

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.