Lotte Reiniger Kimdir ?

Bugün sizler için seçtiğimiz sihirli kadın Charlotte Reiniger kısaca Lotte reiniger. Lotte 1889 yılında almanyada doğmuş olan deha olarak nitelendirebileceğimiz bir kadın sanatçı. Neden deha dediğimizi hemen altta vereceğimiz bilgi ile anlatmak istiyoruz.

Lotte genç yaşlarda sahip olduğu oyuncaklar ile senaryolar yapıp bir süre sonra ailesini de bu oyunlara dahile ederek dehasını göstermekteydi. Ardından gençlik yıllarında çin gölge oyunlarına ilgi duymaya başladı ve bu konuda eğitimler aldı. Bir süre sonra Walt Disneyin bile hayranlığını kazanan ve bir çok çizgi filminde esinlendiği bir şey yaptı.

Elinde makas ile siyah kağıtları farklı figürler ile keserek beyaz yüzeye yerleştiriyor ve farklı senaryoları değişik pozlardaki bu figürler ile fotoğraflayarak eski adıyla çizgifilm bugünkü adıyla animasyon filimleri yapmaktaydı.

 

charlotte-reiniger

 

Lotte’den Muhteşem bir söz: Perimasallarının gerçekliğine Gazetelerde yazanlardan daha fazla inanırım.

LotteReiniger

 

 

1981 yılında almanyada 82 yaşında hayatını kaybeden lotte animasyon filimlerin babası daha doğrusu annesi olarak anılmakta. Gerçi tüm mucitlerin erkekler olduğu zannedilen dünyamızda bir kadın olarak bunu yapmış olması inanılmaz gibi geliyor fakat gerçek :).

Lottenin doodle animasyonunu da bir kadın yapmakta fakat tabi ki bugünün teknolojisi ile lottonun yaptığı gibi yıllarca sürmemekte.

 

Google bugün ( 02.06.2016) Lotteyi dünyanın farklı ülkelerinde yayınlanan doodle ile andı.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.